♥♥♥♥ IHANA THAIMAA ♥♥♥♥

Tuija...

Kävin ensimmäistä kertaa Thaimaassa häämatkan muodossa. Olin aiemmin käynyt vain likaisessa Espanjassa ja kuluneella Kanarialla ja siksi odotukset eivät olleet kovat.

Ensimmäinen yllätys oli se, kuinka mukavaa matkanteko oli laajarunkokoneessa. Oli tilaa ja uni maittoi. :)

Hotelli oli aivan fantastinen ja aluksi olimme hieman hämillämme että mihin oikein tulimme.

Mutta että ne ihmiset!!! ♥ Se ihana palvelu ja ystävällisyys joka paikassa. Thait vielä kunnioittaa ja todella arvostaa avioliittoa. Meidänkin hotellihuoneeseen oli tuotu ihania lahjoja. Turvallisuus oli ihan eri luokkaa kuin pikkurikollisten valtaamassa Espanjassa.

Kuvitelkaapa tyyni laguuni ja kuutamo, joka heijastuu merenpinnasta. Ja ne niiiiin julmetun hyvät hedelmäiset drinkit!!! Ja ne porealtaat. Merivesi about 30 astetta! Taustalla ilotulitus piirsi taivaan kauniiksi! Aaah! PARATIIIISI!!!! Lämpöä piisasi joulukuun puolellakin vielä 35 ja risat! Yöllä 30...

Suosittelen kaikille! Ehkä kuulostaa hölmöltä, mutta ainakin minun sydämeni vei Thaimaa. :) Ensi kesänä uudestaan!

15

2192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • humuhumu

      oot päässy sitten käymään tämän päivän kanarialle...
      Uuuuuhhhh laajarunko kone... ootko koskaan kullut reittilennoista? kaikki ne tehdään kaukomatkoille laajarunko koneilla. Neljännen kerran jälkeen taikamaahan ei tee mieli palata. Ruoka ok, mutta paska halvaus tiedossa puolet lomasta, sää mitä sattuu. Joka paikka täynnä suomalaisia. Aivan kuin olisi bulgariassa.

      Olen löytänyt paratiisini Havaijilta, ei suomalaisia, erittäin puhdasta ja tasokasta lomailua amerikka- ja japanilaisten kanssa upeassa luonnossa ja säässä. Onneksi ei yksikään charteri sinne kulje ja jo pitkä matkakin rajoittaa täältä sinne menijöitä.

      • Mikkoäiijä

        Vo jeesus.. sun mielestä amerikkalaiset ja japanilaiset on jotain parasta seuraa vai? :) Amerikkalaiset on pilannu jo puolet Aasiasta .. sietäs karkottaa koko sakki. Hawaiji on riistohintanen paikka.


      • jklöfjasl
        Mikkoäiijä kirjoitti:

        Vo jeesus.. sun mielestä amerikkalaiset ja japanilaiset on jotain parasta seuraa vai? :) Amerikkalaiset on pilannu jo puolet Aasiasta .. sietäs karkottaa koko sakki. Hawaiji on riistohintanen paikka.

        onhan se köyhälle kallista jos ei rahaa ole...


      • pylly perse

        kakka!


    • Espanjatar

      Hienoa, että häämatkanne onnistui ja kohde oli miellyttävä.

      Hitusen jäi vaivaamaan heittosi "likaisesta Espanjasta, kulahtaneesta Kanariasta sekä pikkurikollisten valtaamasta Espanjasta"

      Kerroppa ihan omin sanoin, miten laajaan näytteeseen Espanjan mantereen ja saarien osalta perustat näkemyksesi.

      Ja jos aviohuumassasi hölmöyttäsi uskot, että Thaimaassa ei olisi varkaita, huijareita ja pikkurikollisuutta yleensä, olet ihan hakoteillä. Valitettavasti suurin ongelma - ja samalla suurin syy suomalaismatkailulle on prostituutio, erityisesti lapsiprostituutio. Minkä tahansa näköinen tupauuno voi ostaa sieltä itselleen pikkurahalla seuraa vaikka koko lomansa ajaksi. Ei tarvitse mennä baariin iskemään naista/miestä kun niitä on tarjolla joka nurkalla.

      Ja siis kesällä Thaimaahan? Minua ei sinne suomalaisjunttien uuteen "paratiisiin" saisi edes pyssyllä uhaten. Yksi kerta riitti, jolloin nuo lieveilmiöt tuli todettua.

      • reppuselkä...

        ...eivätkö rahasi riittäneet muualle kuin pattayan halvimpaan hotelliin? tai vain kanarialle?

        thaimaa on upea lomapaikka myös kesällä.

        nimim. "7 kertaa käynyt, 8. kerta kesäkuussa!"

        totta se on: thaimaanmatkalla kehukelu saa persaukiset raivostumaan!


      • pro Spain
        reppuselkä... kirjoitti:

        ...eivätkö rahasi riittäneet muualle kuin pattayan halvimpaan hotelliin? tai vain kanarialle?

        thaimaa on upea lomapaikka myös kesällä.

        nimim. "7 kertaa käynyt, 8. kerta kesäkuussa!"

        totta se on: thaimaanmatkalla kehukelu saa persaukiset raivostumaan!

        Tämä häämatkalainen otti aika tukevasti kantaa Espanjan eri kohteisiin, eikä ole ottanut kantaa siihen mittakaavaan, mihin näkemyksensä perustaa.

        Sinultahan minä en kysynyt yhtään mitään. Ja tuo argumenttisi siitä, että Thaimaata vieroksuvat ovat persaukisia on niin kulunut, että voisit oikeasti kehittää jotain uutta.

        Mukavaa matkaa kesäiseen Thaimaahan ja oikein hyvää uutta vuotta.


      • ................

        Taisit olla sen yhdenkerran Phuketissa.............


      • ei ikinä enää

        Oli kyllä meidän porukalla ainakin vika kerta täimaahan.


    • tgtgr

      Istua lentokoneessa, kun ei ollut yhtään suomalaista siellä. AAhhh. Ei tarvinnut
      kuulla 3.een kuukauteen lautakasajupakasta aaahh.

    • Hihhihhäämatkalle

      Missä ja milloin olitte? Katsellaan kans Thaimaata häämatkaa varten mutta ei oikein tiedetä mille puolelle kannattais elokuussa mennä, miten ne sadekaudet oikeestaan meneekään jne. Kerro lisää!

      • reppuseläs

        Olen käynyt kanarialla ja Thaimaassa ja tykkään kummastakin.Övat tietysti aivan erilaisia kulttuuriltaan


    • .................

      "Olin aiemmin käynyt vain likaisessa Espanjassa ja kuluneella Kanarialla "

      - Eiköhän tämä lause kertonut ap:sta ihan tarpeeksi.
      - Ootkohan edes naimisissa.

    • !!

      Psykoosi on vakava mielenterveyden häiriö, jossa henkilön todellisuudentaju hämärtyy ja vääristyy usein karkealla tavalla siten, että henkilöllä on huomattavia vaikeuksia erottaa tosi epätodesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2724
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2560
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2410
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2049
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1654
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      83
      837
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      722
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      713
    Aihe