Ydinsutra

j.r.

KUNNIOITUS JALOLLE JA PYHÄLLE TÄYDELLISELLE VIISUDELLE!
Bodhisattva Avalokitesvara kulki syvällisessä viisaudessa, joka ylittää viisauden. Hän katsoi alas ja näki vain viisi ilmiöryhmää ja oivalsi, että olemukseltaan ne ovat tyhjiä.
Täällä, oi Sariputra, muoto on tyhjyyttä ja itse tyhjyys on muotoa; tyhjyys ei eroa muodosta, muoto ei eroa tyhjyydestä; se mikä on muotoa, on tyhjyyttä, se mikä on tyhjyyttä, on muotoa, sama pätee tuntemuksiin, havaintoihin, tahtomuksiin ja tajuntaan.
Täällä, oi Sariputra, kaikkien dharmojen merkkinä on tyhjyys, ne eivät synny eivätkä häviä, ne eivät ole tahraisia eivätkä puhtaita, eivät puutteellisia eivätkä täydellisiä.
Siksi, oi Sariputra, tyhjyydessä ei ole muotoa, tuntemusta, havaintoa, tahtomusta eikä tajuntaa; ei silmää, korvaa, nenää, kieltä, ruumista, mieltä; ei muotoja, ääniä, tuoksuja, makuja, ei mitään kosketettavaa eikä mielen kohteita; ei ei näköaistia -ja niin edespäin kunnes tullaan; ei tajunta-aistia. Tietämättömyyttä ei ole, ei tietämättömyyden lakkaamista -ja niin edespäin kunnes tullaan; ei hajoamista eikä kuolemaa, ei hajoamisen eikä kuoleman lakkaamista. Ei ole kärsimystä, ei alkuperää, ei pysähtymistä, ei polkua. Ei ole tietoa, ei saavuttamista eikä ei-saavuttamista.
Siksi, oi Sariputra, koska kaikenlaiset henkilökohtaiset saavutukset ovat boddhisattvalle yhdentekeviä ja hän turvautuu täydelliseen viisauteen, hän elää ilman ajattelua haittaavia verhoja. Siksi häntä ei voi horjuttaa, hän on ylittänyt sen mikä voi kaataa kumoon, ja lopulta hän saavuttaa nirvanan.
Kaikki ne, jotka saavuttavat buddhatilan ajan kolmena kautena, täysin heränneinä ylivertaiseen, oikeaan ja täydelliseen valaistumiseen, saavuttavat sen turvautumalla täydelliseen viisauteen.
Siksi tulisi tietää prajnaparamita (ydinsutra) suurena mantrana, suuren tiedon mantrana, perimmäisenä mantrana, verrattomana mantrana, kaiken kärsimyksen lieventäjänä - tämä mantra osoittaa totuuden ilman ristiriitoja. Tämä mantra on saatu prajnaparamitasta. Se kuuluu näin:"Mennyt, mennyt, mennyt tuolle puolen, mennyt kokonaan tuolle puolen, mikä viisauden herääminen, mikä onni!"

6

1211

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gategate

      pitkät on selitykset itsestäänselvyyksiin. Pitääkö yksinkertaisia asioita aina monimutkaistaa ja selitellä ?
      Ja vielä mahdollisimman sekavasti.

      Tosi tyhjyys on tyhjyydestä tyhjä!

    • fakiiri

      Tyhjähousut ovat saavuttaneet täydellisyyden.

    • obi1

      kiitti ydinsutrast. olikijo aikaa ku sitä viimeks lueskelin.
      ;>

    • usokkonä

      Jumala rakastaa sinua hyvin paljon ja haluaa että pääsisit ikuisiksi ajoiksi Hänen luo.
      Mutta rikkomukset joita synniksi kutsutaan ovat esteenä.
      Tarvitaan virheetön uhri.
      Jumalan Poika kuoli ristillä mutta nousi kuolleista.
      Jos uskot tämän, niin Jumala lähettää sinuun asumaan Pyhän Hengen.
      Ja kun kuolet, niin elät ja Jumala iloitsee pelastumisesta.

    • budweiser

      Ei sitä valaistumista voi niin helpolla saavuttaa - kyllä sitä ihmisraiska aina vain horjahtelee ympäristön paineesta.

      • Obi1

        Joo. Totta. On hyvä kiskasta ekaks töllö mäelle ja lähtee kävelee ni ku ei tarvi tuijottaa paskoja mainoksia mitä mä en ainakaa osta enkä tarttis vaik ois fyrkkaa. Alkaa se mieli ihan ite pohtii mikä tarpeellist ja lopulta voi yhtyä kuoroon vähän on tarpeeks. Sillä pärjää. ;>


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 72
      1366
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe