Toimiiko? Kiikkeerän näköinen eli pysyyko tukevasti pystyssä? Täyttö & tyhjennys? Lämpeäminen? Ero vastaaviin piippusäiliöihin?
Ikin vesisäiliö
..?
5371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllähän tuo säiliö toimii aivan kohtuullisesti. Tukeva on, kun saa vettä sisäänsä, ja onhan se kiinnitetty seinään.
Tyhjennys on helppoa hanasta. Täyttö on ehkä se ongelmallisin kohta. Jos sangolla täyttää, saa veden nostaa korkealle. Pumpulla ei olisi ongelmia.
Siinähän se vesi lämpeää. Jos lämmittää edelliseltä päivältä jäänyttä vettä, lämpiää nopeammin/kuumemmaksi. Aivan kylmästä vedestä lämpö nousee käden lämpöiseksi, 20 asteisesta korkeammalle.
Vaikea sanoa onko hintansa väärti. Sen verran kallis kapistus kuitenkin.
Iso(30l) piippusäiliö on kätevin ja tehokkain vedenlämmitin. Tosin siihenkin pitää vesi nostaa aika ylös ja vielä kiukaan vieressä seisten eli esim lisätäytön aikana pitää varoa ettei polta itteään tai lorauta kiukaalle vettä jolloin saa kuumat höyryt silmilleen. Eihän se niin kaunis ole mutta ajaa asiansa. Ja voihan senkin ympärille kiertää sitä katiskaverkkoa ja laittaa väliin vaikka niitä verhoilukivilaattoja että tulee kiukaan näköinen !
Onko kukaan asentanut verkon ulkopuolelle vesisäiliötä. Esim. jonkin toisen kiuasvalmistajan sivusäiliötä?
Silloin lienee sama vaikka laittaisi sen vedenlämmittimen katiskan viereen järveen! Lämpenee varmaan yhtä hyvin!
Mikäs se oli saunan lämpötila TM:n testissä? 80astetta? Siinähän lämpiää vesi vaikka ämpärissä lauteilla.
Miten lie kota/aito-kiukaan vaippasäiliö istuis ikin ympärille? Ruma ainaki.