Hyväksyvätkö kaikki loviisalaiset tämän kaupungin johtohenkilöiden kulukähminnän? Mitä muuta rikollista tänne on kätketty?
Minä en hyväksy veroeurojeni käyttöä heidän almuihinsa.
Entä tämä kaupungin lakimies,eikö hän tunne lainsäädäntöä,kyllä hänen nyt ainakin pitäisi osata kirjoista katsoa jos ei itse tiedä.
Tänne ei tulla saamaan ammattitaitoisia virkamiehiä niin kauan kuin tärkein valintakriteeri on ruotsinkielen taito.
Entäpä jos palkattaisiin hakijoistä pätevimmät,osaavat ruotsia tai eivät ja jos eivät osaa voisi palkata pari ruotsinkielen taitoista seurustelu-upseeria,jotka lukisivat paperista asiat ruotsiksi.
Minä en hyväksy veroeurojeni käyttöä heidän almuihinsa.
Entä tämä kaupungin lakimies,eikö hän tunne lainsäädäntöä,kyllä hänen nyt ainakin pitäisi osata kirjoista katsoa jos ei itse tiedä.
Tänne ei tulla saamaan ammattitaitoisia virkamiehiä niin kauan kuin tärkein valintakriteeri on ruotsinkielen taito.
Entäpä jos palkattaisiin hakijoistä pätevimmät,osaavat ruotsia tai eivät ja jos eivät osaa voisi palkata pari ruotsinkielen taitoista seurustelu-upseeria,jotka lukisivat paperista asiat ruotsiksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin, tuo voisi olla aloitteen paikka. Pitäisi vain löytää kuka alkaisi asiaa ajamaan valtuustossa. Tai sitten sitä kannattaisi tutkia hallintosäännöksistä, löytyykö oikeasti mitään, mikä estäsisi valitsemasta pätevintä. Tietääkseni kaikki asiakirjat voidaan viime kädessä kääntää tai käännättää. se ei pitäisi olla ongelma. Ottakaa selvää, miten asia on. Suomessa on toteutetaan tasa-arvo ,aatteita ja sekin voi olla syrjintää´jos perusteena on, ettei "ole ruotsinkielinen". Onkohan tuota asiaa koskaan koeteltu oikeasti. Kaikkiin virkoihin ei voi mielestäni olla perusteena kyseinen taito, vaikka niin väitetäänkin. Kokemusta on.
Aika fakiireja olette jos meinaatte kävellä Suomen lainsäädännön yli noin vain. Sehän ei nimittäin ole mikään Loviisan hallintosääntöasia tuo että kaksikielisessä kunnassa virkamiesten tulee hallita molempia kotimaisia.
Eikä se muuten ole mikään este valita päteviä henkilöitäkään. Koska tosiasia taitaa kuitenkin olla se että kyvykkäille ihmisille sen toisen kielen oppiminen siedettävälle tasolle ei ole propleema eikä mitään.
Ne ongelmat virkamiesten kyvyn kanssa taitaa kuitenkin piileä jossain muualla kuin kielessä. Eli rekrytoinneissa on muuten vaan epäonnistuttu.
Maailma muuttuu melkoista vauhtia. Kun Loviisan väestön keski-ikä taitaa olla korkea niin myös viranhaltijoiden.
Vanhat käytännöt ovat voineet olla ihan hyviä mutta ei olla huomattu lainsäädännön tai ainakin verotuksen muuttumista.
Kuitittomien kulujen korvaamisessa sinänsä ei ole mitään outoa, toimii yritysmaailmassakin.
Tosin joutuu itse kirjoittamaan matka- tai kululaskuun kuitittomat kulut xx,-
Tätä varmaan yritetty välttää kun könttäsummaa on alettu maksaa. Ja ihan tosissaan, melkoista ajanhaaskausta olisikin että tositteita kirjoiteltaisiin ja tarkastettaisiin. Tällä on katettu parkkikuluja, narikkamaksuja, lehtiä sun muuta sun muuta jota kunnolla edustava, siis lobbaava nykyisin, joutuu kustantamaan.
Siinä aika on ajanut ohi ettei näin voi edustuskuluja kokonaisuudessaan kuitata pienemmissä tapahtumissakaan koska veroiksi määrätään puolet edustuskuluista kai kaupungillekin.
Luottokortti ei tätä täysin korvaa koska kyllä siihen luottokorttilaskuunkin täytyy erittely tehdä.
Sitten ihan tosissaan: pienistä summista on hälyä noussut. Rahat on varmaan käytetty ihan oikein kuntalaisten eduksi.
Muistissa on suunnilleen juttu että Pariisin kaupunginjohtaja sai aina matkalaukullisen seteleitä juokseviin kuluihin. Hyvin on tehonnut, kaikki Pariisin tuntee.
Kohta Loviisankin jos näitä aletaan itkemään - isompia asioita on korjattavana, kouluja sun muita.
ovat olleet tilintarkastajat tähän saakka, kun ei ole puututtu asiaan aikaisemmin ! entä, jos minä maksaisin jollekin rakennusalan ihmiselle 1.200 € "puhtaana käteen" remontista, ja jäisin siitä kiinni ? rapsut tulisi !!
Ei niinkään epärellisyyteen liittyvästä summasta. Kuka haluaa päättäjiksi henkilöitä, jotka ottavat vastaan vastikkeetonta rahaa yhteisestä potista? Ja kuka voisi tuollaisiin päättäjiin enää luottaa?
Typerää puhetta.
Tuollainen pikkukuluihin varattu raha on oikein hyvä. Kuitittomuus voi prolesta tuntua oudolta, mutta kyse kuitenkin ihan normaalista käytännöstä.
että näin on aina ollut. Olen tasan tarkkaan varma että systeemi alkoi linden aikaan.