Revolveri / pistooli

Reiska Ruutinen

Revolverissahan piipun ja rullan välistä karkaa painetta jonkin verran. Olen miettinyt sen paineen suuruutta ja vaikutusta luodin lähtönopeuteen. Onko kukaan tietoinen paljonko paineen karkaaminen heikentää tehoa vastaavan piippupituuden omaavaan pistooliin verrattuna.
Onko asiasta kenties jotain tutkimuksia. Asiaa vain pohdittiin ampumaradalta tullessa kahvilla istuskellessa. Kumpikaan pohdiskelijoista kun ei ollut oikein aseasiantuntijoita joten tietäiskö joku viisaampi jotain?

11

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Häviö on asekohtainen ja yleensä aika marginaalinen.

      Myös itselataavassa pistoolissa tulee häviöitä, koska ruutikaasun painetta käytetään luistin liikuttamiseen. Häviö on tosin revolveriakin marginaalisempi.

    • Valot12

      Sillä .22 kaliperi tarvitsee 16" piipun polttakseen koko ruutimäärän.

      • Nimimerkki-Erkki

        Jos pistooli break open action, kuten esim T/C Contender, häviöt nolla.

        (tcarms.com)


      • Igor itse..
        Nimimerkki-Erkki kirjoitti:

        Jos pistooli break open action, kuten esim T/C Contender, häviöt nolla.

        (tcarms.com)

        Osta hyvä nagani, ei häviöitä.


      • Karlstedt K.
        Igor itse.. kirjoitti:

        Osta hyvä nagani, ei häviöitä.

        Naggaani kovi iso, köpelö ja tehoto. Pelekkä .38spl on kuasuhävijöenee päevinee jo aevan toesta muata.


      • suuri ja mahtava NL
        Karlstedt K. kirjoitti:

        Naggaani kovi iso, köpelö ja tehoto. Pelekkä .38spl on kuasuhävijöenee päevinee jo aevan toesta muata.

        Eihän kunnon kommari voi millään verenimijäkapitalistien ja imperialistisikojen .38 speciaalilla ampua. Nagantti se olla pitää!


    • Jussi1234

      Kysymyksesi on hyvin teoreettinen. Valitettavasti en minäkään pysty sanomaan mitäänn "keskiarvoa" revolverin vs. pistoolin kamppailun tehoista samalla patruunalla. Oikeasti sitä on vaikea määritellä. Esim. Dan Wesson revolverissa voi itse säätää rullan ja piipun pään välin itse. Ryssien Nagan revolveri oli käytännössä yhtä kaasutiivis kuin pistooli. Jokaisen revolverin valmistajan toleranssit vaihtelevat hieman. Täten ei voida tieteellisesti sanoa mikä on revolverin ja pistoolin välinen ero esim. lähtönopeudessa. Kuitenkin puhutaan kaasuvuodon rullan ja piipun välistä olevan ehkä jotain 2-3 prosentin luokkaa? Lähtönopeudessa tämä ei vaikuta senkään vertaa. Paineet ovat kuitenkin pienempiä kuin kivääreissä. Automaattikiväärithän kaasumäntätoimisina "hukkaa" osan piippukaasusitaan kaasumäntään joka taas lataa aseen uudestaan. "Teho" automaattikivääreillä verrattuna vaikka pulttilukkoiseen kivääriin on täysin marginaalinen. Lähtönopeus riippuu melkein enemmän piipun laadusta/materiaalista ja rihlauksesta kuin aseen toimintamallista. Ja tietysti luodista ja sen vaippamateriaalista. Esim. kuparia enemmän sisältävät messinkiseokset ovat "liukkaampia" kuin vakiovaippa. Molybdeenivaipoista puhumattakaan.

    • Reiska Ruutinen

      Kiitos tiedoista. Taas olen hieman tietäväisempi...

      • VuotoVille

        Piipun ja rullan välisen vuodon voi helposti korjata sopivalla O-renkaalla. Niitä myyvät aseliikkeet.


      • jtl.
        VuotoVille kirjoitti:

        Piipun ja rullan välisen vuodon voi helposti korjata sopivalla O-renkaalla. Niitä myyvät aseliikkeet.

        Aseguru Lapin tyttö jo täälläkin jokeltelee........


    • 0-O-0

      päästää paineita, mutta enemmänhän itselataava vie luodin nopeudesta siihen uuden panoksen lataamiseen.

      Vaparilla ammuttaessa mitään ei karkaa. Kaikki menee luodin vauhdittamiseen.

      Hommaa jostain luodinnopeusmittari ja ammu eri aseilla. Kerro sitten tulokset täällä. Ihan mielenkiintoinen juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe