Revolveri / pistooli

Revolverissahan piipun ja rullan välistä karkaa painetta jonkin verran. Olen miettinyt sen paineen suuruutta ja vaikutusta luodin lähtönopeuteen. Onko kukaan tietoinen paljonko paineen karkaaminen heikentää tehoa vastaavan piippupituuden omaavaan pistooliin verrattuna.
Onko asiasta kenties jotain tutkimuksia. Asiaa vain pohdittiin ampumaradalta tullessa kahvilla istuskellessa. Kumpikaan pohdiskelijoista kun ei ollut oikein aseasiantuntijoita joten tietäiskö joku viisaampi jotain?
111129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Häviö on asekohtainen ja yleensä aika marginaalinen.

Myös itselataavassa pistoolissa tulee häviöitä, koska ruutikaasun painetta käytetään luistin liikuttamiseen. Häviö on tosin revolveriakin marginaalisempi.

Äänestä

Sillä .22 kaliperi tarvitsee 16" piipun polttakseen koko ruutimäärän.

Äänestä
  • Jos pistooli break open action, kuten esim T/C Contender, häviöt nolla.

    (tcarms.com)

    Äänestä

  • Nimimerkki-Erkki kirjoitti:

    Jos pistooli break open action, kuten esim T/C Contender, häviöt nolla.

    (tcarms.com)

    Osta hyvä nagani, ei häviöitä.

    Äänestä

  • Igor itse.. kirjoitti:

    Osta hyvä nagani, ei häviöitä.

    Naggaani kovi iso, köpelö ja tehoto. Pelekkä .38spl on kuasuhävijöenee päevinee jo aevan toesta muata.

    Äänestä

  • Karlstedt K. kirjoitti:

    Naggaani kovi iso, köpelö ja tehoto. Pelekkä .38spl on kuasuhävijöenee päevinee jo aevan toesta muata.

    Eihän kunnon kommari voi millään verenimijäkapitalistien ja imperialistisikojen .38 speciaalilla ampua. Nagantti se olla pitää!

    Äänestä

Kysymyksesi on hyvin teoreettinen. Valitettavasti en minäkään pysty sanomaan mitäänn "keskiarvoa" revolverin vs. pistoolin kamppailun tehoista samalla patruunalla. Oikeasti sitä on vaikea määritellä. Esim. Dan Wesson revolverissa voi itse säätää rullan ja piipun pään välin itse. Ryssien Nagan revolveri oli käytännössä yhtä kaasutiivis kuin pistooli. Jokaisen revolverin valmistajan toleranssit vaihtelevat hieman. Täten ei voida tieteellisesti sanoa mikä on revolverin ja pistoolin välinen ero esim. lähtönopeudessa. Kuitenkin puhutaan kaasuvuodon rullan ja piipun välistä olevan ehkä jotain 2-3 prosentin luokkaa? Lähtönopeudessa tämä ei vaikuta senkään vertaa. Paineet ovat kuitenkin pienempiä kuin kivääreissä. Automaattikiväärithän kaasumäntätoimisina "hukkaa" osan piippukaasusitaan kaasumäntään joka taas lataa aseen uudestaan. "Teho" automaattikivääreillä verrattuna vaikka pulttilukkoiseen kivääriin on täysin marginaalinen. Lähtönopeus riippuu melkein enemmän piipun laadusta/materiaalista ja rihlauksesta kuin aseen toimintamallista. Ja tietysti luodista ja sen vaippamateriaalista. Esim. kuparia enemmän sisältävät messinkiseokset ovat "liukkaampia" kuin vakiovaippa. Molybdeenivaipoista puhumattakaan.

Äänestä

Kiitos tiedoista. Taas olen hieman tietäväisempi...

Äänestä
  • Piipun ja rullan välisen vuodon voi helposti korjata sopivalla O-renkaalla. Niitä myyvät aseliikkeet.

    Äänestä

  • VuotoVille kirjoitti:

    Piipun ja rullan välisen vuodon voi helposti korjata sopivalla O-renkaalla. Niitä myyvät aseliikkeet.

    Aseguru Lapin tyttö jo täälläkin jokeltelee........

    Äänestä

päästää paineita, mutta enemmänhän itselataava vie luodin nopeudesta siihen uuden panoksen lataamiseen.

Vaparilla ammuttaessa mitään ei karkaa. Kaikki menee luodin vauhdittamiseen.

Hommaa jostain luodinnopeusmittari ja ammu eri aseilla. Kerro sitten tulokset täällä. Ihan mielenkiintoinen juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reiska Ruutinen kirjoitti:

Revolverissahan piipun ja rullan välistä karkaa painetta jonkin verran. Olen miettinyt sen paineen suuruutta ja vaikutusta luodin lähtönopeuteen. Onko kukaan tietoinen paljonko paineen karkaaminen heikentää tehoa vastaavan piippupituuden omaavaan pistooliin verrattuna.
Onko asiasta kenties jotain tutkimuksia. Asiaa vain pohdittiin ampumaradalta tullessa kahvilla istuskellessa. Kumpikaan pohdiskelijoista kun ei ollut oikein aseasiantuntijoita joten tietäiskö joku viisaampi jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu