†††† PARAS VIHKIKIRKKO? ††††

††††††††

Mikä on teidän mielestä Suomen paras vihkikirkko ja millä perusteella?

Mun mielestä paras mitä olen päässyt häävieraan näkökulmasta maistamaan on ehdottomasti Mäntsälän kirkko. Perusteluina näyttävät sisätilat, suuri koko (1 500 henkeä), urut, urkuparvi, papit ja kanttorit, akustiikka ja sijainti mäen päällä ja ne upeat portaat sinne tien varteen. Ja plussana voi kait sanoa, että 15 km:n säteellä on useita upeita kartanoita hääjuhlapaikoiksi. Ulkoapäin Mäntsälän kirkko ei ole kummoinen, mutta että sisältä... :)

Kertokaa tekin mieleenjääneitä vihkikirkkoja vinkiksi häitä suunnitteleville!

5

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katja...

      mäntsälään onkin ihan hirmuinen jono... :( kaunis on todellakin!

      • kandee käydä

        Mommilan kirkko Lammilla (Hämeenlinnassa). Yksityisen kartanonomistajan Kordelinin rakennuttama pieniu kyläkirkko.


      • vihitty...
        kandee käydä kirjoitti:

        Mommilan kirkko Lammilla (Hämeenlinnassa). Yksityisen kartanonomistajan Kordelinin rakennuttama pieniu kyläkirkko.

        nätti on tosiaan sisältä


    • Nainen täältä maalta

      Meidät vihittiin kyseisessä kirkossa,ja meidän 3lasta on myös kastettu siellä.

      Mäntsälän kirkossa on kaunein alttaritaulu mitä olen koskaan missään kirkossa nähnyt,ja se katto on ihana,kaikkine tähtineen.

      • Ihastuin minäkin

        Mäntsälän kirkko rakennettiin silloin, kun paikkakunnalla asui vain muutama sata ihmistä. Kirkosta tehtiin kuitenkin peräti 1500-paikkainen... :)

        Hieno, komea ja iso! Mahtava sisältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe