suurempaa kovalevyä kuin noin 30Gigaa, tai auttaako esim Disk Managerin käyttäminen. 80Gigan levy puolitetaan mitenpäin vaan, niin yli menee.
tunnistaako 98Se
Uuno
3399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mutta kyllä mä sain menemään ainakin 60 gigasen
ilman manageria/apuohjelmaa.
Eikös noi 98se:n tiedot nyt löydy googlellakin...
W98SE tukee 64GB:n asti ja löytyy myös Fdisk jolla tuota rajaa ei ole.
Muistaakseni löytyy mikkisoftan sivuilta tuo Fdisk.
Win98 ja 80 Gigan kovo ja hyvin onnistui osiointi. Käytin Win98 luotua käynnistyslevykettä ilman tuota Fdisk päivitystä. Fdisk näytti vain tuon täyden 80 Gigan väärin, muuten kaikki toimi ihan normaalisti. Tuo vanha Fdisk aloittaa kovon koon laskemisen uudelleen 64 Gigan jälkeen. Muuten taitaa Win98:ssa raja tulla vastaan 137 Gigan kohdalla.
Käytin kyllä aluksi tuota Fdisk päivitystä mutta se aiheutti ongelmaksi että yksi luotu osio hävisi kokonaan. Fdisk loi kolme osiota normaalisti mutta sitten uudelleen käynnistyksen jälkeen viimeinen kolmesta osiosta hävisi eikä Format- ja Fdisk-ohjelma enää löytänyt sitä. Mikä lie ollut vikana. Kokeilin sitten vanhalla Fdiskillä ja sillä homma sitten onnistui.
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;q263044