Paapalle laitettiin tietokone ja siihen Xubuntu kun ei ollut enää mitään tehorautaa. Hoksasin Xubuntun ohjelmaikkunoissa sellaisen nappulan mistä painamalla se ohjelman yläpalkki jää näkyvuiin ja muu menee piiloon. Toivottavasti joku tajuaa mitä tarkoitan. Saako sen ominaisuuden myös Gnomeen.. aika näppärä.. yleensähän ikkuna sulkeutuu ja johonkin ylä- alapalkkiin tulee se ruutu mistä sen saa sitten avattua.
Xfce näyttää aika tavalla Gnomelta... onko se kevennetty Gnome vai hiukan matkii Gnomea?
Xfce näyttää aika tavalla Gnomelta... onko se kevennetty Gnome vai hiukan matkii Gnomea?
Vastaukset 6
Vanhimmat
tarkoittanet tätä:
menu -> järjestelmä -> asetukset -> ikkunat -- ikkunapalkin otsikkoa kaksoisnapauttamalla käynnistyy tämä komento: Rullaa
en tiedä saako tuolle ikkunankehykseen jostain painikkeen.
"onko se kevennetty Gnome vai hiukan matkii Gnomea? "
XFCE4 on ihan oma työpöytäkokonaisuutensa. Se käyttää Gnomea keveämpiä oletussoftia esim. gedit mousepad, thunar nautilus jne. jne. XFCE4:n idea on olla keveämpi kokonaisuus kuin Gnome tai KDE. Valitettavasti nykyisin tuo keveys lienee suhteellisen marginaalinen. Minulle tosin XFCE4 sopii työpöytäympäristöksi.
Ainakin omien kokemusteni mukaan tuo keveys todellakin on marginaalista, xubuntu pisti vanhan koneen kyykkyyn siinä missä ubuntukin, eroa ei kyllä juuri havainnut. Ehkä prosenttiluokkaa.
debian xfce, pitäis olla kevyempi kuin tuo xubuntu.. Tai asenna minimal xubuntu
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090504#feature
Tuosta debian xfce vs debian xfce keveydestä / raskaudesta oli juttu mm. täällä:
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090427#feature (vertailussa siis Xubuntu 9.04 ja Debian Lenny xfce)
...mutta itselläni oli kone johon Ubuntu ei asettunut mutta Xubuntu kyllä, eli on se jonkin verran kevyempi. Ja jos mennään Xfcea kevyempiin työpöytiin niin sitten ollaan aika noh..... kivikaudella. Jos kone ei Xfcea pyöritä niin kannattaa kierrätyskeskuksesta hakea kympillä tehokkaampi kone.
"jos mennään Xfcea kevyempiin työpöytiin"
"jos mennään Xfcea kevyempiin työpöytiin niin"
Sellaisia ei ole tai onpas LXDE tuo uudehko viritelmä jota käytetään näissä "lightjakeluissa".
Tarkoitat varmaan niillä muilla "työpöydillä" ikkunamangereita. Työpöytäympäristöllä ja ikkunamanagerilla on vissi periaatteellinen ero, työpöydän mukana tulee ohjelmis ja kilkkeitä, ikkunamanageri on pelkkä tai lähes skeleton jonka ympärille käyttäjä itse rakentaa haluamansa toiminnot. Ymmärrätkö, ikkunamanageri on aihio josta siis on tehtävä lopputuote.
Tämä onkin usein väärinymmärretty, ikkunamanageri "mitä vittua eihän täällä ole edes valikoita" ei olekaan kuin yleensä jokin perusvalikko josta löytyy selain, pääte ja exitti. Monet eivät ymmärrä eivätkä tajua että niiden kuuluukin olla juuri noin keskeneräisiä koska käyttäjän on tarkoitus muokata niistä toimivia. Nyt sinäkin tiedät ikkunamanagerin idean, älä sano niitä enää kivikautisiksi ;D