Turun sanomien mukaan vain 2 % rikosjutuista, joissa tekijä on tiedossa sovitellaan. Voi sanoa, että kerrankin ihmisillä on järkeä päässään. Käytäntö on nimittäin osoittanut sen, että vaikka tekijä sovittelussa kuinka lupaa korvata, niin uhri sitä korvausta ei koskaan saa. Tämän lisäksi tekijä yleensä livahtaa silloin teostaan rangaistuksetta, koska syyttäjät pääsääntöisesti jättävät syytteen nostamatta sovintoon päättyneissä jutuissa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009121310772646_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009121310772646_uu.shtml
Vastaukset 1
Vanhimmat
lisää tietoa sovittelutilastoista löytyy Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen nettisivuilta:
www.stakes.fi/FI/tilastot/aiheittain/Sosiaalipalvelut/rikossovittelu.htm
>>"Käytäntö on nimittäin osoittanut sen, että vaikka tekijä sovittelussa kuinka lupaa korvata, niin uhri sitä >>korvausta ei koskaan saa."
Minun kokemuksen mukaan tilanne on käytännössä täysin päin vastainen: sovittelussa tehdyistä korvausssopimuksista valta-osa toteutuu ajallaan ja sovitusti. Tosin tämän osalta ei valtakunnallisia tilastoja ole mutta esim. Helsingissä toteutuma on reilusti yli 80 prosenttia.
Samalla lailla voisi kysyä, miten moni käräjillä määrätty vahingonkorvaus toteutuu ulosoton kautta, ja missä ajassa?