MUUTTO USAsta SUOMEEN

apuHelp

Olen asunut vaimoni kanssa Yhdysvalloissa muutaman vuoden ja nyt olisi aika muuttaa takaisin Suomeen.
Tavaroita on kertynynt monenmoista: huonekaluja, peilejä, tauluja, pöytiä, elektroniikkaa paljon, vaatteita joka sorttia varmaan 3 kuutio metriä, kirjoja, työkaluja ja vaikka mitä, mutta huoleni ei ole saada tavarat Suomeen meriteitse, vaan se mitähän Suomen tulli sanoo. Siis kyse on nyt lähes koko 120m² neliömetrin asunnon tavaroista, jotka ovat suurimmilta osin USAsta hankittu pitkin vuosia. Tullivirkailijoita on jokseenkin vaikea tavoittaa täältä käsin.

Onko kellään vastaavaa kokemusta? Kaikki tieto olisi suuresti avuksi.

2

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wysig

      Tullin kotisivut auttavat www.tulli.fi

      Lisäksi olet laittanut 6 samaa viestiä tänne palstalle. Varmaan yksi olisi riittänyt. Rekisteröitymällä palveluun saat viestin, että viestiisi on vastattu.

      Elektroniikka kannattaa jättää sinne, ellei laitteen kilvissä ole mainintaa 110v/240v ja 50/60Hz, jolloin selviät pelkällä johdon vaihtamisella. Käyttämällä konverttereita tietenkin pystyisit käyttämään tietenkin muitakin laitteita, mutta häviät äkkiä sähkölaskussa isonkin summan.
      Työkaluissa huomioi kiintoavaimet ym, sillä ne ovat myös usein eri mitoitukselle kun eurooppalaiset.

      • no problem

        Ei mitään ongelmaa. Kun olet asunut siellä muutaman vuoden niin voit tuoda kaikki tavarat muuttotavarana Suomeen. Tullissa näytät vaan listan mitä tavaroita tuot ja todistuksia että olet asunut siellä yli vuoden (esim. vuokrasopimus, työtodistus, tms). Itse toin Yhdysvalloista marraskuussa viisi kuutiota. Tullin tiskillä vaan esitin paperit ja ne teki saman tien päätöksen että maksettavaa 0.00 euroa kun ne on muuttotavarat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      130
      2464
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2191
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      173
      1932
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      244
      1447
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1289
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1154
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      988
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      917
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      882
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      800
    Aihe