Jos lataa netistä omaan käyttöön tai ostaa kadunkulmasta piraatin, niin onko mitään eroa? Onko jompikumpi pahemmin rangaistava?
Vastaukset 1
- onononon
Niiden oikeiden tekijän oikeuksien kunnioittamisen kannalta on ensiarvoisen tärkeää että jos ostat eli maksat tuotteesta jotain, niin osta kaupasta tai suoraan tekijältä tai lainaa kirjastosta.
Virolaisen prostituution tukeminen ostamalla kadunkulma-piraattipainoksia ei tue sitä kulttuurin vapaan levittämisen ideaa jota esim. piraattipuolue ja monet muut ihmiset tänäpäivänä ajavat takaa.
Jos lataat netistä, niin kirjoita ny ees kirje sille artistille tai jotain muuta mukavaa, hän on kuitenkin nähnyt vaivaa sen levynsä eteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071346
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131992Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella32886- 66713
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.96698- 32665
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist21600- 19596
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43543- 11508