impress ja pps

postitalo

Voiko open officella (impress) luotuja esityksiä tallentaa kuten Micrisoftt officella tehtyjä .pps tiedostomuotoon? Että vastaanottajalle esitys avautuisi heti diaesityksenä ja sitä ei voisi muokata.

4

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • q

      Valitaan vain tallennusmuodoksi "Microsoft PowerPoint 97/2000/XP (.ppt)".

      • postitalo

        Ei onnistu pitäisi saada .pps koska .ppt avaa aina "muokkaustilassa".


      • q
        postitalo kirjoitti:

        Ei onnistu pitäisi saada .pps koska .ppt avaa aina "muokkaustilassa".

        Microsoft PowerPoint 97/2000/XP (.pps)


    • Kokeilin asiaa kehitysversio OO.o 3.2:ssa, mutta tuskin tämä kohta on muuttunut.
      Niin tyhjätään Tallenna nimellä -valintaikkunassa ruutu Automaattinen tiedoston tunniste ja valitaan sitten Tiedoston tyypksi ...PowerPoint...(.ppt) ja Tiedoton nimeksi kirjoitetaan Jotain.pps tai joku muut nimi, mutta .pps -tunniste.

      Tiedostotyyppien .ppt ja .pps erohan on vain tuo tunnisteen viimeinen kirjain, jota PowerPoint sitten käyttää esityksen käynnistyspäätökseensä. Impress ei toimi näin, vaan avaa molemmat tyypit muokkaustilaan. Näkyy olevan joku ImpressRunner -lisäosa, jonka pitäisi toimia .pps -tiedostoilla, mutten lyhyesti kokeilemalla saanut onnistumaan.

      Muokkauksen estoa ei .pps taida tarjota PowerPointikaan, jos tiedoston avaa sovelluksen kautta eikä käyttöjärjestelmän hakemistolistasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      81
      2765
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      183
      2708
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      93
      1960
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      111
      1542
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1475
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      191
      1230
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      935
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      930
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      861
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      813
    Aihe