Voiko open officella (impress) luotuja esityksiä tallentaa kuten Micrisoftt officella tehtyjä .pps tiedostomuotoon? Että vastaanottajalle esitys avautuisi heti diaesityksenä ja sitä ei voisi muokata.
impress ja pps
postitalo
4578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valitaan vain tallennusmuodoksi "Microsoft PowerPoint 97/2000/XP (.ppt)".
Ei onnistu pitäisi saada .pps koska .ppt avaa aina "muokkaustilassa".
Microsoft PowerPoint 97/2000/XP (.pps)
Kokeilin asiaa kehitysversio OO.o 3.2:ssa, mutta tuskin tämä kohta on muuttunut.
Niin tyhjätään Tallenna nimellä -valintaikkunassa ruutu Automaattinen tiedoston tunniste ja valitaan sitten Tiedoston tyypksi ...PowerPoint...(.ppt) ja Tiedoton nimeksi kirjoitetaan Jotain.pps tai joku muut nimi, mutta .pps -tunniste.
Tiedostotyyppien .ppt ja .pps erohan on vain tuo tunnisteen viimeinen kirjain, jota PowerPoint sitten käyttää esityksen käynnistyspäätökseensä. Impress ei toimi näin, vaan avaa molemmat tyypit muokkaustilaan. Näkyy olevan joku ImpressRunner -lisäosa, jonka pitäisi toimia .pps -tiedostoilla, mutten lyhyesti kokeilemalla saanut onnistumaan.
Muokkauksen estoa ei .pps taida tarjota PowerPointikaan, jos tiedoston avaa sovelluksen kautta eikä käyttöjärjestelmän hakemistolistasta.