Musiikkisoftat

Ihan mielenkiinnosta kyselisin että millä ohjelmilla rippaatte, kuuntelette ja synkkaatte musiikkia?
12232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Korvilla kuuntelen ja valmiina haen.

Äänestä

winamp kuunteluu, audiograbber tai wmp rippaukseen, yleensä kyllä haen valmiina ämppäreinä.

Äänestä

Ei löydy urbaanisanakirjasta.

Äänestä
  • rippaatte, ripata, siirtää musaa koneelle

    Äänestä


  • On hienoa, että tietotekniikassa syntyy aitoja suomalaisia uudissanoja kuten kännykkä... ripata. Eikä niin kuin katukuvassa näkyy shoppia ja cityä!

    Rippaus on uusiosana englannin kielstä Ripping:
    http://fin.afterdawn.com/sanasto/selitys.cfm/rippaus

    Huom: 1800-luvun puolivälissä Aleksis Kiven ja kumppaneiden johdolla keksimällä keksittiin lähes puolet suomen kielen sanastosta... esim. monikko ja yksikkö... juuri kukaan ei enää valita että kyseisiä sanoja ei suomen koilessä ole ja myös D-äänne oli sitä ennen tuntematon kielessämme... D:n korvaava äänne on jo tyystin suomen kielestä kadonnut. Koska suomi on lähes keinokieli niin siksi sen kielioppi on säännöllisin maalman kielistä!


    Ei käytetä Shop- ja City sanoja vaan käyttäkäämme suomalaisia vastineita ja uusiosanoja ja siten pidämme kielemme elävänä... äidinkielessä on ihmisen persoona ja identiteetti!

    On myös hyvä muistaa että suomalais-ugrilaisista kielistä vain suomi ja viro ovat elinvoimaisia, kaikki muut meidän kieliryhmän kielet ovat kuolleet tai kuolemassa! Englanti on "käskykieli" mutta suomi on runouden kieli jossa asiat voiaan ilmaista vivahteikkaasti eri tavoin... tämä on pienille vanhoille kielille tyypillistä, valtakielissä pätee yksinkertaisuus ja ilmaisun suppeus.

    Äänestä

Olen käyttänyt iTunesia tuohon versiosta 1 (v. 2001) alkaen eikä ole tullut tarvetta vaihtaa.

Äänestä

iTunesilla.

Äänestä

Kuuntelen spotifyllä ja VLC:llä.

VLC:llä kuuntelen MP3:sena sen mitä spotifystä ei löydy (eli n. 50% mun musamausta).

MP3:set haen torrenttina yleensä poukamasta.

Suomalaisen musan pyrin polttamaan myös CD:eille ja antamaan kavereilleni, etteivät vaan ostaisi kaupasta levyä kun minä ja muut CD / DVD medioita paljon kuluttavat olemme sen musiikin jo maksaneet paskamahaisille artisteille.

Äänestä

Rytmilaatikko ja flaceina tietysti ripataan, kuunnella voi sitten milloin milläkin, amarokista foobarin kautta winampiin, millä koneella nyt sitten sattuu olemaan

Äänestä
  • ostin ny 150 euron kaiuttimet, luulis äänenlaadun olevan parempi. tuleeko hyvää laatua jos rippaan mp3 V2:sella?

    Äänestä

  • Hulilupteri kirjoitti:

    ostin ny 150 euron kaiuttimet, luulis äänenlaadun olevan parempi. tuleeko hyvää laatua jos rippaan mp3 V2:sella?

    flack tai wav jos olet hifisti. 320kbs on vissiin paras äänenlaatu ja jotenkin sen saa vielä various bitrate... älä kysy miten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hulilupteri kirjoitti:

Ihan mielenkiinnosta kyselisin että millä ohjelmilla rippaatte, kuuntelette ja synkkaatte musiikkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu