Mistä voisi johtua, että toisella silmällä lamppua katsoessa valon ympärillä näkyy rengas, kuin himmeä sateenkaari? Silmä on vähän kipeä toisinaan. Minulla on pari kuukautta sitten uusitut lasit, ja jotenkin tuntuu siltä, että vaiva alkoi lasien vaihdon aikaan. Linssi tuntuu ko. silmässä jotenkin epäsopivalta, en osaa tarkemmin selittää, hankalalta, näen kuitenkin ihan hyvin. Ja tämä valoilmiö näkyy myös ilman laseja.
Rengas valon ympärillä
2
3824
Vastaukset
- mamma**
Hei,
Se voi olla varmasti mitä tahansa. Itselläni todettiin silmänpainetauti, glaukooma. Siinä minulla oireena tuo sateenkaaren värinen rengas valojen ympärillä. Käy mittauttamassa paineesi.
Joku lääkäri sanoi, että kuivat silmät voivat myös aiheuttaa tuon tapaista.
Mene ihmeessä tarkistuttamaan, jos vaikka linssissä on jotain. Äitilläni kerran laittoivat linssit väärin päin =)
Jaksamista. - Anonyymi
Nostan tätä reilu 15v vanhaa ketjua. Itsellä sama vaiva. Kävin silmälääkärissä ja operoitiin matalat kammiokulmat, joita epäiltiin aiheuttajaksi. No operointipäivän oli näkö kirkas ja seuraavana päivänä taas sama ongelma. Kuivasilmäisyys myös todettu ja sitä hoidan parhaani mukaan. Ei tunnu olevan vaikutusta. Todella inhottava vaiva. Täytyy käydä optikolla ja ottaa uudelleen yhteys lääkäriin, jos ei vaiva helpota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad691265- 42911
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että351737- 116690
- 53673
- 51648
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76592
- 56584