Ollaan mietitty ensimmäisen asunnon ostoa. Ei olla vielä päätetty, että laitetaanko rivitalon pätkä vai omakotitalo.
Kaipaisinkin vähän viisaimmilta neuvoja ja vertailua näiden kahden välillä, että saataisiin varmuutta päättää itselle paras asumismuoto.
Etenkin asumiskulut, asunnon myynti tai vuokraus myöhemmin, ja muut edut ja haitat näistä kiinnostaa!
Rivitalo vs. omakotitalo
11
2199
Vastaukset
- päätettävä
vaikea sanoa mikä asumismuoto on teille paras..molemmissa omat hyvät puolensa,jos ei ole kovinkaan sosiaalinen niin silloin kannattaa hankkia oma talo,ja omassa talossa on hyvä puoli se että te teette korjaus ja ylläpidosta päätökset,sekä voi omalla asumistyylillä vaikuttaa asumiskuluihin.
rivitalossa on taas toisaalta huoletonta asua..- mm
kannattaa ostaa omakotitalo,itse ostin juuri 2008vm omakotitalon jota remppaan mieleisekseni parhaillaan.kovin kovin tyytyväinen olen tähän!tsemiä kodin ostoon:)
- ei enää rivaria
ongelma niin omakotitalo.
Rivarissa kaikki on kiinni siitä minkälaisia naapureita sattuu saamaan.
Vaikka ostohetkellä olis mukavat naapurit niin seuraavat ei sitä enää välttämättä olekkaan.
Pahimmillaan rivarissa asuminen on yhtä helvettiä. - Haaveilija*2
Tietenkään kukaan muu ei päätä meidän puolesta mitä me ostetaan.. kaipaisin vain plus ja miinus listaa kummastakin asumismuodosta, jotta voisimme puntaroida sitä, mikä meille olisi paras asumismuoto saada vähän vinkkejä kummankin hyvistä ja huonoista puolista. :)
- Haaveet toteuttanut
on oltava. Meidän perhe pohti samaa takavuosina. Omakotitalohan on se jokaisen ns. haave. Kaikille se ei sovi elämäntilanteen takia. Meillä vaimon kanssa niin työntäyteisiä päiviä ja lapsen lisäksi ei olisi aikaa näperellä jatkuvasti ainakaan vanhemman omakotitalon kanssa. Valitsimme uudiskohderivarin jossa kuitenkin omat pihan ja edessämme sekä reippaasti yhtiötonttia ja kaupungin metsää. Luontoa ja ulkoilumahdollisuuksia enemmän kuin monessa katsomassamme omakotitalo kohteessa. Asumiskustannukset kohdallaan ja yllätyskuluista vältetty. Naapurihan voi olla pahin painajainen mutta meillä onneksi kaikki hyviä. Tosin omakotialueellakin voi olla pirullisisa naapureita..
- BadBoy911
Rivari :
naapurit, paikka(ylensä kohtullisen vilkas ympäristö), hinta = ok-talon, tosiaan piha/talo työt vähemään ku ok-talossa.rivarit on ylensä myös isannöinnin alue - eli ei mitä lumiseikailu aamuisin.
OK-talo:
rauhallista, ympäristö oma valinta, kokoaja jotain säätämistä, oma aika, hinnat.
onhan molemmissa jotain - suositelisin jos tietäis enemmään minkätyypistä perhettä oote.
Huom. molemmissa kannatais kysellä vähä tulevaisuuden suuniteluista siinä ympäristössä. PK-s on esim. niin täyteen tuupattu vuona 2015 että vuona 1990 ostettu ok-talo ei ole enää mikä rauhallinen paikka sillon vaan keskellä jotain kaupunkin kiireitä. - RIvarihemmo
Itse asun rivitalossa ja suht mukavassa sellaisessa, hyvät naapurit jne. mutta kuitenkin se omakotitalo on parempi vaihtoehto koska:
a) saat itse päättää asioista ilman että muut siihen vaikuttavat (puhun nyt rivitalon yhtioökokous ym. asioista).
b) rivitalossa vaikka meilläkin on kivoja ihmisiä siellä niin esim. monilla on vähän huono tapa olla hoitamatta sitä omaa tonttiansa, yhteiset työkalut kuten ruohonleikkurit ym. jätetään putsaamatta jne. jostain syystä vähän sellainen touhu, että kun yksin en tätä maksa niin ei tätä tarvi hoitaa.
Jos taas asut omakotitalossa niin kaikki tavarat ym. tulee hoidettua juuri niin hyvin kuin itse haluat, jos jotain on hoitamatta saa syyttää itseään eikä tarvi kuin perheen sisäisesti sitten käsitellä asioita ilman että naapurisopu joutuu koetukselle
c) rivitalossa voi joutua ja joutuukin maksumieheksi sellaisiin asioihin joita ei käytä, kuten esim. hanktitut lasten leikkimökit (mulla lapset on niin isoja aikuisia jo vois sanoa, ettei pihamöksästä ole iloa), mulla on kuten myös osalla isompi asunto ja sen myötä maksan isompaa vastiketta neliön mukaan vaikken kuluttaisi sitä taloyhtiön omaisuutta kuten toiset.
Hanki omakotitalo, homma on silloin itsenäisempää, päätökset tehdään perheen kesken ja vaikka joutus tekee itse lumityöt niin liikuntaa se vaan on, oma on oma jos sitä itse pystyy hallitsemaan, rivitalossa hallinnoit jotakuinkin vaan sitä seinien sisäpuolella olevaa asuntoa eikä muuta. - kotonaa
tuntuu parhaiten. 7vuotta sitten käytiin katsomassa omakotitaloja n:80kpl. Haavena oli omakotitalo. Muutama oli mielenkiintoinen, mutta hinta tai sitten remontti määrä oli liikaa. Kun ei sitten omakotitaloa löytyny, tuli mentyä katsomaan ihan ajankuluksi rivitalon päätyhuoneistoa. Se oli siinä. Ympäristö, taloyhtiön kunto, huoneratkaisut, edullinen vastike, isopiha(10m joka suuntaansa) Sekä huoneistosta pyydetty hinta (joka nousi aika reippasti sen jälkeen kun lähistölle kaavoitettiin omakotitalo alue) elämistä tässä yhtiössä on kuin omakotitalossa. Nurmikon leikkaamista, lumenluontia, remontteja, jne.
Kyllä sen itse sitten huomaa kumpaa haluaa. Omakotitalo vai rivari. - Näin on.
Jos ostat rivarin ostat sisäilman et omista sieltä lattiaa,seiniä,kattoa. omakotitalossa omistat kaiken päätät kaiken itse riipuen tietenkin jos turmelet ja pankinlaina pankki pystyy ottamaan asunnon pois.
- siis täh??
Niin ei omista lattiaa?? huoneiston omistaja omistaa ulko-ovesta sisäänpäin olevat pinnat.
siis täh?? kirjoitti:
Niin ei omista lattiaa?? huoneiston omistaja omistaa ulko-ovesta sisäänpäin olevat pinnat.
Hallitsee omistamansa asunnon hallintaan oikeuttavia osakkeita, ja on velvollinen huolehtimaan asunnon pintamateriaaleista, mutta ei kätännössä omista niitä.
Miksi asunto-osakekauppa on irtaimen omaisuuden kauppaa, mutta kiinteistökauppa kiinteän omaisuuden kauppaa?!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637