Musta torni-vuodatus

Detta

Voi nääs, kun olen taas jäänyt koukkuun ja tällä kertaa Stephen Kingin jättiläiseen, Musta torni-sarjaan. Varoituksen sanana, että älkää antako ensimmäisen osan hämätä. Se on aika hidastempoinen ja miltei pelästytti minut pois luotaan, mutta kannatti pinnistää ja lainata jatko-osatkin. Saas nähdä saako J. J. Abrams tehtyä teoksista koskaan elokuvaa. Minusta se tuntuu ainakin aivan hullulta ajatukselta. Mutta vielä on kaksi kirjaa lukematta. Ei siis juonipaljastuksia kiitos! :)

2

519

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • räätö

      Voin mä kai itsestänikin sanoa, että olen fani. En jaksanut odottaa viimeisen suomennosta, vaan luin sen englanniksi. Ainut asia, joka sarjassa ärsyttää on se, että tarinan osat ovat niin epätasaisia, jotkut jutut jopa huonoja.

      Mä olen kans aina pelännyt, että joku Hollywood-pelle tekee tarinasta leffan tai tv-sarjan. Ei ikipäivänä tule onnistumaan! Rolandiksikin valittaisiin varmaan joku kolmekymppinen siloposki, huh!

      Sitten, kun saat loput kirjat luettua, voisit lukea seuraavaksi Talismaanin ja Pimeyden talon. Ne liippaavat läheltä Mustaa tornia, vaikka ovat ihan omia tarinoitaan. King kirjoitti nuo kirjat yhdessä Peter Straubin kanssa.

      • Detta

        Mustat tornin on vieläkin kesken. Nelososan teinirakkaus oli mulle vielä pahempaa kuin sarjan eka kirja :) Mut oon ihastunut Rolandin hahmoon, joten pakko on vain jatkaa..

        Rolandiks nyt ei kävis kuin Clint Eastwood tai Kevin Costner(Tanssii susien kanssa-lookki).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      248
      1060
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      880
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      223
      822
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      69
      706
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      56
      648
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      91
      581
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      528
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe