Uni tulee myöhään

Hei, olen 18v poika ja menen tavallisesti nukkumaan viimeistään klo 22:30. Uni tulee kuitenkin vasta kahden maissa. Olen lopettanut kahvinjuonnin ja tupakoinnin univaikeuksien takia. Silti nukahdan vasta kahden paikkeilla. Mikä avuksi? En haluaisi ottaa lääkkeitä, kalliita kun ovat. Ataraxia otan joskus 100mg ennen nukkumaan menoa, mutta se auttaa vain vähän. Neuvoja, kiitos!
4250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ainiin ja herään 8-10 välillä!

Äänestä

Pulmaan ei löydy mekaanista ratkaisua. Unihäiriöt riippuu usein aivojen toiminnasta. Siis kehon sisäinen sielullinen ja psyykkinen tasapaino. Jos olet aktiivi ihminen päivällä, monet eri askareet, tekemiset ja kiireiset tilaanteet kehittää stressitilannetta aivolle joka ei anna aivolle aikaa rauhottua edes sänkyyn menossa. Päivän kohokohdat päässä muodostavat ajatusten myötä eri pulman ratkaisuja. Ajatusten pyörimen aivossa on lopettava.

Aivojen stressi voi tulla vaikka ei ole "action" toiminta ihminen Jos et osaa hallita aivojen, ajatusten ja raajojen rentoutumista sänkyyn mennessä. Niin opettele kytkeä aivontoiminnat pois niin että ei ajatukset pyöri päässä. Sen taidon oppii vähitellen ei minuutissa vaan kuukausia tai vuosi.

Äänestä
  • Mekaanisella ratkaisulla ei unettomuus håivy nappia painamalla. Sun täyttyy löytää sun "fyysisen ja sielullinen tasapainon nappi. Siihen tilanteeseen ei lääkket auta. Lääkkeet on vaan kiertotie pulmaan ohitse, joka ei pidennyksessä ratkaise todellista syytä.

    Äänestä

On todennäköistä, että kehosi vireystila pysyy liian korkeana huonosti toimivan tasapainoaistin vuoksi.
Se aiheuttaa kroonista lihasjännitystä, ja samalla ponnistushormonin (adrenaliinin) eritys lisääntyy.
Tämä häiriötila voi haitata mm. nukahtamista ja nukkumista. Pitkäkään uni ei välttämättä anna riittävää lepoa, koska keho ei pysty rentoutumaan kunnolla nukkuessakaan. Seurauksena voi olla jatkuva väsymystila.
Tasapainoaistia voidaan hoitaa asentohoidolla, joka tarkoittaa itsehoitona toistuvasti tehtäviä liikesarjoja.
Sen teho perustuu painovoimaan ja sen välitön vaikutus on lihasten rentoutuminen.

Lisätietoja osoitteessa asentohoito.auttaa.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unetonttu kirjoitti:

Hei, olen 18v poika ja menen tavallisesti nukkumaan viimeistään klo 22:30. Uni tulee kuitenkin vasta kahden maissa. Olen lopettanut kahvinjuonnin ja tupakoinnin univaikeuksien takia. Silti nukahdan vasta kahden paikkeilla. Mikä avuksi? En haluaisi ottaa lääkkeitä, kalliita kun ovat. Ataraxia otan joskus 100mg ennen nukkumaan menoa, mutta se auttaa vain vähän. Neuvoja, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu