Onko normikuluttajalle tapahtunut kehitystä tekniikassa viimeisen 5 ja 10v aikana?
eli saako samalla rahalla nykyisin paljon enemmän ja paljon parempaa?
Vai onko kehitys tantunut tai edes pysynyt ennallaan?
Nykyisinhän vain dvd:tä (bluureitä) ja kotiteattereita markkinoidaan, onko ne äänellisesti musiikinkuunteluun yhtä hyviä kuin vastaava cd soitin aikoinaan? (kaiuttimet kai sentään on suurinpiirtein ennallaan..)
En tarkoita mitään high endiä vaan niitä joita ns. normikansalainen raaskii vielä ostaa.
Kehitystä cd/dvd/vahvistin
5
638
Vastaukset
- Hifisti69
Kolme asiaa tulee mieleen:
1) Uudet formaatit ja liitännät: bluray, hdmi. Mahdollistavat hd-kuvanlaadun. Näitä ei vanhemmista laitteista löydy. Eivät myöskään vaikuta äänen toistamiseen, ainoastaan kuvaan. Eli äänen kuunteluun se cd-soitin on ihan yhtä hyvä laite (ellei jopa parempi, kun ääntä potentiaalisesti häiritsevää muuta elektroniikkaa purkissa on vähemmän).
2) Ei sinänsä mitään uutta, mutta hyvä muistaa monikanavavahvistinten yleistyessä: Samalla rahalla saa PALJON paremman analogisen stereovahvistimen kuin monikanavahvistimen useampine kanavineen, da -muuntimineen ja prosessoreineen. Jos siis kuuntelee lähinnä musiikkia ja raha on rajoittava tekijä (kuten useimmilla on), kannattaa tämä huomioida. Mysö 2 kaiutinta maksaa vähemmän kuin 5 1.
3) Kaiutintekniikka on mennyt eteenpäin. Uusi kaiutin soi yleensä paremmin kuin samanhintainen uusi malli soi 10 vuotta sitten. - oikeastaan
No eipä oikeastaan aikuisten oikeasti. Hdmi on tullut mutta se etu on lähinnä että koneiden liitoksiin tarvitaan muutama piuha vähemmän ja se hoitaa laitevalinta-asetukset automaattisesti. Itellä ei ole hdmi:tä enkä ole ajatellut hankkia.
Kuvan laadussa on tapahtunut kehitystä hd:n myötä mutta vastapainoksi litteät telkut on herkkiä hajoamaan ja kalliita korjata. Jos katselee dvd tasoista kuvaa tai normidigiä kannattaa toimiva kuvaputkitelkku jättää vaihtamatta. Pelkkä telkun vaihto parantaa kuvanterävyyttä hiukan mutta mukana tulee muut litteän ongelmat.
Äänellisesti dvd:ssä ja cd.ssä ei ole sinänsä eroa. Dvd on vaan suurempi kapasiteetti joten siihen voidaan ajaa enemmän kamaa pakkaamatta joka taas puolestaan heikentää äänenlaatua.
Elokuvissa blu-rayn ääni on ainakin teoriassa parempaa kuin dvd:n mutta käytännössä asia riippuu aikalailla tallenteen miksauksesta ja omien vehkeiden laadusta. Hyvää 5.1 järjestelmää ei ole syytä lähteä vaihtelemaan huonompaan 7.1 järjestelmään.- hifimän
dvd soittimen ja cd soittimen äänessä on suuri ero! dvd soittimessa tavoitellaan kuvaa ja ääntä, vieläpä useaan kanavaan. kun taas cd soitimessa keskitytään vain musiikkiin ja vain kahteen kanavaan. jos vertailuun pistetään samnhintainen dvd ja cd soi cd takuulla paremmin!!!
- Salainen_Agentti
hifimän kirjoitti:
dvd soittimen ja cd soittimen äänessä on suuri ero! dvd soittimessa tavoitellaan kuvaa ja ääntä, vieläpä useaan kanavaan. kun taas cd soitimessa keskitytään vain musiikkiin ja vain kahteen kanavaan. jos vertailuun pistetään samnhintainen dvd ja cd soi cd takuulla paremmin!!!
"jos vertailuun pistetään samnhintainen dvd ja cd soi cd takuulla paremmin!!!"
Paitsi jos molemmissa on sama DA-muunnin, jolloin ne soivat tasan samalla tapaa kumpikin. Tai jos äänet viedään digitaalisena vahvistimelle, niin molemmat kuulostavat aivan samalta. - erkimerki.
Salainen_Agentti kirjoitti:
"jos vertailuun pistetään samnhintainen dvd ja cd soi cd takuulla paremmin!!!"
Paitsi jos molemmissa on sama DA-muunnin, jolloin ne soivat tasan samalla tapaa kumpikin. Tai jos äänet viedään digitaalisena vahvistimelle, niin molemmat kuulostavat aivan samalta.olispas niin tyhjentävästi todettu, että tästä aiheesta ei tarvinne enää missään päin maailmaa keskustella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1982518
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021957En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708