Selailin netissä kun akku loppui, käynnistin sitten uudelleen kun olin saanut puhelimen lataamaan. Noh, aloitusnäyttö on nyt aivan erinäköinen...Pikavalinnat (facebook jne) jotka olivat ennen alareunassa, ovat nyt ylhäällä, siinä missä ainakin mun puhelimessa oli uutena yhteystietojen pikavalinnat. Sen alapuolella missä oli ennen linkki sähköpostiin, on nyt joku "haku: internet ja oma sisältö". Alimmaiseksi on ilmestynyt kuvakkeet yhteystietoihin ja puheluihin. Eihän siinä mitään, juuri tätä mä olen etsinytkin puhelimesta, että pystyisikö tuota aloitusnäyttöä muokkaamaan enemmänkin kuin vaan poistamaan ja lisäämään näitä tiettyjä toimintoja, eli siis siirtämään niiden paikkoja. Mutta mistä ihmeestä mä löydän ne asetukset millä näitä hallitaan??Ohjekirjasta en löytänyt ja asetuksiakin olen selaillut kauan läpi...Ai niin, radiokin näkyy erilailla kuin ennen, sellaisena pienempänä kuvakkeena. Help!
Nokia 5530 aloitusnäyttö
sekaisin...
3920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
löysinpäs asetuksista tarvitsemani tiedon,eli puhelin oli itsestään vaihtanut jotain teemaa.harmi että aloitusnäyttöä ei voi tämän vapaammin muokata.
Mulla on aivan sama ongelma. Pelasin siinä Racing GT kunnes akku loppui. Laitoin lataukseen ja käynnistin kännykän. Kaikki oli normaalia, kunnes tuli aloitusnäyttö vastaan. Pikavalintani olivat hävinneet, ainoastaan puhelin ja osoituskirja näkyivät. No pikavalinnat "ovat" aloitusnäytössä, jos painan niitä tulee tyhjä punainen neliö.
Eli toisin sanoen kännykän ohjelmisto ei linkitä saati näytä kuvaa pikavalinnan kohdalla. Lisäksi puhelin ja osoituskirja toiminnot eivät toimi. Osoituskirja toimii ainoastaan valikon kautta. Ainoa mikä aloitusnäytössä toimii on sähköpostin katsominen. Kaikki aloitusnäyttöön liittyvät toiminnot kuten Avaa kalenteri -toiminto ja Hakulaite-toiminto eivät myöskään toimi. Ohjekirjassa lukee, että ei Nokia vastaa ohjelmiston toimivuudesta. Eli mitä pitäisi tehdä? Olen käynyt asetuksissa vaihtaen aloitusnäytön teemaa ja pikavalintoja, turhaan. Pikavalintojen paikat muuttuvat, mutta ovat yhä näkymättömiä, kunnes painan kohdasta missä valinnan pitäisi olla -> tyhjä punainen neliö. Kaikki paitsi aloitusnäyttö toimii, joten kännykässä ei ole muuta valittamista. En voi tosin soittaa kenellekään ilman osoituskirjaan lisäämistä. En ole vielä onnistunut kuluttamaan akkua loppuun, koska joku perheestäni kuulee kännykän valituksen ja pistää sen lataukseen (raivostuttavaa!)
Jos kerran Nokia ei vastaa näistä, ja ohjelmiston päivityskään ei tunnu tepsivän, saati sitten alkuperäisten asetusten palauttaminen (kaikkea on koitettu). Pitäisikö ottaa yhteys myyjään ja vedota kaupan antamaan takuuseen?. Kyseessähän on tuote, jossä on virheellinen ohjelmisto, eli onko reissu turha vai kannattava kohti ostopaikkaa?
Jos teillä on ollut samaa vikaa, ja ratkaisu tähän, olisin ikuisesti kiitollinen.
Nokia huoltoon vaan, ilmatteeksi ajoivat ohjelman kännyyn uudelleen. Toimii paremmin.