Mikä salari& käyttäjänimi

Asennettiin tuossa Ubutu, kaikki tuntui menevän kaverilta saadusta cd:tä niin kuin pitääki, mutta...
Kun tuota piti alkaa käytämää, kysyy se käyttäjää, sekä salasanaa??

Kerran sisäänajovaiheessa kehoitettiin asettamaan salasana, mutta se ei kyllä tunnu käyttöjärjestelmää avaavan.
Ja mikä ihmeen käyttäjätunnus?? Vain yksi salari asetettiin.

Tämä nyt tietenki on taas mahdollisimman epäymmärrettävästi tolkutettu, mutta jos jollakin on asiasta tietoa
niin kiitos avusta : )
7325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos en nyt ihan väärin muista niin niin eikös se tarjoa oletuksena Ubuntu -nimeä käyttäjätunnuksen kohdalle? Eli kokeilkaa sitä, kyllä se sillä aukeaa jonka ootte siihen laittanu, sehän kysyy sitä vielä kahteen kertaan siinä luontivaiheessa.

Äänestä
  • Eipä auennu silläkään konstilla.
    Mitenkäs sen saa ajettua alas, että vois kokeilla uudestaan?

    Äänestä

No siinähän se asennuksen yhteydessä kysyy käyttäjätunnuksen ja salasanan..

Äänestä
  • Se oli kuulemma tarjonnut rekistöröityä käyttäjä nimeä, sekä kysynyt salaria, joka kahteen kertaan sinne oli asetettu.
    Näillä tiedoillakaan ei kääyttöjärjestelmä avautunut..

    Äänestä

  • juupati kirjoitti:

    Se oli kuulemma tarjonnut rekistöröityä käyttäjä nimeä, sekä kysynyt salaria, joka kahteen kertaan sinne oli asetettu.
    Näillä tiedoillakaan ei kääyttöjärjestelmä avautunut..

    Ei Ubuntussa mitään rekisteröintejä ole. Käyttäjätunnuksen ja salasanan kysyy asennetteaessa. On sitten kirjoitettu tunnus tai salasana väärin joko asennettaessa tai asennuksen jälkeen, ollut Caps-lock pohjassa tms. Eipä se avaudu jos ne ei täsmää.

    Äänestä

Asennuksessa Ubuntu kysyy mitä nimeä haluat kirjautuessa käyttää (käyttäjänimi) ja minkä haluat salasanaksi, katso vaikka tuosta:
http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen

Ensin annetaan valitsemasi käyttäjänimi ja sitten salasana. 9.10 versiossa käyttäjänimi/et näkyy jo valmiina joten sitä napsautettua annetaan salasana.

Äänestä

Hei.
Olen asentanut ubuntun lukuisia kertoja eri vaiheissa ja eri versioihin, kysyy asentaessa koko nimeä. Laitoin siihen sitten nimeni, tyyliin Erkki Esimerkki, ja käyttäjänimeksi laittoi itsestään Erkki. Kokeile annetulla salasanalla ja etunimelläsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä on ettei taidot kirjoitti:

Asennettiin tuossa Ubutu, kaikki tuntui menevän kaverilta saadusta cd:tä niin kuin pitääki, mutta...
Kun tuota piti alkaa käytämää, kysyy se käyttäjää, sekä salasanaa??

Kerran sisäänajovaiheessa kehoitettiin asettamaan salasana, mutta se ei kyllä tunnu käyttöjärjestelmää avaavan.
Ja mikä ihmeen käyttäjätunnus?? Vain yksi salari asetettiin.

Tämä nyt tietenki on taas mahdollisimman epäymmärrettävästi tolkutettu, mutta jos jollakin on asiasta tietoa
niin kiitos avusta : )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu