Miten kauan kestää parantua?

QWe15

Yhdellä tutulla vääntyi polven kohdalta jalka sivuttain. En itdä tarkkaan mitä tapahtui, mutta kyllä tuossa luulisi jonkun luun murtuneen, jos jalka menee sivuttain. Varmaan todella kivuliasta. Mitenköhän seurauksia tuollaisesta on? Palaako jalka enään ennalleen?

1

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jade1000

      Itselläni on polvi kääntynyt 90 astetta ympäri. Tämä tapahtui 11 v sitten. Luunmurtumia mulla ei juuri ollut (pientä), mutta polvesta meni kaikki 4 nivelsidettä poikki. Kaikki muu polvesta hajosi myös, hermot eivät katkenneet onneksi. Silloin jalka olisi amputoitu, sitä harkittiin. Jalka leikattiin tapaturmasta seuraavana päivänä, pitkä iso vaikea leikkaus 8 h. Se kuitenkin onnistui aika hyvin. Jalka on toiseenkin kertaan leikattu vuoden päästä tähystysleikkauksena. Leikkaus kesti yli 2 h, kun poistettiin arpikudosta ja muuta moskaa. Sairaalan fysioterapiassa kävin 1½ vuotta.

      Ennalleen jalka ei ole palannut koskaan, jalka ei taivu kui 110 astetta ja siihenkin se on taivutettu väkisin fysioterapiassa. Tunto palaa ajoittain polveen ja etenkin silloin se on todella kipeä. Öisin välillä kääntyessä herään kipuun. Välillä on kovaa särkyä, välillä vähemmän. Hofmanin rautojen ollessa vajaat puoli vuotta jalkaan tuli paha osteoproosi, kun sitä ei käytetty. Ortoosi mulla oli Hofmanin raudan jälkeen pitkään käytössä ympäri vuorokauden. Jossakin vaiheessa ortoosia ruvettiin käyttämään vain päivisin. Tuli useamman vuoden sairasloma ja jossakin kohden uudelleenkoulutettiin. Siinä kaikessa meni yli 5 v. Nyt olen työelämässä, seisomatyötä jalka ei kestä.

      Nyt on alkanut selkä kiusaamaan ja luulen, että osasyyllinen on jalka, jolla ei voi ihan täysin normaalisti askeltaa. Kävelen kyllä aika normaalin näköisesti. Liikkumista jalka rajoittaa huomattavasti, juoksemista se ei kestä ja liikerajoitteisuus haittaa eri liikuntamuotoja. Lisäksi kun jalalle asettaa painoa, niin siihen tulee herkässti voimakas kipu. kippun ja särkyyn ajan kanssa tottuu, mutta välillä se häiritsee aika pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      297
      2671
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1893
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1672
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      137
      1447
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1140
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1114
    Aihe