Miten kauan kestää parantua?

QWe15

Yhdellä tutulla vääntyi polven kohdalta jalka sivuttain. En itdä tarkkaan mitä tapahtui, mutta kyllä tuossa luulisi jonkun luun murtuneen, jos jalka menee sivuttain. Varmaan todella kivuliasta. Mitenköhän seurauksia tuollaisesta on? Palaako jalka enään ennalleen?

1

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jade1000

      Itselläni on polvi kääntynyt 90 astetta ympäri. Tämä tapahtui 11 v sitten. Luunmurtumia mulla ei juuri ollut (pientä), mutta polvesta meni kaikki 4 nivelsidettä poikki. Kaikki muu polvesta hajosi myös, hermot eivät katkenneet onneksi. Silloin jalka olisi amputoitu, sitä harkittiin. Jalka leikattiin tapaturmasta seuraavana päivänä, pitkä iso vaikea leikkaus 8 h. Se kuitenkin onnistui aika hyvin. Jalka on toiseenkin kertaan leikattu vuoden päästä tähystysleikkauksena. Leikkaus kesti yli 2 h, kun poistettiin arpikudosta ja muuta moskaa. Sairaalan fysioterapiassa kävin 1½ vuotta.

      Ennalleen jalka ei ole palannut koskaan, jalka ei taivu kui 110 astetta ja siihenkin se on taivutettu väkisin fysioterapiassa. Tunto palaa ajoittain polveen ja etenkin silloin se on todella kipeä. Öisin välillä kääntyessä herään kipuun. Välillä on kovaa särkyä, välillä vähemmän. Hofmanin rautojen ollessa vajaat puoli vuotta jalkaan tuli paha osteoproosi, kun sitä ei käytetty. Ortoosi mulla oli Hofmanin raudan jälkeen pitkään käytössä ympäri vuorokauden. Jossakin vaiheessa ortoosia ruvettiin käyttämään vain päivisin. Tuli useamman vuoden sairasloma ja jossakin kohden uudelleenkoulutettiin. Siinä kaikessa meni yli 5 v. Nyt olen työelämässä, seisomatyötä jalka ei kestä.

      Nyt on alkanut selkä kiusaamaan ja luulen, että osasyyllinen on jalka, jolla ei voi ihan täysin normaalisti askeltaa. Kävelen kyllä aika normaalin näköisesti. Liikkumista jalka rajoittaa huomattavasti, juoksemista se ei kestä ja liikerajoitteisuus haittaa eri liikuntamuotoja. Lisäksi kun jalalle asettaa painoa, niin siihen tulee herkässti voimakas kipu. kippun ja särkyyn ajan kanssa tottuu, mutta välillä se häiritsee aika pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      5
      3727
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3629
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      129
      3375
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3342
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2196
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1778
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1545
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1413
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe