Mitä mieltä olette, voiko hiirtä pitää häkissä? Tietysti terraario olisi karkaamisen yms. varalta parempi ratkaisu, mutta mulla olisi tyhjänä noin 80x50x80 kokoinen häkki, josta pienellä tuunamisella (päällystäisin seinät seulaverkolla karkaamisen ehkäisemiseksi) voisi saada ihan kelpo asunnon naaraslaumalle. Aluksi voisin vaikka jakaa sen vaikka verkolla puoliksi että nahisteluilta vältytään ja hiirimäärän kenties lisääntyessä suurentaisin tilaa. Loppujen lopuksi häkissä asustaisi max. 8 hiirtä. Miltäs kuulostaa??
hiiret & häkki
2
831
Vastaukset
- fdsf
Suosittelen kaikille hiirilajeille ihan terraaariota. Ns. tavallinen lemmikkihiiri voi mahtua jopa 7mm pinnavälistä! Vanha akvaario on hyvä asumus hiirille ja vuotavat akvaariot ovat paljon halvempia kun käyttökelpoiseyt altaat. Toki voit myös tehdä terraarion itse, jos vain haluat. Myös kaupoissa myydään terraarioita, joka sopivat myös hiiren asumukseksi. Dunaa en suosittele, sillä hiiri voit jyrsiä muovin läpi itsensä. Muista yvä ilmastointi, tarpeeksi tiheä verkkokatto on hyvä, ja siihen saa juomapullonkin mukavasti kiinni.
- 1+8
Tuon kokoiseen häkkiin pitäisi laittaa minimissään joku 10 hiirtä, ettei niille tule riitoja kun kaikilla on ns. liikaa tilaa ja muodostavat omat reviirinsä. Jos tuollaiseen laittaisi tasoja jokusen, siellä voisi elellä varmaan parikymmenpäinen hiirilauma suht helposti.
Ongelmia on sitten kaksi. Häkissä vetää ja hiiret on herkkiä saamaan hengitystietulehduksia.
Toinen on haju. Hiiret varmasti pissii pinnat joka neliömillimetriltä, ja sitten haisee koko huusholli hyvin äkkiä. Sen vuoksi esim. duna on helppo; kuivikkeet, pahvisia yms. kertakäyttövirikkeitä, heinää/paperia pesämateriaaliksi ja kaiken voi kipata siivotessa roskiin. Häkin yläosan taas saat pestä joka toinen päivä että pysyy edes jollain lailla hajut kurissa.
Eli hiiret terraan ihan käytännön syistä! Kyllä terraankin saa kiitettävästi kiipeilyvirikettä, kun jaksaa vähän nähdä vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2182498Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32109Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171847- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831495Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671170
- 251121
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731006