hehkun merkkivalo

borsse

eli kyseessä bora tdi 99vm latoin auton käyntiin vähänajanpäästä alkoi hehkun valo vilkkua mitähän vikaa se ilmoittelee?? kävin liikkeessä kysymässä sitä ja aika ihmeellisen vatauksen sieltä sain.

6

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vw..

      Epäselväksi jä millaisen vastauksen sait, vw autoissa on ilmennyt kautta aikojen saman tyyppisiä vikoja, ainakin omalle kohdalleni, ja yleensä ollut vain ettei hehkun valo toimi vaikka polttimot on uusittu. Kuitenkin hehkut ja rele toimivat ihan oiken, mutta en ole viitsinyt enempää tutkia koska näissä malleissa virta valot kirkastuvat ja rele napsahtaa kun on hehkuttanut. Olisi kiva tietää mitä liikkeessä on sanottu.

    • frangrabba

      kerroppa mitä ihmeellistä siellä vastasivat,vai oletko vain itse jotain hassua päätellyt

      • borsse

        no merkkiliikkeessä sanoi että jarruvalojen polttimossa kosketushäikkää tai polkimen kytkimessä. se vilkkuminen kuitenki loppui kun käynnistin uudestaan.


      • Brutal Diesel Power
        borsse kirjoitti:

        no merkkiliikkeessä sanoi että jarruvalojen polttimossa kosketushäikkää tai polkimen kytkimessä. se vilkkuminen kuitenki loppui kun käynnistin uudestaan.

        Se todellakin on siellä jarruvaloissa se vika....

        Vaihda taakse uudet polttimot.

        On tullut toi ominaisuus ennenkin vastaan...se ei ole vika, vaan sen kuuluukin tehdä niin jos ei jarruvalot toimi.


      • sdskjeiuwe
        Brutal Diesel Power kirjoitti:

        Se todellakin on siellä jarruvaloissa se vika....

        Vaihda taakse uudet polttimot.

        On tullut toi ominaisuus ennenkin vastaan...se ei ole vika, vaan sen kuuluukin tehdä niin jos ei jarruvalot toimi.

        Merkkihuolto auttaa, mutta ajattelit, että suoli24 on luotettavampi.
        Älä enää soita meidän merkkiliikkeeseen, saatana!


      • + - = 0
        sdskjeiuwe kirjoitti:

        Merkkihuolto auttaa, mutta ajattelit, että suoli24 on luotettavampi.
        Älä enää soita meidän merkkiliikkeeseen, saatana!

        ”Merkkihuolto auttaa”. Merkkihuolto ei auta sen enempää kuin 24 sivut. Kävin aikoinaan kysymässä VW. ltä, että kuuluko VW.een AAZ koneen laturin hihnan mennä vesipumpun ylä vai alapuolelta? Huoltopäällikkö yritti etsiä koneelta kuvaa mutta ei löytänyt. Mentiin sitten asentajilta kysymään (asentajia 2 kpl), eivät hekään tienneet. Sanoivat vain, jos menee alapuolelta niin ura hihna jättää jäljet pumpun käyttöpyörälle. Mutta jos menee yläpuolelta niin käyttöpyörältä ei näy mitään uria koska vetohihna on tältä puolelta sileä. Eli samaan tulokseen olisi päästy heittämällä kruuna ja klaavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe