Yökastelu

yh äiti

Hei. Mulla on 7v jo koulua käyvä tyttö. Päivisin ei vahinkoja tule, mutta yöt ovat ne suurin ogelma.

Tuntuu, että tyttö heräisi hätäänsä, mutta luulen, että hän ei viitsi tai jaksa lähteä yöllä vessaan ja hätä täytyy aina sinnitellä aaamuun asti. Joksus sitten on lakanat aina märkinä.

Mitä mieltä ootte pitäsikö tytölle vaan laittaa yöksi vaippa.

4

760

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konst Kyynänen

      mee hoitoon pervo

      • yh äiti

        Kysymys ei todellakaan ole mistään pervoilusta. Tytöllä on ihan oikeasti lakanat kastunut ja on selitellyt, että hän ei jaksa nousta vessan. En ole pervo kun en millään viitsisi tuon ikäiselle vaippaa enää laittaa.

        Se voi kyllä pitää paikkaansa, että täällä liikkuu niitä vaippafetissi/fantasia juttujen kirjoittajia. Minä en ole kuitenkaan sellainen vaan olen tosissani.


    • kasteluongelmat

      Poikamme joka on nyt 15v on jatkuvaa yökastelua ja päivisin jos ei muistuta käymään vessassa käy usein vahinko.Poika oli päiväkuiva noin 3v ja yökuiva noin 4v,mutta aloitti uudelleen noin 7 vuotiaana jatkuen aina tähänpäivään asti.Syynä on jonkinasteinen muistamattomuus ja asioinen ymmärtämisessä ongelmia.Öisin käytössä vaipat ja toisinaan päivisinkin.

    • satu__

      Ei kannata olla huolissaan. Tuo on meilläkin varsinkin kesämökillä normaalia, että kastuu öisin lakanat kun ne eivät ne jaksa lähteä ulos vessaan ja yrittävät kaikin keinoin sinnitellä aamuun.

      Joskus ihan kaupungissakin käy öisin niin, mutta meillä nyt se ei ihan jatkuvaa ole. Eli kannattaa huolehtia siitä, että lapsesi ei joisi illalla hirveästi mitään mehuja ja limsoja. Niitä on myös sellaisia yövaippoja jotka on tarkoitettu nimenomaan öiseen käyttöön eli ei vauvoille vaan ihan 4-10v lapsille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2290
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      920
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      564
      823
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      60
      581
    Aihe