Osaisko joku sano kumpi olis parempi?
Mietiskelin lähinnä sellaista näkökulmaa, että esim. koulumaailmassa jokainen työ on tehtävä windowsin ohjelmapaketilla, mutta entäpä jos sellaista ei ole? Toimiiko openoffice yhtä hyvin? Ja jos toimii, miksi sitä ei käytetä yleisesti. Openofficessa hinta on ainakin kohdalaan.
Perusteluja kiitos :)
Terveisin:
Blondi
Windows V openoffice
6
591
Vastaukset
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Document
Avoin tiedostomuoto on tulevaisuutta, mutta toki OpenOffice tukee myös Microsoftin suljettuja tiedostomuotoja. Vaikka opettajasi onkin jälkeenjäänyt, se ei todista koko koulumaailman puolesta, joka on siirtymässä avoimiin tiedostomuotoihin. Huom! Välttämättä ei siis OpenOfficeen.- mixei xei
ristiin, tallenna wordiksi jos oo:lla kotonas teet.
Jos katsotaan toimisto-ohjelmistojen hintoja ja sitten näiden ohjelmistojen kaupallisten käyttäjien peruskurssien hintoja, niin helpostikin peruskurssien hinnat ovat käytäjää kohti suuremmat kuin lisenssimaksut.
Jos taas ajatellaan yritystä, joka olisi valitsemassa toimistoonsa ohjelmistoa, niin yrityksen pitää laskea mukaan sekä lisenssimaksut että koulutuskulut, muiden kulujen lisäksi.
Tällä hetkellä Microsoft näytttää ystävällisesti delegoineen tavallisten ohjelmistojensa peruskäyttäjäkoulutuksen esim. Suomessa meidän veronmaksajien kustannettavaksi. Mielestäni tämä on erinomaisen viisasta tapa toimia, Microsoftin kannalta.
Sitten yksittäisen oppilaitoksen kannalta pitää tarkastella sitä, että mikä on 1) yleisin toimisto-ohjelmisto työelämässä, 2) minkä ohjelman opettajat jo osaavat, 3) mikä ohjelma on pedagogisesti tehokas ja 4) lopuksi sitten katsotaan hintaa oppilaitokselle (ei suinkaan oppilaille). Tässäkin Microsoft pärjää varsin hyvin ainakin kahdessa ensimmäisessä kohdassa, tuskin häviää pahasti kolmannessakaan.
Jos koulun käyttämille ohjelmistoille asetettaisiin myös esim. sellaisia vaatimuksia kuin toimivuus kolmessa yleisimmässä käyttöjärjestelmäperheeessä (Windows, Mac, linux), virallisen normin mukaiset tiedostomuodot, kaikille oppilaille äidinkielinen ohjelmistoversio jne. niin OpenOffice.org olisi aika vahvoilla.
Joka tapauksessa yksittäisen ihmisen on vaikea kovin paljoa noihin vaikuttaa. Voit kysyä opettajaltasi, miten on hyvä menetellä, mutta jos digitaalinen työ on sellainen, ettei sitä enää tarvitse muokata, tallenna/vie ne OO.o:ssa PDF-muotoon. Tässä kuin muissakin tilanteissa kannattaa aina tallentaa aluksi OpenOffice.orgin oletusmuotoon, eli ODF-tiedostoksi. Jos opettaja vaatii esim. .xls- tai .doc-muotoisia tiedostoja, niin yleensä nekin onnistuvat ihan hyvin OO.o:lla. Valitettavasti melko yleinen .rtf-muoto ei ole kovin hyvin luettavissa OpenOffice.orgissa, vaikka ilmeisesti sillä tallennetut .rtf-tiedostot ovat avattavissa muissa ohjelmissa. Tämä johtunee mm. siitä, että Microsoft on tuonut aina uusia rtf-versioita markkinoille, mutta näiden versioiden erottelua ei käyttäjä nää, siis ne kaikki näkyvät samalla tavalla RTF-tiedostoina. Ja johtunee siitäkin, että OO.o käyttänee jotain vanhempia rtf-spesifikaatiota.- Manmangler
Jos teet open officella, voit avata tiedostot Microsoftin Office ohjelmistolla. Muista tallentaa joko Doc tai Rtf muodossa varmuuden vuoksi. Tietysti mikäli ei tarvitse muokata, kokeile PDF muotoa. Itse tallenna kaikissa kolmessa varmuuden vuoksi.
Kaikki muotoilut eivät toimi suoraan,vaan sekoilevat Open Office ja MS-office välillä. Syy ettei käytetä enemmän on MS-officen valta-asema ja makrojen sekä niiden tuen puute. Lisäksi vanhemmissa OO versioissa tietokannat sekoilivat eivätkä olleet yhteensopivia jos oli tehty Windows Open Officella ja avattiin Linuxin open Officella sekä päinvastoi.
Itse käytän hyvin paljon microsftin Officea ja vaadin makro ja hienompien muotoilujen sekä toimintojen tuen joka puuttuu Open officesta. - PeTTery
Kannattaa aloittaa OpenOfficella samantien. Perusasiat toimivat molemmissa.
Kun on oppinut ne perusjipot ja jos tuntee tarvitsevansa lisää muokkausvirityksiä,
niin voi hankkia sen kaupallisen Officen.
Itse pysyn OO:ssa. Lopullisen dokumentin muuttaminen suoraan PDF:ksi
on kätsy ominaisuus. - PeTTery
OpenOffice toimii myös muistitikulta. Koulumaailmassa näppärä
juttu, kun voi kirjoittaa millä koneella vaan, joka huolii tikun.
Siihen ei kaupalliset Officet veny.
Valtion virastot ja kunnat käyttävät tätä suomenkielistä painosta:
http://wiki.kuntait.fi/tiki-index.php?page=Sovellukset
OOP3 paketissa on myös suomenkieliset käyttöohjeet, mallilomakkeita
ym. esimerkkejä mukana. Hyödyllistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812349Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972613Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726