Miten toimitte koirienne ulkoilun suhteen nyt kun on kovia pakkasia? Meillä mittari näyttänyt välillä -16 astetta ja 1/2-vuotiasta lyhytturkkista sekarotuista koiraamme on takki päällä ulkoilutettu lyhyitä lenkkejä vähän useammin. Kuinkahan paljon tassut kestää pakkasta?
Tässä meidän koirassa ei (ainakaan tiedetä) ole yhtään huskya tai muuta arktista rotua, vaan on enempikin dobermannia ja jotain lintukoiraa (kai). Onko kellään kokemusta jonkinlaisista koirien "kengistä"?
Tässä meidän koirassa ei (ainakaan tiedetä) ole yhtään huskya tai muuta arktista rotua, vaan on enempikin dobermannia ja jotain lintukoiraa (kai). Onko kellään kokemusta jonkinlaisista koirien "kengistä"?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vilkaisehan tänne: http://www.janutex.com/lampoasut.htm
Kiitti, Hukka-Musti, hyvästä linkistä. Fleecetossuja näkyi olevan 25 eurolla. Onkohan kellään kokemuksia? Pysyvätkö hyvin jalassa? Luistavatko kovasti?
tassuihin kylmä eli seuraamalla koiraa, lyhytturkkiselle hankkisin noin kylmällä takin, myös siksi että niissä on yleensä heijastimet mukana ja niitähän jo tarvitaan.
Takki sillä jo on, kuten aloituksessani kerroin. Vielä se ei ole tassujaan nostellut, vaan ihan normaalisti kävellyt ja tehnyt tarpeensa. Seurataan tilannetta.. Tämä kylmä kestää kuulema Uuden Vuoden yli. Pidetäänpä ittemme ja koiramme lämpiminä =)
Meillä ei koiran ulkoilu ole vähentynyt sen takia että on liikaa pakastetta ja ei koira tarkenisi. Pikemmin on käymässä niin että ulkoilu vähenee siksi etten itse tarkene. No vielä ei ole luovuttu kuin tuosta pisimmästä lenkistä 5 kilsaa, joka on vaihdettu vähän lyhkäisempään reittiin... Ja koira on kotimainen punaturkkipikinokka, joten kyllä se kestäis vaikka 30 astetta miinusta.
Edellisellä koiralla(sama rotu) oli vanhempana mamman kutomat villasukat jos pihalla oli, mutta lenkille se ei kehdannut niillä lähtee vaan piti ottaa pois, ennenkuin lenkki alko maistua.