BIRMINGHAM

polka.dot

Ollaan kaverin kanssa lähdössä Birminghamiin 10 viikoksi työssäoppimaan. Koulun kautta meille järjestettäisiin perhemajoitus, mutta koska kyseisenlaisista majoituksista ei tiedä koskaan, mitä paikan päällä odottaa ja saattaisimme joutua eri puolille kaupunkia, ajattelmimme yrittää löytää yhteisen, kalustetun kämpän, jossa asustaa tämän ajan. Jos jollakulla olisi vinkata jotakin nettiosoitetta tai muuta infrormaatiota moisista asumuksista, olisi oikein kiva juttu :)

Niin ja muunkinlainen tietämys ja tuntemus Birminghamistä paikkana olisi enemmän kuin tervetullutta :)

2

484

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en

      Kymmeneksi viikoksi et saa kamppaa vuokrattua mistaan. Ja jos olette tyossaoppimassa (=palkattomana), niin taalla on vuokrat todellakin paljon korkeampia kun Suomessa. Kannattaisi vaan ottaa se tarjottu majoitus.

      • Asunutkin tuolla

        Samaa mieltä yllä olevan kanssa.

        Yksityisiltä vuokratessa kysytään usein työpaikasta ja palkasta. Te olette vain harjoittelijoita ilman palkkaa ja ulkomailta.

        Hyvällä tuurilla asunnon voisi kesän ajaksi saada joltakin paikalliselta opiskelijaltaporukalta (vuokranneet huoneiston porukalle, eivätkä halua luopua siitä kesäksi). Silloinkin vuokra varmasti vaadittaisiin maksettavaksi etukäteen.

        Mutta kun olette menossa sinne jo nyt - ei mitään toivoa saada asuntoa vapailta markkinoilta. Vuokrat ovat myös jo pienistä asunnoista aivan eri tasolla kuin Suomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      509
      2370
    2. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      958
    3. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      464
      895
    4. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      39
      854
    5. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      828
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      761
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      705
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      660
    9. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      646
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      573
    Aihe