Rakentamisen luvat

Rohkaistunut

Minkä suuruisen lisäosan saa rakennukseen tehdä ilman ”suunitteluratkaisua” haja-asutusalueella, jossa ei ole asemakaavaa. Olen kuullut jostain prosenttiluvusta kokonaisuuteen nähden?

Talo ja autotalli ovat L-kirjaimen muotoisesti rakennettu kulmista kiinni toisissaan ja autotallin taakse jäävään tilaan voisi tehdä lisähuoneen noin 30 m2 kun sinne olisi pääsykin suoraan olohuoneen ovesta. Lisähuone ei olisi julkisivulla vaan autotallin takana kiinni rakennuksen päädyssä.

Kävin kymmenen vuotta sitten kunnantoimistossa kyselemässä asiasta niin minulle sanottiin, että hus, hus eikä paljon muuta. Minua kyllä varoitettiin kunnan rakennusvalvonnan erikoisesta suhtautumisesta asiakkaisiin, mutta en oikein uskonut, kun ei ollut kokemusta moisesta käytöksestä. Onko todella totta, että rakentajan täytyy käydä jotain nyrkkeilyottelua ja sanasotaa saadakseen rakentaa tai korjata omistamaansa rakennusta, kun sitten kuitenkin näissä rakennuksissa on kaikenlaisia typeriä rakennevikoja kaikista lopputarkastuksista huolimatta?

3

1018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-K

      Kyllä luvat ja niiden vaatiminen ovat aina enemmän tai vähemmän harkinnanvaraisia asioita joten suoraa prosenttilukua ei varmaan kukaan voi antaa niin että asia menisi kunnassasi varmasti läpi. Joka tapauksessa noinkin suuri (30 m2) laajennusosa kuullostaa sellaiselta että se kaikella todennäköisyydellä vaatii luvan varsinkin jos siihen tulee normaaleja lämmitettyjä asuintiloja. Kannattaa siis mennä vain lakki kourassa sinne oman kunnan rakennusvalvontaan ja kysellä ihan avoimesti että miten menetellään. Kyllä heillä on valevollisuus neuvoa ja opastaa. Yleensä asiaa auttaa se jos menee nimenomaan seillä asenteella että haluaa neuvoja ja apua, ei vain esittämään että haluan ehdottomasti tehdä tämän näin ja näin ja en varmaan tarvitse lupia. Toinen tie on että menet jonkun paikallisesti toimivan suunnittelijan (arkkitehti/rakennusarkkitehti) puheille ja kyselet häneltä asiasta. Jatkuvasti kunnassa lupia hakevat suunnittelijat tuntevat viranomaiset ja tietävät kunnan käytännöt ja tulkinnat. Tuon kokoiseen laajennukseen tarvitset lisäksi kuitenkin käytännössä kunnolliset piirustukset joten suunnittelija voi tehdä nekin samalla kun niitä todennäköisesti lupaan kuitenkin tarvitaan.

      • Rohkaistunut

        mutta kävin jo kerran lakki kourassa eikä auttanut voi olla syynä sekin etten käyttänyt tuota vanhaa virkakieltä, kun sellaisia on kunnassa paljon. Olen tosiaan kyllä jo yrittänyt kysellä ammattipätevöitynyttä suunittelijaa, mutta kun nekin sanovat, että eivät halua liata "housujansa" noin pienen asian takia.

        Olen itse piirtänyt tarvittavat kuvat tietotekniikkaa käyttäen kun olen sen ammatin opettaja niin että siitäkään ei ymmärtääkseni olisi vaivaa. En kylläkään ole niitä esitellyt silloin alustavassa kyselyssä. Joku minua viisaampi jo neuvoikin, että tee vain ja ilmoittele sitten jälkeenpäin mitä olet tehnyt, mutta kun olen tällainen lainkuuliainen en ole siihen ryhtynyt. Ehkä tämä sijaishyökkääjä on sitten ainoa mahdollinen ratkaisu jos ei halua tulla lyödyksi?


      • Kokemus-K
        Rohkaistunut kirjoitti:

        mutta kävin jo kerran lakki kourassa eikä auttanut voi olla syynä sekin etten käyttänyt tuota vanhaa virkakieltä, kun sellaisia on kunnassa paljon. Olen tosiaan kyllä jo yrittänyt kysellä ammattipätevöitynyttä suunittelijaa, mutta kun nekin sanovat, että eivät halua liata "housujansa" noin pienen asian takia.

        Olen itse piirtänyt tarvittavat kuvat tietotekniikkaa käyttäen kun olen sen ammatin opettaja niin että siitäkään ei ymmärtääkseni olisi vaivaa. En kylläkään ole niitä esitellyt silloin alustavassa kyselyssä. Joku minua viisaampi jo neuvoikin, että tee vain ja ilmoittele sitten jälkeenpäin mitä olet tehnyt, mutta kun olen tällainen lainkuuliainen en ole siihen ryhtynyt. Ehkä tämä sijaishyökkääjä on sitten ainoa mahdollinen ratkaisu jos ei halua tulla lyödyksi?

        Hei vielä. Sanoit edellisessä viestissäsi käyneesi kunnassa 10 vuotta sitten. Sen jälkeen siellä on voinut muuttua paljonkin. Joka tapauksessa on kirjoittettu jo lakiinkin että heidän velvollisuutensa on neuvoa ja opastaa sinua. Ei siinä ole väliä, mikä on "virkatie". Jos puhut ensin "väärälle" virkamiehelle, hänen pitää ohjata sinut oikealle. Ole jämäkkä tässä asiassa äläkä hyväksy puolihuolimattomia vastauksia.

        Ymmärrän että pienillä paikkakunnilla nämä asiat voivat joskus olla vaikeita kun henkilösuhteet yms. painavat asiassa. Mutta asiaa ei kyllä paranna jos menet rakentamaan jotain vain omin päin. Otat suuren riskin että olet vielä jälkeenpäin kunnan kanssa vaikeuksissa jos siellä on todella noin vaikeita ihmisiä kuin sanoit. Pahimmassa tapauksessa luvaton laajennus voidaan määrätä purettavaksi. Asiassa on myös muita muita juridisia puolia. Luvaton laajennus voi olla myös yleisten rakennus- tai palomääräysten vastainen. Silloin sinulla on ongelmia myös kiinteistön vakuutusten yms. kanssa. Puhumattakaan siitä että luvattomasti laajennettu kiinteistö on tulevaisuudessa erittäin hankala myydä.

        Jos tosiaan osaat piirtää viralliset normit täyttävät lupakuvat, piirrä ne toki. Ei vaikeuta asiaa jos sinulla on näyttää jotain selkeää suunnitelmastasi viranomaislle. SIlloin heidän on myös vaikeampi antaa vain vältteleviä vastauksia kun on jotain konkreettista jota kysytään. Mutta älä kuitenkaan ajattele että suunnitelmasi on joku ainut mahdollinen vaan ole avoin myös kritiikille ja muutosehdotuksille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe