Miksi Rottweiler?

kysyjä...

Miksi Rottweiler miellyttää? Esim verrattuna saksanpaimenkoiraan, eivät ole kuulemma yhtä miellyttämisenhaluisia. Itsellä nyt saksanpaimenkoira uros 3kk. Voisin joskus hamassa tulevaisuudessa harkita toisen koiran ottamista ja siksi kiinnoistaisi tietää esim. vertailua saksanpaimenkoiraan, miksi päädyitte juuri rottweileriin?

4

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jr

      Itse olen elänyt 20vuotta saksanpaimenen kanssa.. :) muutettuani omilleni otin rotikan.. nytten omistan kaksi rotikkaa 1v ja 4,5v.

      Rotikalla on ihana luonne.. leikkisä, huolehtivainen ja valpas! Omaa tahtoa myös! Erittäin helppo kouluttaa on kyllä vaikka luulin että menisi ikä ja terveys ennenku tajuaa yhtään mitään. Saksanpaimen on enemmänki juuri sellainen ihana "raukka" ja rotikka taas paljon itsenäisempi.. Kumpikin IHANIA ROTUJA! En morkkaisi kumpaakaan!

    • Hukka-Musti

      Rottweilereita olen tuntenut eri koiraroduista yksilömäärältään kaikista eniten.

      Rottweiler on myös miellyttämisenhaluinen sekä ystävällinen, iso/voimakas (kykenee vetämään raskaampia taakkojakin kuin saksanpaimenkoira), lapsirakas, sopeutuvainen ja kyvykäs työkoira.

      En sano kumpaakaan toista surkeammaksi roduksi.

    • Rotononnellinenomist

      Saksanpaimenet, mikäli eivät sitten ole käyttölinjasta ovat monasti hyvin miellyttämisenhaluisin ja taipuisia koiria.

      Rottweiler puolestaan on itsenäisempi, mutta mikäli täyspäisistä vanhemmista niin kuitenkin hyvin koulutettavissa. Rottweilerkaan ei ole mikään mahdoton koira saati sitten automaattisesti agressiivinen. Agressiivisuuttaan osoittavat useimmiten juuri arat yksilöt, jotka ovat epävarmoja itsestään ja sen takia kokevat tarvetta todistela jotakin.

      Yllätyin kovasti kun monen rottweilerihmisen mielestä oma narttuni( omasta mielestäni aika helppo koira) omaa paljon luonnetta, itsevarmuutta sekä saalisviettiä. Mutta toisalta ehkä se itsevarmuus omalla tavallaan on tehnyt siitä sellaisen koiran jota on helppo kouluttaa :D .

      Loppupeleissä yksilöissä on aina paljon eroja ja koulutuksen vaikutus on suuri, mutta mikäli oikeasti haluat rottweilerin ja olet valmis panostamaan sen koulutukseen niin ota ihmeessä, mutta katso tarkkaan mistä kennelistä otat!

    • koirafarmi

      Mulla se varmaan johtuu siitä, että lapsuudenkodissa oli rottis, joten se tuntuu "omalta" rodulta. Pidän molemmista roduista, rotikkaa jotenkin osaan lukea ja ymmärtää paremmin. Itselläni toinen oma rottis, nyt jo vanhempi poika ja hyvin on mennyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      190
      1323
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      720
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe