Millään ei mahdu järkeeni, että Jyväskylän kaupunginjohtajan palkka on isompi, kuin suomen pääministerin. Pystyykö joku selittämään, että millä perusteella.
Aikaisemmin olen ymmärtänyt, että pääministerillä olisi suurempi vastuu kuin jollakin kaupunginjohtajalla.
Tuntuu siltä, että kaupunginjohtajat vedättävät kaupunkimme asukkaita yksi toisensa jälkeen. Ja mehän maksetaan. Onhan paljon tärkeämpää, että kaupunginjohtaja tienaa paljon. Esim. terveydenhoitoon suunnatuilla varoilla ei taas ole niinkään väliä.
Aikaisemmin olen ymmärtänyt, että pääministerillä olisi suurempi vastuu kuin jollakin kaupunginjohtajalla.
Tuntuu siltä, että kaupunginjohtajat vedättävät kaupunkimme asukkaita yksi toisensa jälkeen. Ja mehän maksetaan. Onhan paljon tärkeämpää, että kaupunginjohtaja tienaa paljon. Esim. terveydenhoitoon suunnatuilla varoilla ei taas ole niinkään väliä.
Vastaukset 53
Vanhimmat
"Sosialismi" periaatteella ei neuvotella palkoista valtion viroissa ota tai jätä kaupungeilla on kuitenkin neuvottelu varaa etsiä parasta johtajaa mitä valtiolla ei ole.Myöskin valtion hallitusviroissa esim pääministerinä voi toimia varsin kevein perustein koska varsinaista tulosvastuuta ei ole mikä kaupunjohtajilla on.
Ei mahu ees se miks Andersson on ylipäätään kaupungin johdossa...
Ai miksi?No siksi kun hyvä veli järjästelmä toimii noissa suojatyö paikoissa.
Kerro nyt sitten kenet siihen pitäis valita! Olisko joku kepu-ähky-pikkukunnanjohtaja parempi?? Sellaisen vois saada tuohon hommaan 7000eurolla... Oisko tyylikästä?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1074900
ks. yllä, hyvä on kansainvälisestikin vertailtuna
kirvesvartta! olisi perkele kirveellä töitä!
Kyllä.Puhetta,maailmaan mahtuu
niin kuin tuolla kaupunginjohtajalla.
..koko Andersson. Ahne paska! Näyttäis läskikasa mallia kuinka säästöä saataisiin ja luopuisi edes pienestä osasta palkkaansa vähäosaisten hyväksi... Edes Jouluna!!!
Työntekijöille maksetaan palkkaa siitä, että he saavat jotain aikaiseksi. Mitä Andersson on saanut jyväskylässä aikaiseksi? Kaupunki on velkaantunut hänen kaupunginjohtaja-aikanaan satoja miljoonia, siitäkin huolimatta, että samaan aikaan kaikilla kikkailuilla, esim. vesiyhtiön ylihintaisella myynnillä, energiayhtiöstä on pumpattu ulos satoja miljoonia. Tämä on aiheuttanut sen, että esimerkiksi veden-, sähkön- ja kaukolämmön hintaa on ollut pakko korottaa, ettei meidän kaupunkilaisten omistama kultamuna menisi konkurssiin.
Anderssonin aikana, kaupunkilaisia palvelevan henkilökunnan määrä on koko ajan pienentynyt, samalla kaupunkikonsernin johtajien määrä ja niiden palkat ovat nousseet ennätyslukemiin. Tämä on ollut sitä äärioikeiston ajamaa politiikkaa, jota kokoomuksen puisto-osasto so. vihreätkin ovat innolla tukeneet.
Puhumattakaan ns kristillisiä arvoja puolustavat kristillisdemokraatit, joiden puheet ja teot ovat todella härskisti ristiriidassa.
Oletko ihan oikeasti sitä mieltä, että kaupungin velkaantuminen on kaupunginjohtajan syytä, siis ihan oikeasti? Jos olet niin voisitko hieman valaista tällaista vähemmän tietävää, että mitkä ne syyt ovat?
No miksi sitten pitää olla ylipalkattu "huippujohtaja"? Siis jos hänellä ei ole vastuuta kaupungin taloudesta... mietin vaan. Valaise hieman meitä maalaisia.
Lammaslaumaa vetävä diktaattori.
On siis kaupunginjohtajan syytä, että kuntalaisten tulotaso on huonompi kuin muissa vastaavissa kaupungeissa (=> pienemmät verotulot) ja että Jyväskylästä on poistunut maksavia yrityksiä (kuten Nokia, Sappi) ja kaupungin väestön ikärakanne ei ole paras mahdollinen.
Ja ymmärtääkseni kaupunginjohtaja ei ole diktaattori vaan kaupunkinvaltuuston palkaama johtaja, joka tekee siten kuin valtuusto (ja pitkälti kaupunginhallitus) määrää.
Et voi olla tosissasi. Taidat jollakin ihmeen opilla kuulua jkl:n päättäjien lähipiiriin, nuo ajatukset ainakin liippaa niin läheltä jkl:n päättäjien ajatuksia.
Aivan turha keksiä selitellä ja syytellä kuntalaisia että "ovat huonotuloisia", "yritykset lähtevät", "liikaa eläkeläisiä", blaa blaa blalaa ja blaaa. Pelkkiä tekoselityksiä ettei tarvitse tehdä mitään ja kaikki syyt on muissa.
Taloustilanne hyvin pitkälle seuraa sitä kehitystä miten yrityksillä menee. Eli jos kunta ei tue yrittäjyyttä ja kasvuyrityksiä tarpeeksi niin yritykset menee naapurikuntaan jossa heitä tuetaan ja arvostetaan. Ja tällöin myös veronmaksajat seuraa naapurikuntaan jossa on töitä ja kasvuyrityksiä. Ja vanhukset jää palvelujen piiriin "kulueriksi" kuolevaan kuntaan.
Käy kyselemässä esim. Muuramelaisilta yrittäjiltä että miten kunnan pitäisi hoitaa hommansa.... Jyväskylä enemmänkin jarruttaa yritysten toimintaa esim. kaavoituksella, byrokratialla, omalla hankintapolitiikallaan sekä yleisellä ilmapiirillään.
Kysymys edelleenkin kuuluu että miksi pitää olla helvetin kallis "huippujohtaja" jos hän kertomasi mukaan on vain valtuuston ja kaupungin hallituksen sätkynukke? Eikö siihen sätkynuken hommaan kelpaisi hieman pienempi palkkainen kaveri?
Lutakkoon tehty Anderssonin putki on ääriesimerkki tästä hyvävelisysteemistä. Herrat saavat tepastella liikenteestä häiriintymättä Paviljongista huviveneilleen.
Vai tekosyitä? Et taida ymmärtää talouden suhdanteita ja tosiasioita.
Niin ja muuramelaista neljännes käy Jyväskylässä töissä. Hyvin on Muurame hoitanut hommansa mutta eipä tuo pitkään taida itsenäisenä pysyä.
Juurikin näin. Tekosyitä on helppo keksiä ja voivotella kun kunnalla menee huonosti. Oikea johtaja jota Jyväskylässäkin kaivattaisiin keksii mieluummin ratkaisuja ongelmiin.
Et ole varmaan ollut teollisuudessa työskentelemässä, mutta niin siellä toimitaan. Jos firmalla menee huonosti eikä tilauksia ole niin sitten hyvä johtaja rakentaa yritykselle uuden toimintastrategian ja uusia asiakkuuksia, uusia tuotteita. Huono johtaja jää itkemään että "onpas huonoja asiakkaita kun ei osta tuotteita".
Hyvä johtaja saa yrityksen talouden kuntoon ja tuo huono johtaja ajaa firman konkurssiin. Usko pois, noita tapauksia on nähty Jyväskylässäkin ihan reaalielämässäkin.
Siinä sinulle tosiasioita. Jos olet jossain päättäjän asemassa niin mieti oletko hyvä vai huono johtaja.
Toivottavasti Muuramelaiset ymmärtävät pysyä erossa Jyväskylästä. Onhan tästä heikkoja esimerkkejä miten käy kun esim. maalaiskunta ja jkl yhdistyivät. Taisi tosin kumpikin vaan hävitä.
On minulla pitkä kokemus teollisuudessa työskentelystä. Sinä vain et taida tietää eroa teollisuusyrityksen ja kunnan johtamisen välillä.
Maalaiskunnan ja kaupungin yhdistymisessä oli vain yksi vika, se olisi pitänyt tehdä jo parikymmentä vuotta aikaisemmin.
Olet varmaan oikeassa.... minä reppana kun olen kuvitellut että myös kunnan talouden pitäisi jäädä "plussalle" joka vuosi. Tosi hyvin tuntuu tuo kuntatalouden "velkaa valan päälle" ja "kerskakulutus" talousoppi toimivan. Suurinpiirtein yhtähyvin kuin peliriippuvainen ottaa pikavippejä että pystyy sitten voittamaan vanhat tappiot takaisin tai sitten lomautettu kirvesmies ostaa velaksi mersun kun naapurilla on bemari.
Tuo hyvä/huono johtaja esimerkki toteutui taas kerran tuon STX:n risteilijä kauppojen yhteydessä. Kumpihan Vapaavuori oli tällä kertaa?
Kannattaisikohan kunta/valtio johtamisen ottaa oppinsa esim. teollisuudesta eikä vaan mennä hyväveli verkoston mukaan.
Ei kunnan (eikä valtionkaan) talouden tarvitse olla "plussalla" joka vuosi, riittää kun se on tasapainossa pitkällä aikavälillä. Matalasuhdanteessa verotulot putoavat mutta ei kunta voi vähentää lakisääteisiä palveluita/velvoitteita samassa suhteessa. Silloin en mentävä miinuksella.
Onko kunnan talous "tasapainossa" jos lainakanta/asukas on 10 vuodessa noussut 150%. Vai tarvitaanko tuohon "pitkään aikaväliin" vielä pitempi aikaväli?
Yksikään yritys, yksityinen henkilö, järjestö, ei voi vain "odotella noususuhdannetta". Miksi kunta tai valtio eroaisi normaali talousopeista millään lailla? Jos ei rahaa tule niin sitten on elettävä tulojen mukaan eli kiristettävä nyörejä tai keksittävä uusia tulonlähteitä. Mieluummin tietenkin noita tulonlähteitä.
Onko esim. tämä huippukeksintö eli "yksityistäminen" toiminut todella hienosti?
Kuka pässi kuvittelee että yksityiset tekisi samat asiat halvemmalla. Jokainen yksityinen yritys tietää että heidän on siivu saatava välistä jos meinaa että talous pysyy kunnossa. Aiemmin tuo siivu olisi jäänyt kunnalle, mutta hepä keksivät myydä tuottavat toiminnot ulkopuolisille ja nyt maksavat itsensä kipeiksi samoista palveluista.
Toinen tarina kokonaan onkin että osaako kunta tehdä asiat yhtä tehokkaasti kuin yksityinen yritys.
Eihän tuo Jyväskylän kunnan talous ole tasapainossa ja sama tilanne on useimmissa Suomen kunnissa.
Kunta ei minun mielestäni voi keksiä uusia tulolähteitä, kuntahan voi rakentaa teollisuushalleja ja kaavoittaa mutta ei se takaa uusia yrityksiä. Kiinassa hallit ja työvoima on halvempaa.
Mistä sitten kunta kiristäisi nyörejä? Suurin menoerä on sosiaali- ja terveyspalvelut. Viedäänkö laitoshoitopotilaat vanhainkodeista konteissa Vietnamiin tai Intiaan? Siinähän tulisi säästöjä. Tai mitä jos vähennetään lääkitystä, sekään ei taida onnistua lainsäädännön takia.
Kulttuuripuolella ei ole lakisääteisiä velvoitteita ja esim. sivukirjastot tai peräti kaikki voitaisiin lakkauttaa. Museot eivät ole lakisääteisiä eikä uimahallit, tarvitaanko nykyistä määrää? Sitten kun näitä esitetään lakkautettaviksi niin kaikissa medioissa on parku, että ei näitä voi vähentää. Sama juttu koulujen osalta, mitään ei saa vähentää eikä luokkakokoja kasvattaa.
Kysymykseen, että osaako kunta tehdä asiat yhtä tehokkaasti kuin yksityinen yritys, niin arvelisin että se liittyy kunnan johtoon tai palveluntuottajien esimiehiin. Kuntahan ei tuota osinkoa omistajilleen ja sen teoriassa pitäisi tuottaa palvelun huokeammalla kuin yksityinen.
Toinen kysymys on sitten se, että miten kunta osaisi ostaa palvelut yksityiseltä niin, että nämä eivät pääsisi vedättämään. Ulkoistamisen historiassa on sattunut niin, että alkuun on saatu säästöjä mutta ajan mittaan ei osata ostaa eikä uskalleta kilpailuttaa ja hinnat nousevat.
Sen palkka on isompi kuin New Yorkin pormestarilla miksihän?Ahneus kai syy ja hyväveli järjestelmä tukee.
Hyvä että keskustelu on nostettu valtakunnan tasolle. Ihmettelin jo kun Jyväskyläkaupungin johtajaksi valittiin tämä Andersson, että miten voidaan maksaa niin isoa palkkaa silloin 12000 e /kk. Itse kun sain saman verran vuodessa. Eli 12 meikäläistä voisi elää sillä palkalla.
Ei sinun työpanoksesikaan eikä taitosi ole hyvä johtajaksi kuten Anderssonin on. Andersson itse sanoi et työmäärä on valtava mitä palkan eteen on tehtävä. Anderssonin taitoa osoittaa jo et hän on onnistunut hyvän työsopimuksen tekemään.
Juuri niin, jos kerran Helsingin kaupunginjohtajan palkka on suurempi kuin
New Yorkin niin tätyyhän Jyväskylänkin olla.
Moni muukaan asia tuon ukon suhteen menee yli ymmärryksen, ei ainoastaan palkkaus.
Anderssonia vifuttaa kun Sorjonen on rikkaampi ja suositumpi ja kostaa sen veronmaksajille.
AHNEUS on perisynneistä yksi.
AHNE ei voi muuta kun ottaa sen mikä annetaan ja tiukasti pitää OMANAAN ja pientäkään osaa ei siitä AHNE anna osattomalle,- joka siitä osasesta saisi enemmän irti kuin tuo AHNE jolla on ylimääräistäkin tarpeeksi!
EI EDES JOULUNA!
Kokoomuksen hyvävelisysteemi ajoi kokoomuslaisen Andersonnin kaupunginjohtajaksi.
Tuolla linkki aiempana josta löytyy.
Just niin. Ja onhan Jykylä komantena maan työttömyystilastoissa, joten hyvin menee ja jatkossakin varaa maksaa tollasta palkkaa pelkälle kulissille.
AHNE PLÖSÖ,- KOKO VANHA SONTALÄJÄ !!!
Perseennuolentaa kaikkineen!
Samanlaista henkilöpalvontaahan näyttäis olevan kuin Romanian ja Pohjois-Korean malliin.
Ceaucescun ja Kim il Jongin lipomista kieli ruskeana!
Luulis tota jo hävettävän?
Mutta eihän näillä ihmisillä ole moraalikäsitystä!
Kehtaavatkin näyttää naamaansa julkisesti. Tulorajojen ollessa monilla alle minimin toimeentulorajan.
Vietä siinä sitten 4 lapsen kanssa ratkiriemukas Joulu. Hyvä jos yhden lahjan per lapsi voin antaa. Antaisi osan palkastaan hyväntekeväisyyteen,-mutta turhaa luullakkaan senkaltaista tolta kusiaivolta!
Hyvää Joulua kaikille muille.
Miksi häpeäisi ja mitä? Sovittu duuni ja siihen sovittu palkka. Kuka sen palkan tarjosi ja kuka tarjosi töitä? Ei ainakaan Andersson ja häntä haukutaan. Ja mitä nämä toimeentulorajat liittyvät tähän keskusteluun???
Onhan täällä isoista kaupungeista kaiketi pahin työttömyys!
Akateeminen työttömyys valtaisaa muiden yliopistokaupunkien tavoin, ehkäpä pahin akateemisten tilanne kaupungin väkilukuun nähden...
Onko nämä akateemiset jotain kirjakauppa-alan työntekijöitä, sellainen kauppahan on olemassa. Eikö siellä ole töitä? Kirjathan ovat menneet hyvin kaupaksi nyt joulun alla.
Ahneus, -perisynti.
Mikään ei riitä.
Toisaalta aika,
toisilla raha,
rakkaus vastaan viha.
Minulle kyllä riitti,
musiikin ontuva biitti.
Muinainen riitti,
siitä tuli hitti.
Huomionsa kiinnitti,
ahneuksissaan,
suurmoguli.
Vox populi.
Kyllä kansa tietää.
Tapani sietää.
Hävettää,---
Anderssonin ahneus.
Kokoomus on saanut tässä junttilassa joulupukin hinnankin hilattua maan kalleimmaksi, mutta minäpä teen 10 keikkaa ilmaiseksi ja tarjoan asiakkaille vielä ilmaiset konvehtirasiat.
Pyyteetöntä HIENOA JA JALOA TOIMINTAA !!!
HYVÄÄ JOULUA VAAN OIKEALLE PUKILLE !
Eiköhän tuo Anden lähtölaskenta ole jo alkanut. Ehkä ensimmäinen uuden hallituksen kokous ja mikäli vanha tahti jatkuu, niin heti on sota pystyssä Riitan ja Markun välillä ja Markku alkaa tähyileen maakuntahallinnon suuntaan. Siellä hänellä on suojatyöpaikka eläkeikään saakka.
Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy kokoomuksen johdolla rakkaassa maassamme. Ja kas kummaa taas seuraavissa vaaleissa tyhmyys tiivistyy ja rikkaiden puolue vetää kannatuksensa tappiin. En ymmärrä, onko suomalaiset veronmaksajat todella niin tyhmiä että vuodesta toiseen suostuvat kusetukseen. Veroeurot lähetetään kiltisti etelän hedelmien ylläpitoon ja samalla kansa kurjistuu.
Suuruudenhulluus sortaa jykylän tuhoon ja turhanpäiväiset johtajat vain
hymistelee että otetaan pois vanhuksilta, lapsiperheiltä, työttömiltä.
Ainoa joka muistaa veteraaneja on Sorjonen, mesenaatti vailla
vertoja. Ilman häntä Keski-Suomen kulttuuri olisi jo kuollut.
Suomalaiset ovat niiiin LAMPAITA!!!
Vaikka leipä kädestä vietäisiin niiiin suomalainen lammas vastaa JOOo-ooooo!
........Ja hymyilee........
Hoh hoh..tietämättömät ylistää Sorjosta, tottahan hän veteraaneja muistaa mutta siihen se sitten taitaa jäädäkin ja ehkä, muistaa vielä sitä salarakasta venäjältä.
Kulttuurihan se tässä maassa tärkeintä, että päättäjät saisivat hengenravintoa.
Köyhät jaksaa valittaa ja valittaa, miksi ette toimi ja nouse vastarintaan, kohta viedään leipä kädestä ja te vaan katsotte silmät ymmyrkäisinä, missä on Koskelan seuraajat jotka eivät suostu poljettavaksi.
Sorjonen kaupunginjohtajan pallille!
Mies tehnyt pelkkää hyvää kaupungin historialliselle rakennuskannalle.
Muutenkin mies vaikuttaa oikeudenmukaiselle verrattuna arpinaamaan.
Helsingin kaupunginjohtajat luopuivat kaikki palkankorotuksistaan......
Mites täällä? Kaikki otetaan mitä vaan saadaan!
Moni kakku päältä kaunis, menkää ja tutustukaa ko. henkilön omistamiin rakennuksiin ja siihen kuinka näitä rakennuksia "säilytetään", järvilinnakin vuotanut vettä sisäänsä jo useita vuosia ja asialle ei tehdä tuon taivaallista, maalia ja uutta tapettia niin korea on homepesä, vaatisi perusteellisen remontin.
Terveysasemien jonotilanne
Alla olevasta taulukosta löytyy tietoja terveysasemien kiireettömän hoidon saatavuudesta. Tietoja päivitetään kuukausittain. (Tilanne 5.12.12)
Terveysasema Keskimääräinen
jono lääkärille Vaihtelu
jonotilanteessa Keskimääräinen
jono sairaanhoitajalle Vaihtelu
jonotilanteessa
Hankasalmen ta 75 vrk 60-90 vrk 32 vrk 21-35 vrk
Huhtasuon ta 32 vrk 28-36 vrk 33 vrk 21-47 vrk
Keskustan ta 20 vrk 2-42 vrk 35 vrk 35 vrk
Korpilahden ta 46 vrk 28-90 vrk 21 vrk 14-28 vrk
Kuokkalan ta 25 vrk 3-43 vrk 35 vrk 35 vrk
Kyllön ta 26 vrk 6-90 vrk 38 vrk 28-49 vrk
Muuramen ta 23 vrk 7-41 vrk 25 vrk 15-35 vrk
Palokan ta 40 vrk 14-90 vrk 32 vrk 13-90 vrk
Säynätsalon ta 69 vrk 28-90 vrk 25 vrk 16-34 vrk
Tikkakosken ta 90 vrk 90 vrk 26 vrk 12-33 vrk
Uuraisten ta 59 vrk 28-90 vrk 14 vrk 13-14 vrk
Vaajakosken ta 41 vrk 6-90 vrk 30 vrk 28-35 vrk
nämä löytyy www.jkl.fi
En tiedä miten tuo liittyy alkuperäiseen aiheeseen...mutta tarkistin kunnan sivuilta hammashoidon jonot jotka ovat Jyväskylän nettisivujen mukaan alle 6 kuukautta. Itse olin ainakin palokkaan jonossa yli vuoden. Sitten kun hammasta alkoi särkeä niin pääsin kyllä suuhygienistille samana päivänä, mutta tuo ei ollutkaan enää "kiireetöntö" hoitoa.
Pitäskö Anderssonin tehdä Niinistöt ja suostua tiputtamaan vaatimatonta palkaansa 20 %. Sillä rahalla saisi palkattua heti yhden hammashoitajan tai hygienistin lisää. Tuo Anderssonin palkka on muuten bruttona enemmän kuin maamme presidentin.....
Mitä vielä!!!
tää ahne paska pitää kaiken... AHNE SIKA KUN ON !
Liittyy aiheeseen ihan silläkin että ei ne jonotkaan pidä paikkaansa, saman olen itsekin kokenut toki.
Rahaa on rajallinen määrä minkä kuntalaisilta varastavat, suurinta osaa eivät takaisin saa kuntalaiset.