Jos nyt pitäisi hankkia mahdollisimman hyvä c-digiboxi, niin mikä se olisi. Hinnalla ei ole väliä.
Ja sitten ilman kiihkoilua!
4
552
Vastaukset
- Kokeillaanpas näin
Tuskin tulee perusboksia, kun hinnalla ei kerta ole väliä. Tuossa on jotain hyviä. Varmasti toimivia, jos ei satu maanantaikappaletta, ja senkin saa useimmiten päivittämällä kuntoon. Täysin uusia malleja ei olekaan tullut markkinoille pariin vuoteen. Hanki esim. Humax PVR-9500C, Maximum C-8000, Topfield TF500/600C tai hybridimallit edelliseistä TF550/650C, Finnsat (Kauko) hybridi FSH-2500. Eikä sitten kiihkoilla, kuten alkuperäinen kysyjä toivoi.
- ihan pian
Esim. Gigantti myy vain yhtä tallentavaa hybridiboksia. Koetin kuukausi sitten ostaa tavallista perusboksia pari kappaletta ja yhdestä liikkeestä löytyi kohtuuhintainen Finnsatin perusboksi. Olin käynyt parissa muussa liikkeessä, mutta siellä oli hinnat varmaan vuoden takaa eli ihan liian kallista;) Kun ostin liikkeen esittelylaitteen, niin he lupasivat tilata lisää "parin päivän kuluessa". Ei niitä sitten viikon aikana tullutkaan lisää, joten jatkoin kierrosta ja ostin puuttuvan yksilön toisesta liikkeestä.
Myyjä sanoi, ettei digiboksien myynti ole ollut kovin kannattavaa, sillä vikoja ja takuukorjauksia on riittänyt. Viidenkympin boksi työllistää moninkertaisesti sen, mitä parin tonnin lätty. Kummasta saa todennäköisesti paremman myyntituloksen ja liksaan pientä lisää...
Kannattaa ne perusboksit ostaa ensi tilassa, sillä osa merkeistä häipyy markkinoilta ja tallentavat hybridit korvaavat ne. Nykyisinhän ne boksit on integroitu sinne LCD:n yhteyteen, joten markkinat hoitaa halvat roskat pois markkinoilta. Tuo edellisen viestin laitteet ovat OK. Kannattaa myös tarkistaa kaapelioperaattorin laitetarjoukset, sillä niihin on saatavilla ohjelmistopäivitys kaapelin kautta jos tarvetta on.
Odottaisin vähän, että tulisi markkinoille HD-virittimellä oleva boksi - jos vain voit.
Itsellä Procaster PVR-6200C ja olen tyytyväinen ollut.
Nyt itsellä myös tv, jossa MPEG-4 viritin, joten voi katsoa HD-lähetyksiä, mutta ei tallentaa.
Kun tulisi markkinoille, sitten joskus, samoilla ominaisuuksilla oleva HD/C-boksi, niin...
Perusomainaisuuksia / Procaster:
2 viritintä, 4 kanavan samanaikainen nauhoitus kahdesta kanavanipusta
HDMI-liitäntä ( scartx2)
USB-liitäntä
korttipaikka
Myyjä: Verkkokauppa (tämä on miinusta, mutta huoltotarvetta ei ole ollut, ostettu v2006 joulu)- ...
Ostopaikkana ehkä joku muu olisi parempi, mutta hakemasi boksi on ilman pienintäkään epäilystä tämä:
http://www.compusat.fi/product.asp?lang=1&sua=1&tk=3983880&q=y&s=1029
Tuohon lisäksi C-virittimet ja kiintolevy (tallentaa voi myös verkon kautta esim. NASsille).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425841Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913725Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502433Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352339Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131199