Ostin Bensonin maalaaman taulun huutokaupasta pari vuotta sitten. Taulu muistuttaa pohjoista maisemaa jossa on etualalla vanha lato ja järven takana tuntureita. Etunimi muistuttaa m kirjainta. Maksoin taulusta muistaakseni 60 Euroa. Myyjä väitti taiteilijaa englantilaiseksi. Olen kyseisen taiteilijan töitä nähnyt myytävän tavaratalon aulassa useamman sadan euron hintaan. Kyseinen kauppias väitti taiteilijan olevan Floridassa asuva ja vaikkapa lähetetyistä valokuvista maalaava taiteilija. Olisikohan tarkempaa tietoa kyseisestä taiteilijasta?
Vastaukset 16
- Toripoliisi
Tänään Oulun torilla myytiin huokeaan hintaan ihan hyvännäköisiä kehystettyjä öljyväritöitä. Maisemamaalauksia jostain päin Pohjois-Eurooppaa. Signeeraus oli M Bensonin, jota myyjä väitti Pohjois-Norjalaiseksi. Ainakin kuudesta eri maasta on löytynyt jo M Benson näiden keskustelujen mukaan.
- ihmettelijä ?
Pidän pientä kehystämöä ja taidekauppaa. Minulle tarjottiin ko Bensoneita 10 euron kappalehintaan kankaina.
Jokainen voi kuvitella, että kun kauppias otti itselleen vaikkapa muutaman euron voittoa ja paljonko otti se, jolta hän osti jostain ulkomailta, mitä jäi maalarille, kun kangas ja värikin jotain maksoivat, ryhtyisikö joku maalaamaan parin euron kappalehintaan, ei ainakaan suomalainen, vaikka maalaisi kuinka monta tahansa päivässä.
Ovatko osittain tai kokonaan jollain koneella tehtyjä ??? - Reiska Oulu
Benson on Norjalainen taiteilia ja maalaa paljolti suomelaiseen makuun .
- huijattu
Epäilen että Bensonin tauluja ei ole edes maalattu vaan ne ovat painotyötä. Pinta on erilainen kuin öljytyössä. Vertailin entisiä tauluja tähän uuteen Benson tulokkaaseen ja eroa on!
Taulu on ihan kuin valokuva, liiankin tarkka mielestäni.
Onneksi maksoin siitä vain 49 € kirpputorilla, mutta sekin on tässä tapauksessa liikaa. - sisustus
Siis noihan on puhtaasti sisustuselementtejä noi maisemataulut. Ei todellakaan mitään rahallista arvoa sinänsä. Bulkkityötä on saatavissa myös useampia samanlaisia joten ei noita pidä missään nimessä ostaakkaan muussa mielessä kuin ns. seinän täytteeksi, ihan kivan oloisia ovat, mutta ei missän nimessä mitään arvoa. Itselläni ovat vain koristukseski muuten tyhjällä seinällä.
Saman arvoisia ovat ne markettien kehystetyt paperikuvat yms. joita voi kehystää tai isot palapelit joita voi kehystää seinälle.- Aitoa on
Minä ostin Bensonin taulun huutokaupasta 50 €:lla ja on todellakin öljyvärityö. Meklari sanoi, että arvo tadeliikeessä on n. 250-300 €.
- jepuliz
Aitoa on kirjoitti:
Minä ostin Bensonin taulun huutokaupasta 50 €:lla ja on todellakin öljyvärityö. Meklari sanoi, että arvo tadeliikeessä on n. 250-300 €.
meklarihan on aina oikeassa :)
- Anonyymi00016
jepuliz kirjoitti:
meklarihan on aina oikeassa :)
Hyvä, kun ei ymmärtä taiteilijoista ja heidän töistä mitään! Silmääni miellyttää kauneus, ei muuta väliä, kuin silmän mieltymys!
- lkölkölköl
Kiinassa maalattuja. Laitappa googlen kuvahakuun "oil painting" niin alkaa tulla tuttuja maalauksia. Sisustustauluiksihan ne on tarkoitettu.
- hyvä kauppa
Taulun arvo katsojan silmissä. Ostin Bensonin taulun 150 euroa. Hintapyyntö 420 euroa. Kaupat syntyi, kun en enempää suostunut tarjoamaan. Tyytyväinen olen, koska öljyvärityö on todella onnistunut ja hyvän näköinen. Aivan sama mistä se on kotoisin ja kuka on sen tehnyt. Pääasia on , että se miellyttää. Se kai on useimmiten taulun tarkoitus.
- "tietäjä kotimaasta"
"hyvä kauppa"
Olet saanut rahallesi vastikkeetonta hyötyä. Olet ilmeisesti unohtanut markan arvon suhteessa euroon =6 mk oli yksi euro. Taulukauppias teki todella hyvät kaupat kanssasi myydessään tuon tuntemettoman taiteilijan painotyön sinulle.Näitä painojäljennöksiä on myyty noin 50 vuotta joita tehtiin varsinkin Hollannissa, mutta nykyisin niitä tulee mm. naapurista. Käyttävät hyväksensä kansamme huonoa taiteen tuntemusta.
Nykyisellä tulostintekniikalla syntyy jälkeä, joka näyttää jopa pensselinkarvojen jäljet koholla pinnasta aivan kuin käsinmaalattu. - Varsinainen..
"tietäjä kotimaasta" kirjoitti:
"hyvä kauppa"
Olet saanut rahallesi vastikkeetonta hyötyä. Olet ilmeisesti unohtanut markan arvon suhteessa euroon =6 mk oli yksi euro. Taulukauppias teki todella hyvät kaupat kanssasi myydessään tuon tuntemettoman taiteilijan painotyön sinulle.Näitä painojäljennöksiä on myyty noin 50 vuotta joita tehtiin varsinkin Hollannissa, mutta nykyisin niitä tulee mm. naapurista. Käyttävät hyväksensä kansamme huonoa taiteen tuntemusta.
Nykyisellä tulostintekniikalla syntyy jälkeä, joka näyttää jopa pensselinkarvojen jäljet koholla pinnasta aivan kuin käsinmaalattu....tietäjä! XDXDXD
- "tietäjä kotimaasta"
Varsinainen.. kirjoitti:
...tietäjä! XDXDXD
XD, varsinainen DJ, joka pyörittää levyä kahteen suuntaan.
Tämä vanha viestiketju pyörii jälleen ja yhtä tietämättömiä ovat taiteen saloista.....
Lainasin tuolta aikaisemmasta ketjusta tuon osoitteen: http://www.fineartgiclee.com/
Minulta kysellään lähes päivittäin, että minkä arvoinen on tuo maalaus, jonka on sukulaiseni hankkinut ja joka on nyt perinnönjaossa. Vastaus kuuluu, että maalaus on arvoton, jos tekijääe ei löydy matrikkelista, jos taas tekijä on matrikkelissa on se teos merkittävä pesän luetteloon.
Kyllä kaatopaikat täyttyy näistä itse ihanuuksista ja onko se mahdollisesti ympäristö rikos? - Ei ole...
"tietäjä kotimaasta" kirjoitti:
XD, varsinainen DJ, joka pyörittää levyä kahteen suuntaan.
Tämä vanha viestiketju pyörii jälleen ja yhtä tietämättömiä ovat taiteen saloista.....
Lainasin tuolta aikaisemmasta ketjusta tuon osoitteen: http://www.fineartgiclee.com/
Minulta kysellään lähes päivittäin, että minkä arvoinen on tuo maalaus, jonka on sukulaiseni hankkinut ja joka on nyt perinnönjaossa. Vastaus kuuluu, että maalaus on arvoton, jos tekijääe ei löydy matrikkelista, jos taas tekijä on matrikkelissa on se teos merkittävä pesän luetteloon.
Kyllä kaatopaikat täyttyy näistä itse ihanuuksista ja onko se mahdollisesti ympäristö rikos?..."ympäristö rikos"...enää. ;) Ne vaaralliset aineet on haihtuneet taiteilijan kiduksiin jo aiemmin. :D
- Anonyymi
Ostin samanlaisen m bensonin taulun 30e
- Anonyymi
Minä pistän juuri seinälle, lato/vuoristonäkymää. Todella kaunis öljyvärityö. Mukava kun löysin taulun kuvauksen heti aloituksesta. Kehykset tuossa taulussa maksavat jo 200--300 euroa. Eikä isossa taide/kehysliikkeestä enää löydy niin hienoja. Usein huutokaupoissa käydäänkin kauppaa kehyksistä eikä taulun kuvasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1841070- 80707
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48682- 81591
- 39549
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä40542- 46540
- 106530
- 23523
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan39507Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja288504Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47484Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va156464Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko42464Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka26447Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26430Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425- 21422