16v poikani on ruvennut seurustelemaan ja taitaa ihastua päivä päivältä enempi tähän tyttöön.Minä pidän tytöstä kovasti kuten miehenikin,mutta nyt nämä vierailut ovat venyneet aamu yöhön(03.30)On vain ajan kysymys milloin hän jää yöksi.Miten siihen pitää suhtautua sehän tarkoittaa,että he ovat sukupuolisuhteessa????vai ovatko jo olleet????Onko ton ikänen jo valmis vakituiseen suhteeseen.Pitääkö ostaa kondoomeja nehän kuitenkin ovat sen verran arvokkaita,että niistä voi pian tinkiä,kun ovat niin kalliita.Ja kun on niin rakastunut.Laittakaa viestiä.
mites on
napo
131286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jos on yötä ei se välttämäti ja ehdottomasti tarkoita sukupuolisuhdetta.mutta kysy suoraan ja sano ettet halua heidän sekstaavan alaikäisinä jos kerran olet sitä mieltä. ja vaadi sen kondomin käyttöä ja lupaa ostaa niitä jos tarve on.
16v on kuitenkin jo aika pitkällä aikuisuuteen, paljon pitemmällä kuin tuo tyttö13w. joka mielestään oli niin aikuista.
puhu pojallesi, kerro että pidät tytöstä ja arvostat heidän suhdettaan. ja ilmaise oma mielipiteesi. älä kuitenkaan enää pomota tuon ikäistä vaan keskustele asiallisesti.
Heips :)
On pakko kyllä kommentoida tuota.. Jos poikasi on 16 ja seurustellut jo jonkun aikaa, on melko varmaa että he ovat harrastaneet seksiä. Jos ei ole jo aiemmin. 16-vuotiaat eivät enää ole niin lapsia,että kuuntelisivat yhtään jos äiti sanoo ettei halua seksiä harrastettavan. Ennemminkin hän häpeää/ pitää sinua huvittavana.
16-vuotias ei ole esim. lain mukaan alaikäinen seksiin, joten päätös on hänellä. kondomeja kannattaa ostaa, koska ne ovat tosiaan sen verran kalliita etteivät nuoret itse välttämättä ole innokkaita ostamaan niitä. Eikä kukaan varmaan vahinkoa halua käyvän. Muistatko kuinka vanhana itse aloitit seksin, tai miehesi? se tuskin oli kahdenkympin vanhemmalla puolella. Kannattaa vain tottua ajatukseen,ettei poika ole enää niin nuori :)
Itse aloitin 15-vuotiaana ja hankin pillerit melkein heti koska ne oli helpommat ja seurustelin vakituisesti. Poikaystäväni maksoi puolet, kuten ehkäisystä kuuluukin huolehtia. Pian myös äitini sai tietää niistä (en ollut kertonut) ja kyseli vain kauan olin syönyt niitä. Hän myös itse ehdotti että maksaa minun osani niistä (tiesi kai ettei rahaa ollut liikaa,eikä varmasti halunnut lapsenlapsia). Loppu hyvin, kaikki hyvin.
Ei kannata ottaa paniikkia :)
"Muistatko kuinka vanhana itse aloitit seksin, tai miehesi? se tuskin oli kahdenkympin vanhemmalla puolella. Kannattaa vain tottua ajatukseen,ettei poika ole enää niin nuori :)"
Kun tuo kerta niin epätodennäköistä ja epänormaalia on, niin ilmeisesti minulle 18-vuotiaana neitsyenä tulee jo ihan kiire? Mitenköhän tästä pääsisi eroon? Hirveää...
Niin, aivan. Mikäköhän siinä on, että kun oma lapsi menee tyttö/poikakaverilleen yöksi, niin silloin harrastetaan heti seksiä. Totuus on, että jos kerran niin paljon huvittaa, niin kyllä sitä seksiä harrastetaan vaikka klo. 12 aamupäivällä. Loppujen lopuksi poikasi on kohta jo iso mies. Se on hänen oma päätöksensä. En tiedä, onko kondomien osto niin hyvä juttu, kun yleensä tällainen hävettää niin kamalasti sitä poikaa. Mutta toisaalta olisi ihan kiva ele, nimittäin sillä hyväksyisit sen, että poikasi ei ole enää lapsi vaan nuori mies! Eli osta vain ja pistä vaikkapa tyytyn alle piiloon. :)
Ja kysymykseesi, että onko ton ikäinen valmis suhteeseen. Riippuu henkilöstä, mutta useimmat kyllä ovat. Olen kyllä itse naispuolinen, mutta eiköhän se ole myös pojalla sama juttu, eli kun se oikea tyyppi nappaa niin silloin on menoa! Eli tarkoitan tällä sitä, että ei ikä estä rakkautta ja voivatpa nämä kaksi olla ihan fiksuja nuoria!
Itse aloin seurustella rakkaani kanssa 14 vuotiaana,tänä kesänä täytän 17 ja yhä yhdessä elelemme.kihlohin menimme syksyllä.eli siis kyllä tämän ikäisetkin on valmiita sitoutumaan,riippuu ihmisestä.ehkäisyn maksoimme puolkiksi eikä kovin kalliiksi tullut.nykyään syön pillereitä ja maksut menee edeleen puoliksi.ja voi kamala kun niin myöhään ihan.sitä en ymmärrä että miten hennotte antaa tytön lähtä niin myöhään kotiin,itse ehdottaisin itse että jäisitkö yöksi.ja heidän sukupuoli elämä on heidän oma asiansa.muístelkaapa omaa nuoruuttanne!
ihania vastauksia.Hyvää kevättä kaikille ja kirjoitelkaa vaan edelleenkin.
Hei!
16-vuotias, ekassa seurustelusuhteessa, ei ole mitenkään kypsä kaikkiin tilanteisiin, miten voisi ollakaan?
Ei ole tarpeen antaa lupaa olla yötä toistensa kanssa, tutustumiseen riittää aikaisempikin kotiintulo. Vastuuseen kasvetaan ja sille täytyy vanhempien varmistaa aikaa nuorten puolesta.
Voit sanoa suoraan olevasi sitä mieltä, että hän on tarpeeksi vanha aloittamaan seurustelun, mutta se ei tarkoita missään tapauksessa seksin aloittamista ennenkuin siihen on kaikki valmiudet.
Ihastumisen ihanaa aikaa saa jatkaa mahdollisimman pitkään.
Sitä odotellessa hanki paketti kondomeja, harjoittelua varten.
Nuorten kahdenkeskiset asiat ovat heidän välisiään, mutta yleisesti yritä puhua asioista, myös omista mielipiteistäsi.
... että lain mukaan 16-vuotias saa kyllä harrastaa seksiä. Luuletteko että 16-vuotiasta kiinnostaa paskan vertaa jos vanhempien mielestä "ei ole riittävän kypsä seksisuhteeseen". Mistähän helvetistä ne vanhemmat sen tietävät onko oma lapsi riittävän kypsä seksiin vai ei? Aivan, ei mistään.
mistä helvetistä vanhemmat tietää onko lapsi valmis seksisuhteeseen. ei mistään muusta kuin tiedostaan oman lapsen suhteen. ei sitä mitään TIEDÄ sitä vain suunnistaa oman kokemuksensa ja intuititionsa mukaan.
ei sitäkään tiennyt oliko se lapsi valmis ajamaan pyörallä ilman apupyöriä. sitä vain seurasi tilannetta ja kun muksu tuntui valmiilta niin poisti apupyörät. ja nurinhan se meni, mukula. eli ihan sama seksinkin suhteen. sitä vaistoaa, sen lapsensa henkisen kypsyyden ja jos äidistä tuntuu, ette lapsi ole valmis niin... sitten se lapsi melko varmasti kaatuu ja äiti joutuu puhaltamaan...
ja sitä niin toivoisi, että lapsi säästyisi kivuilta. kaikilta kivuilta varsinkin sydänsäryiltä
Mielestäni sinun ei pitäisi ostaa pojallesi kortsuja; etkö luota siihen, että hän hoitaa itse ehkäisynsä? Koulun seksivalistus on varmasti auttanut, eikä kukaan 16-vuotias ole niin idiootti kuin useat vanhemmat luulevat... Vanhemmat eivät voi tietää milloin heidän nuorensa tuntee itsensä valmiiksi seksin aloittamiseen eikä heillä pitäisi olla siihen puuttumistakaan kun tämä täyttää 16 vuotta.
Nojuu kirjoitti asiaa. Tämän ikäisen nuoren seksielämä on hänen henkilökohtainen asiansa. Minä olisin ainakin suuttunut, jos äitini olisi ryhtynyt tuputtamaan minulle kortsuja ja valistusta. toisaalta liian noloa, ja toisaalta olisi ottanut päähän se, ettei hän luottaisi minun osaavan hoitaa asioitani itse.
Ele tosin ihan kaunis, sen ymmärrän, mutta lapsesi tuskin ymmärtää.
Jotkut vanhemmat vain tuntuvat vielä "vaistoavan" että se kaksikymppinen poika ei ole riittävän kypsä seurustelemaan ja yrittävät sabotoida suhdetta kaikin mahdollisin keinoin, jotkut vanhemmat "vaistoavat" että se kolmikymppinen äidin mussukka ei ole riittävän kypsä muuttamaan kotoa pois "pahaan maailmaan" vaikka itse haluaisikin ja takertuvat kiinni kuin viiniköynnökset.
Hyvää varmasti tarkoitetaan, mutta ne vanhemmat eivät ole aina oikeassa.
valistus on hoidettu kodin puolesta,että koulun kuten varmaan jokainen murkun vanhempi tietää ja onhan tää netti myös auttanut varmaan asiassa.Minusta vaan tuntuu,että olisi parasta tukea rahallisesti heitä eli ostaa niitä kortsuja valmiiksi.Moni suosittelee ostaan moni tyrmää.Joten ostin niitä tänään.Vielä en ole työntänyt niitä hänen parvelleen,mietin vielä miten annan ne vai annanko ollenkaan.