Kiinalainen ja viisumi?

ckars

Onko totta, että jos kiinalainen haluaa matkustaa käymään Suomessa, niin hän ei saa viisumia, jos hänellä ei ole työpaikkaa?

4

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KinuskiT

      Kiinalaisen on aika hankala saada viisumia Suomeen. Varmaan viisumi floppaa jo siihen, että hänen täytyy esittää että hänellä on vara matkustaa tänne. Toisekseen suomalaiset virkamiehet pelkäävät heidän jäävän tänne suomeen, tai että he joutuvat ihmiskaupan uhreiksi. Nämä Kiinalaiset joutuvat kyllä"kolmannen asteen ristikuuusteluun" ennen kuin viisumi irtoaa.

    • ihmettelijä11

      Jos työtön kiinalainen haluaa viisumin Suomeen, niin kyllä pitäisi hälytyskellot soida. Kuka maksaa matkan ja viisumin, miksi maksaa jne. Asiasta en kyllä mitään tiedä, mutta järki sanoo, että aikamoiset perustelut täytyy antaa ennenkuin tuo kiinalainen Suomeen saadaan. Ihan kaikkien osapuolien edunmukaista, ettei saa viisumia.

    • Ming Yue

      Riippuu täysin tilanteesta tai siitä onko henkilöllä esim perhettä suomessa jos ei ole niin uskoisin että sen viisumin saa vain jos on se työpaikka. Yleensähän sen saa kait vuodeksi kerrallaan, lisätään siihen vielä sekin että täytyy olla rahaa tilillä jotta ne näkee että on varaa olla suomessa. Mutta tietääkseni jos on vain käymään tulossa sen ei pitäs olla ongelma. Tosin sillon kyllä myönnetään turisti visa jolla saa olla sen 3kk suomessa ellet sitten sitä ennen löydä työtä.

      • Suomi jee

        Huhu ;)

        Kertoo että ainakin shanghain lähetystö toimii kun venäläinen sirkus.
        Hakemuksia tyrmätään ja syytä ei saa paperilla tai edes suullisesti.
        Suomesta saa perään soitella että miksi ko henkilön viisumihakemus kumottiin eikä taaskaan
        ketään sano yhtään mitään mutta uusiksi kuulemma kannattaa hakea ?
        Ja humps samoilla tiedoilla se seuraavaksi sieltä irtoaa.

        Hävettää suomenpuolesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe