Kestovaipan imu neulomalla

Aloitteleva

Minulla olisi lankaa, jossa on 20%, 50% puuvillaa ja 30% akryyliä. Pesumerkintänä on "hyvin varovainen pesu, enintään 40 asteessa" eli voiko tuosta päätellä, että lanka ei ole superwash käsitelty?
Soveltuuko ylipäänsä lanka imuihin, kun on vain 20% villaa? Entäs soveltuuko 100% puuvilla imuihin?

Jostain luin, että bambu ja merinovilla (100% molemmat) soveltuvat hyvin, olenko oikeassa?

3

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +++++

      Tuosta mainitsemastasi langasta en tekisi, koska sen peseminen on ongelmallista, koska vaippakäytössä puuvilla pitäisi pestä vähintään 60 asteessa mutta villa ei sitä kestä (oletan, että yuo 20% on villaa kun siitä viestisi lopussa mainitset), eikä akryyli kai ole kovin imukykyistä.

      100% puuvillasta voi tehdä imuja, ja kaikista muistakin vähintään 60 asteen pesun kestävistä luonnonkuitulangoista (bambu, hamppu, puuvilla, pellava, maissi, ....), sekä 100% villasta, jota ei suositella konepestäväksi (esim. Huopanen ja hahtuvalangat).

      • hamppua

        Itse tilasin tätä lankaa, ja kaksinkertaisia imuja sai yhdestä vyyhdistä pari, yksikertaisia enemmän toki mutta yökäytössä meillä nuo ovat kyllä korvaamattomia!! Bambusta neulotut on myös hyviä, mutta vaativat useamman pesun imukykvyn saavuttamiseks.

        http://www.jossu.fi/product/65/allhemp6-hamppulanka


    • minä.....

      Minä olen ihan sukkalangan jämistä Novitan 7-veljestä 75%villaa tehnyt lisäimuja aina oikein neulomalla. Sen voi pestä koneessa ja olen jopa kuivarissa kuivannut ja hyvät tuli. Olen pitänyt niitä lähinnä ihoa, niin ei jää kosteus iholle ja pepun ihosta huomasi heti eron.
      En raaski ostaa 100% merinoa 13€/lappu tai edes ostaa lankaa... Hahtuvalankaa olen vaippahousuihin ostanut ja sen jämistä meinaan myös tehdä lisäimuja.
      Olen väliin kä'yttänyt silti vielä muutakin lisäimua, kosk tuo villa on minulla lähinnäpintakuivuuden aikaan saamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe