Minulla olisi lankaa, jossa on 20%, 50% puuvillaa ja 30% akryyliä. Pesumerkintänä on "hyvin varovainen pesu, enintään 40 asteessa" eli voiko tuosta päätellä, että lanka ei ole superwash käsitelty?
Soveltuuko ylipäänsä lanka imuihin, kun on vain 20% villaa? Entäs soveltuuko 100% puuvilla imuihin?
Jostain luin, että bambu ja merinovilla (100% molemmat) soveltuvat hyvin, olenko oikeassa?
Kestovaipan imu neulomalla
3
778
Vastaukset
- +++++
Tuosta mainitsemastasi langasta en tekisi, koska sen peseminen on ongelmallista, koska vaippakäytössä puuvilla pitäisi pestä vähintään 60 asteessa mutta villa ei sitä kestä (oletan, että yuo 20% on villaa kun siitä viestisi lopussa mainitset), eikä akryyli kai ole kovin imukykyistä.
100% puuvillasta voi tehdä imuja, ja kaikista muistakin vähintään 60 asteen pesun kestävistä luonnonkuitulangoista (bambu, hamppu, puuvilla, pellava, maissi, ....), sekä 100% villasta, jota ei suositella konepestäväksi (esim. Huopanen ja hahtuvalangat).- hamppua
Itse tilasin tätä lankaa, ja kaksinkertaisia imuja sai yhdestä vyyhdistä pari, yksikertaisia enemmän toki mutta yökäytössä meillä nuo ovat kyllä korvaamattomia!! Bambusta neulotut on myös hyviä, mutta vaativat useamman pesun imukykvyn saavuttamiseks.
http://www.jossu.fi/product/65/allhemp6-hamppulanka
- minä.....
Minä olen ihan sukkalangan jämistä Novitan 7-veljestä 75%villaa tehnyt lisäimuja aina oikein neulomalla. Sen voi pestä koneessa ja olen jopa kuivarissa kuivannut ja hyvät tuli. Olen pitänyt niitä lähinnä ihoa, niin ei jää kosteus iholle ja pepun ihosta huomasi heti eron.
En raaski ostaa 100% merinoa 13€/lappu tai edes ostaa lankaa... Hahtuvalankaa olen vaippahousuihin ostanut ja sen jämistä meinaan myös tehdä lisäimuja.
Olen väliin kä'yttänyt silti vielä muutakin lisäimua, kosk tuo villa on minulla lähinnäpintakuivuuden aikaan saamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235028Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1643568Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo582961Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402769Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111903Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271436Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211385