Nokia on tuonut markkinoille puhelimet, jonka ostamalla saa vuodeksi oikeudet ladata vaikka 6 miljoonaa kappaletta. Halvimmillaan puhelin ja oikeuden ladata maksaa jotain 199euroa.
Nyt kun on ollut laittomista musiikkien latauksista juttuja ja tuomoita on tullut tuhansia euroja niin nehän eivät ole missään suhteessa oikeisiin maksuihin.
Jos 6 miljoonan biisin lataus maksaa 199e niin se tekee 0,00003 euroa kappale. Tällainen tuleva toiminta tekee sen, että muutamat joilla nämä puhelimet on niin latailevat kovalevyt täyteen kamaa, joita sitten kopioidaan kavereille ja niin edelleen. Muutaman vuoden päästä kukaan ei osta vanhaa musiikkia kun sitä on jokaisella kotikoneella mieletön määrä.
Tekijänoikeusmaksut ja heidän taisteleminen piratismia vastaan on käytännössä tapettu.
Musiikkipuhelimien musiikit?
4
288
Vastaukset
- fgjgfj
Mäpä saankin vaikka 100 miljoonaa kpl:a ja ihan ilmaiseksi.
- jfsöajk
saatko ne myös laillisesti? Raiskaajakin saa ilmaiseksi...
- dfshfj
jfsöajk kirjoitti:
saatko ne myös laillisesti? Raiskaajakin saa ilmaiseksi...
Kävelen myös punaisia päin. Ei ole minun vikani, jos lainsäädäntö on viime vuosituhannelta.
Olipa vertaus, raiskaaja ei kuitenkaan saa, vaan ottaa. Raiskaus on väkivaltaa, ei seksiä. - mömömö
jfsöajk kirjoitti:
saatko ne myös laillisesti? Raiskaajakin saa ilmaiseksi...
jfsöajk kirjoitti:
"saatko ne myös laillisesti? Raiskaajakin saa ilmaiseksi..". Mietis ny pikkasen tota vertausta, lataaminen = raiskaaminen!?!
Hyvää makua ei sen sijaan voi ostaa millään hinnalla eikä millään lailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237