Pakkasella Probleemia

OpelProblem

Jooeli alko nyt -20 pakkasella lukot 1.6 b-vecussa reistaan. Pelkääjänpuolen etuovi ja kuskin takaovi ei reagoineet keskuslukkoon mitenkään, sisältä nuppia vetämällä kuitenkin aukesi kevyesti. No nyt sitten ongelmana että niitä ei saa enää lukkoon kun jostain syystä nuppia ei voi painaa alas vaan näymmä keskuslukon pitäis se hoitaa! Että mikä nyt, onko sieltä moottorit kyrvähtäny vai muuten vaan umpijäässä kun käsipelillä silti sai auki niinku ei mitään?

Toisena ihmetyttänyt startti. Vuosi sitten ku auton ostin alkoi kuulostaa starttaus hyytyneeltä jo nollakeleissä joten ajattelin että se n. 10-vuotias akku jo finaalissa. Tilalle uusi 55Ah Hankookki mut ei tuntunu asiaa paljo auttavan. No sitten vaihdoin purkuosana startin n. 60tkm ajetusta mutta ei muuttunut sen pirteämmäksi starttaus. Maajohtoja lisäsin moottorista akun miinukseen ja siitä koriin, ei apua. Tänään oli aika siinä ja siinä jaksoiko pyöräyttää käyntiin. Mikä siinä voi hyydyttää? Vuotovirta 10 milliampeerin luokkaa ja kuulemma suht normaali, akun jännite tippuu kuitenkin päivän seisonnassa 12.3V tietämille mikä on kai turhan matala uudella akulla. Latausjännitteetkin on kunnossa.

2

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrabba

      olisit ostanut tehokkaamman akun,ainiin oven moottorit vissiin vähän jäässä,kyllä se sitten keväällä taas toimii normaalisti

      • OpelProblem

        55Ah akkuja näissä kuulemma normaalisti käytellään että pitäs kai olla ihan riittävä. Mut ei kai se isompi akkukaan mitään auta jos ei vaan jostain syystä lataudu ajossa täyteen. Tiedä sitten kun tyrkättiin tommonen Hankookki paikalleen, ei varmaan oo sieltä parhaasta päästä? Ainakin mitä pikaisesti kirjastossa jostain TM:stä vilkasin akkuvertailua niin hankokki oli huonoimpia ottaan virtaa vastaan kylmänä...

        Jäässä kai ne lukkomoottoritkin on, kumma vaan kun nupit liikkuu keveesti ja kuskin lukkosylinterissäkään ei mitään tahmaamisen merkkiä. Nyt joka ovessa kuuluu kyllä napsahdus mutta nupit pysyy alhaalla, vain peräluukun lukko toimii. Sai kuitenkin painettua sisältä ovet nupeista lukkoon, piti vaan painaa aika reippaasti kun siellä kai ne jumahtaneet moottorit pisti vastaan.

        Vai olisko keskuslukko yhtydessä akun huonoon jännitteeseen, koitin nyt pistää latuuksiin ja 1A näytti ottavan vastaan -10 pakkasella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe