Meillä on tilanne, että muuten kuivaksi oppinut poika käyttää öisin vaippaa ja se tulee melkein joka yö läpi! Olen kokeillut Nature Baby care, pampersia, liberon night comfortia, muumia ja kaikki tuntuu falskaavan. Illalla käydään iltapissalla mutta silti vaan lakanan vaihto on melkein joka aamu edessä. Onko mitään vinkkejä vaipoista mikä pitäisi runsaasti pissivän pojan pissan vaipassa??? Kestoja ei kannata suositella, not my thing!
2,5v pojalle yövaippa!
8
852
Vastaukset
- Mia28
Vaikken itsekkään mikään kestovaippaihminen ole, niin kaveri suositteli (joka myös käyttää kertiksiä) että kannattaa ostaa hahtuvahousut kertovaipan päälle, niin loppui kertisten falskailu. Tai jos vielä jatkui, niin housut imivät pisut ja patja pysyi siitä lähtien kuivana. Näin myös meillä. Hahtuvat eivät tarvitse edes pesua joka kerta ja löytyy esim. huuto.netistä todella halvalla, jos vaikka haluaa vain kokeilla, niin ei paljon rahaa mene.
Suosittelen kyllä.
T: Pissapojan äiti, joka kyllästyi lakananvaihtoon- ..............
Mitkä on hahtuvahousut??? Tai voinhan mä googlettaakin, mutta jos sieltä ei löydy niin kerrothan!
- minävaaaan
-älä osta sitä vaippamallia joka on poikasi kokoa painon mukaan vaan yhtä tai kahta kokoa isompi, sen saa teipeillä tiukaksi kyllä, ja imee puolet enemmän!
-älä juota iltapalalla kuin silloin kun poika sanoo että on jano, esim. vain tilkka maitoa. ei missään nimessä 'hyvää' juomaa, esim. mehua, sitä menee maun takia enemmän kuin janoon tarvisi.
-ja nyt viimeistään aika luopua iltamaitopullosta jos sellainen käytössä ym. velleistä, vaan sen sijaan kiinteämpää ruokaa.
-ja iltapalaa aikaisemmaksi, n. tuntia ennen sänkyyn menoa, ja vaipan vaihto kuivaksi juuri ennen sänkyyn menoa.
-ja tarkista, että vaipan nivustenkohdan reunukset on hyvin kääntyneinä auki, ne vuotaa usein ensimmäisenä. muutenkin tarkista sillein että vaippa 'istuu' hyvin, on keskellä, pippeli alaspäin jne..
Noista itse aloittaisin, työskentelen lastenhoitajana ja mulla on tyttö & poika 4v.- Pissapojan äiti
Hahtuvahousut on siis hatuvalangasta neulotut pöksyt. Löytyy monista kaupoista ja just esim. huuto.netistä.
T: Pissapojan äiti, joka on muuten myös lastenhoitaja ;) - .............
Meillä on kaikki noi kokeiltu... Iltapullot jäi alle vuoden iässä pois, iltapala syödään just ehkä tuntia ennen nukkumaan menoa, maitoa juodaan eikä paljoa, vaippaa ei käytä päivällä eli ei tarvii vaihtaa vaippoja, laittaa vaan yöksi uus, vaipat tarkistettu ja kokoja koitettu monia. Taas oli aamulla lakanat märät vaikka annoin vielä extravähän maitoa ja käytiin kaks kertaa iltapissalla... Pitää taas koittaa jotain muuta vaippaa. Onneksi meillä on pikkuveli joka voi käyttää noita ylijääneitä vaippoja sitten joskus, ei mene ihan hukkaan. Ja päiväunilla voi käyttää kun sillon ei yleensä pissaa ja jos pissaa niin vaan vähän. Huoh!
- äitimyösminäkin
............. kirjoitti:
Meillä on kaikki noi kokeiltu... Iltapullot jäi alle vuoden iässä pois, iltapala syödään just ehkä tuntia ennen nukkumaan menoa, maitoa juodaan eikä paljoa, vaippaa ei käytä päivällä eli ei tarvii vaihtaa vaippoja, laittaa vaan yöksi uus, vaipat tarkistettu ja kokoja koitettu monia. Taas oli aamulla lakanat märät vaikka annoin vielä extravähän maitoa ja käytiin kaks kertaa iltapissalla... Pitää taas koittaa jotain muuta vaippaa. Onneksi meillä on pikkuveli joka voi käyttää noita ylijääneitä vaippoja sitten joskus, ei mene ihan hukkaan. Ja päiväunilla voi käyttää kun sillon ei yleensä pissaa ja jos pissaa niin vaan vähän. Huoh!
eipä tuossa varmaan kauheesti sitten muuta vaihtoehtoa ole, ku herättää poika yöllä potalle ja vaihtaa samalla vaippa. Jos oot kokeillu jo kaikkee muuta, niin tässähän tämä sitten.
- ..........
äitimyösminäkin kirjoitti:
eipä tuossa varmaan kauheesti sitten muuta vaihtoehtoa ole, ku herättää poika yöllä potalle ja vaihtaa samalla vaippa. Jos oot kokeillu jo kaikkee muuta, niin tässähän tämä sitten.
Niin lähinnä kaipailinkin jotain vaippavinkkejä ja nyt ollaan kokeiltu teippivaippaa kun sitä on suositeltu ja ekana yönä tuli vaan vähän läpi ja viime yönä ei ollu tullu yhtään! Mielummin pesen lakanat tosiaan joka päivä kun lähden siihen älyttömyyteen että herään itse syvästä unesta (kun muutenkin saa vauvan takia nukkua vajaita unia) ja herätän syvästä unesta tän taaperon joka luultavasti tekee ne isot pissat sitten vasta aamulla juuri ennen kun heräilee tai sit kun on heränny unenpöpperössä...
- AP.
Kiitos vinkeistä, meillä ongelmaan löytyi ratkaisu eli teippivaipat! Nyt ei oo tullu yhtään läpi vaikka vaippa onkin yhtä märkä kun ennenkin. Ja viime yönä oli vaippakin vaan semi-märkä, jos tästä siis pikkupikkuhiljaa päästäis kohti vaipattomuutta kokonaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku775436Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel353015Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1232335HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201955Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v191895- 1111810
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2971415Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.691402Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531294- 941187