imetys / korvike

Meillä on kuukauden ikäinen tyttö. Ongelmana on että tyttö syö rintaa vain n. 5 min kerrallaan. Syöminen loppuu aina kuin seinään tai alkaa sitten "leikitellä" rinnalla. Toisen rinnan tarjoaminen ei auta, saattaa muutamat imut vetää ja lopettaa taas. Miten saisin hänet syömään pidempään kerralla, ettei ala jo kohta itkemään nälkäänsä. Imetysvälit ovat siis tosi lyhyet. Ei varmastikaan tee hyvää vatsallekaan. Mielestäni maito riittäisi jos tyttö vain suostuisi imemään pidempään, maitoa tulee usein tippumalla kun tyttö lopettaa imemisen. Korvikkeita en haluaisi antaa, paino on noussut kuitenkin hyvin. Millä siis saisi tytön imemään pidempään ja nukkumaan pidempiä aikoja ( nyt nukkuu päivisin puolesta tunnista tuntiin) ?
5309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Syö myös vähän pätkissä. Olen huomannut että kannattaakin röyhtäyttäää siinä väissä., muuten voi tulla maidot palautuksena, Ja lujaa.
Kyllä tuohon syöttelyyn sellainen 20 min menee, ennen kuin on kokonaan tyytyväinen ja nukahtaa. Kannattaa vain olla kärsivällinen. Mahalaukku kasvaa ja maidon tulo lisääntyy. =)

Äänestä
  • Kyllähän mä imettäisin vaikka tunnin jos tyttö söis ja nukkuis sen jälkeen mutta kun ei edes nuku. Itkee vaan.

    Äänestä

Eli meillä nyt klome kk tyttö ja tuo ralli oli meilläkin, eli viisi minuuttia ja sitten alkoi venkuilu. Sitten pian imetys loppuikin, lyheni entisestään ja lopulta vain sähläsi. Toivottavasti siellä ei käy samoin, itse olin tosi pettynyt.

Äänestä

Kirjoitit:
"Korvikkeita en haluaisi antaa, paino on noussut kuitenkin hyvin. Millä siis saisi tytön imemään pidempään ja nukkumaan pidempiä aikoja ( nyt nukkuu päivisin puolesta tunnista tuntiin) ?"

Mitä luulet, olisiko sinun mahdollista kokeilla lisätä ihokontaktia? Kantoliinasta on hyvä apu :) Ihokontaktissa vauva virkistyy ja toisaalta saa tankattua sitä läheisyyttä, mitä voi myös rinnalta hakea.

Toisaalta, se, miten tiheästi vauva käy rinnalla, on myös luonnekysymys. Toiset syövät vain sen verran, että pahin nälkä lähtee, mutta haluavat pian lisää, kun toiset sitten vetelevät "kolmen ruokalajin aterian" ja ovat sen jälkeen tyytyväisiä yllättävän pitkään. Tuohon ei hirveästi voi vaikuttaa.
Myös äidin rintojen varastointikapasiteetilla on osansa asiassa: jos kapasiteetti on pieni, pitää rinta täyttää ja tyhjentää useammin kuin silloin, kun kapasiteetti on suuri. Sama asia, kuin jos joisi puoli litraa vettä tuopista tai snapsilasista ;)

Unien pituuteenkin on ravinnolla hankala vaikuttaa. Pätkänukkujia on paljon, ja sekin on vauvoilla luonnekysymys.

Korvikkeelle ei liene tarvetta, kun kasvu on ollut hyvää.

Kerroit vaihtaneesi rintaa, kun vauva päästää irti. Mitä, jos kuivaisit nännin ja tarjoaisitkin sitä samaa uudelleen, mutta vaihtaisit vauvan asentoa? "Tyhjemmästä" rinnasta tulee aina rasvaisempaa maitoa, ja rasvahan pitää nälkää aika kivasti :)

Tsemppiä!

Äänestä
  • Kiitos vastauksista!
    Niin se varmaan on että minun on vaan hyväksyttävä että pienokaiseni nukkuu lyhyitä pätkiä ja tankkaa usein. "Kateellisena" olen lukenut joidenkin äitien kertomuksia siitä miten vauva nukkuu useita tunteja putkeen. Kaikki me ollaan yksilöitä. Ensi neuvolassa nähdään saako tyttö riittävästi ravintoa, itse uskoisin että saa. Viimeksi paino oli noussut huimasti. Pitää vaan olla luottavaisella mielellä ja nauttia tästä ajasta. Pian se on ohi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maaritti2 kirjoitti:

Meillä on kuukauden ikäinen tyttö. Ongelmana on että tyttö syö rintaa vain n. 5 min kerrallaan. Syöminen loppuu aina kuin seinään tai alkaa sitten "leikitellä" rinnalla. Toisen rinnan tarjoaminen ei auta, saattaa muutamat imut vetää ja lopettaa taas. Miten saisin hänet syömään pidempään kerralla, ettei ala jo kohta itkemään nälkäänsä. Imetysvälit ovat siis tosi lyhyet. Ei varmastikaan tee hyvää vatsallekaan. Mielestäni maito riittäisi jos tyttö vain suostuisi imemään pidempään, maitoa tulee usein tippumalla kun tyttö lopettaa imemisen. Korvikkeita en haluaisi antaa, paino on noussut kuitenkin hyvin. Millä siis saisi tytön imemään pidempään ja nukkumaan pidempiä aikoja ( nyt nukkuu päivisin puolesta tunnista tuntiin) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu