4 h:n sisällä ovikello soi kaksi kertaa. Ekalla kerralla luulin että tytär tulee koulusta kotiin, mutta "pakolais poika ikä noin 18 vuotta" siellä oli pienen lapun kanssa suomeksi kirjoitettuna "Olen pakolainen ym" jotain tekstiä etten viitsinyt edes ruveta tavaamaan vaan sanoin EI. Toisen kerran ovikello soi lujaa rimputtaen enkä viitsinyt heti mennä ovea avaamaan, mutta kun rupesi kuulumaan radiopuhelimen ääntä luulin että poliisi on oven takana. Katsoin ovisilmästä ja joku nuori mies kassin kanssa puhuu radiopuhelimella venäjäksi tietenkin ja samalla pimputtaa naapurien ovikelloa. Ensin käyn työssä ja maksan veroissani näiden pakolaiset elämisen ja sitten vielä pitäisi mun ruveta elättämään ne vielä toiseen kertaan. Tässä on hyvin lähellä omankäden oikeuden käyttäminen sallittua. Paikkakunta Tampere, Janka.
Pakolaiset oven takana...
3
497
Vastaukset
- Polroskiin
Ei pakolaiset välttämättä ole siellä ovella kolkuttelemassa vaan esimerkiksi rikolliset ja Suomessa asuvat opiskelijat.
Harvemmin ihan oikeasti apua tarvitsevat pakolaiset edes pääsee Suomeen vaan tänne tulee enempi näitä hyvän elintason perään haluavia tyyppejä.
Oman käden oikeutta en suosittele kuitenkaan käyttämään, siitä kun ei ole mitään hyötyä, päin vastoin sotket vaan oman elämäsi pahemmaksi ja myötätunnot on sen "ulkomaan" ihmisen puolella.
PS. Aika monesti tänä päivänä esim. rikolliset kolkuttelee ovella ja haluaa katsoa että onko kotosalla ketään ja kun ei kotosalla ketään ole niin joko mennään huonosti lukitusta ovesta tai sitten ikkunoista.- ***********6
Joo, vanha temppu keikkamiehiltä. Soitetaan ovikelloa ja jos kukaan ei tule avaamaan, niin koukulla tai piikillä sisään yhtä helpoisti kuin avaimellakin, jollei ovi ole takalukossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061748
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931336- 621181
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216858- 139792
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57783Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728