Viimeiset hyvästit...?

t.s..

Rakas mummoni kuoli 10.10.07 hän oli lapsuudesta astin erittäin rakas ja yksi
läheisimmistä ihmisistä ja paras kuuntelija lapsuudesta astin, kaikki nuoruuden ongelmat kerroin
hänelle, ja hän kuunteli.Hän teki kuolemaa laitoksessa pitkän aikaa.Asuin kaukana kuoleman tapahtuessa,
nukuin ja heräsin unesta, en nähnyt häntä mutta tunsin läsnäolon erittäin voimakkaastin, tunsin hänen
läheisyyden ja energian, tunsin myös äärimmäisen rakkauden, jonkin ajan kuluttua sain puhelinsoiton,
mummoni oli kuollut, kuolema oli tapahtunut samalla hetkellä kun heräsin unesta ja koin tuon asian,
muistan tarkan kellonajan. samankaltaisen kokemuksen koin jo vuonna 2001 etäisemmän isoisän kuollessa.

6

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      jotain sen tapaista.

    • Tetrahedron

      ...ovat melko yleisiä. Omassa tuttavapiirissäkin niitä on tapahtunut paljon. Itselleni ei ole käynyt tuollaista reaaliaikaista, mutta ystävä ja isoisoäiti ovat tulleet hyvästelemään minut kuoleman jälkeen unessa. Ystäväni kohdalla hyvästelyuneen kului 3 kuukautta, ja se ajoittui juuri siihen hetkeen kun vihdoin surin ystävääni. Olin ollut pitkään lukossa enkä kyennyt ajattelemaan asiaa lainkaan. Isoisoäitini tuli luokseni kuolemaa seuraavana yönä.

      Mummini puolestaan on kokenut juuri tuollaisia reaaliaikaisia hyvästejä, joissa ensimmäisessä hän oli ollut kirjoittamassa päiväkirjaansa keskellä yötä, kun uusi mustekynä oli lakannut toimimasta. Mummini oli tuntenut samaan aikaan suuren rakkaudentunteen sekä surun, ja tiesi hänen äitinsä (tämän edellä mainitun isoisoäitini) kuolleen juuri tuona hetkenä. Asia vahvistui aamulla kun mummini sai sairaalasta puhelinsoiton. Toiseen tapaukseen liittyi mummini rakas serkku, jonka kuolinhetkellä mummini sai kovan ahdistuskohtauksen ja hänen sydäntään särki. Silloinkin hän aavisti mitä oli tapahtunut.

      Sinä lienet tarpeeksi herkkä tuntemaan elämän ja kuolemanvälisiä asioita ja tapahtumia. :) Hieno asia minusta.

    • Vittu mitä paskaa

      Minä näin kahdeksantoista sateenkaarta ja seitsemän salamaa. Voimat myrskysivät ympärilläni. Sitten palkkakuittini tuli ja menin juomaan kaikki rahani.

      • Sitä ihteään sulleki

        Älä halveksu p a s k a a. Se mitä tulee alapäästä on mm. yksi parhaista lannoitteista sille mitä sinäkin syöt. Teeppä joskus kiertokäynti vaikka maalle.


      • piippolan vaari

        vittu mikä idiootti! Tunge salmat ja sateenkaares vaikka perseesees ja mee jakaan lisää mainoksia jotta saat lisää rahaa jotka juoda.


    • Saman tapaista

      Itse näin unen jossa tuttu henkilö hyvästeli ja soitto seuraavana aamuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1879
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      364
      1646
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1247
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1081
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1032
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe