Onko mitään kikka-kolmosia, kun aikuinen colliemme näillä pakkasilla nostaa tassuja välillä ylös ja anturoissa on paakkuuntuneita lumikasoja, joita sitten yhdessä irrotamme??? Ei siis tarttuneina hapsukarvoihin vaan nimenomaan tuonna varpaiden väliin.
Tassuihin kylmä!
5
408
Vastaukset
- Mirrie
Ainakin kannattaa pitää tassunpohjasta karvat mahdollisimman lyhyinä.
Eipä tuohon kylmään ole muuta kun olla vähemmän aikaa kerrallan ulkona tai opettaa pitämään jotain tossuja:)- Tassucarva
.. mutta sori, en muista nyt heti tähän hätään mikä tarkemmin.
Mutta siis jonkun sortin rasvaa tai voidetta tai muuta tököttiä joku koirista enemmänkin tietävä joskus suositteli lämpimästi. Oisko ollu tummelia tai jotain??
Ku ei oo ollu itellä tarvetta ni unohtuu.
Utarerasva (tummeli) kuulostaa kyllä hämärästi tutulta :) - kylmässä.
Tassucarva kirjoitti:
.. mutta sori, en muista nyt heti tähän hätään mikä tarkemmin.
Mutta siis jonkun sortin rasvaa tai voidetta tai muuta tököttiä joku koirista enemmänkin tietävä joskus suositteli lämpimästi. Oisko ollu tummelia tai jotain??
Ku ei oo ollu itellä tarvetta ni unohtuu.
Utarerasva (tummeli) kuulostaa kyllä hämärästi tutulta :)Eli vaikka yöksi sitten rasvata, jos vasta aamulla ulkoilee taas, imeytyy silloin varmasti kaikki.
- Heipä vaan...
Helosanin ainakin pitäisi auttaa. En ole itse kokeillut mutta sellaista vaan kuulin.
- kokeilehan
Kokeilepa, että sellaisilla pakkasilla joilla se alkaa nostella tassujaan, et päästä sitä auraamattomalle lumelle.Siis tarkoitan, että esim. jos lenkille menette, niin silloin vain auratulla kohdalla kävelytät (jos sellainen on mahdollista). Meidän tyttö ainakin alkaa nostella pakkasella tassujaan välittömästi, jos menee umpilumeen. Muuten en tiedä mikä voisi auttaa, kuin tossut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 775258
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai674668Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1264615Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3411962- 891609
- 931534
- 2571476
- 3371163
- 200991
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.56980