Kun Linuxin päivittää, niin seuraus on yleensä se, ettei kone boottaa. XP:n kanssa moista ongelmaa ei minulla ole koskaan ollut.
Linux ei boottaa
eiei eei ei e
14141
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Koneesi on rikki. Kuluttajansuojalaki kyllä varmasti tulee vastaan jos ostat koneen mikä ei käynnisty päivitysten jälkeen. Ei siis riipu mitenkään Linuxista. Käyttöjärjestelmien luotettavuutta on myös tutkittu:
http://tinyurl.com/ykazvw2
väärässä, jos on ostanu koneen Windowsilla niin ei myyjän tarvii vastata että se buuttaa kaikilla mahdollisilla marginaalikäyttiksillä. Riittää että se boottaa sillä käyttiksellä jolla se on myyty,
Ahaa, eli käyttäjä on ostanut tietokoneen väärän merkkisellä käyttöjärjestelmällä ja itse säädellyt jotain. Sittenhän se on käyttäjän virhe.
No mikäs sen koneen rikkoi? Windows ainakin toimii hyvin.
Patajätkä varmaankin tai saimaanpappa - ainakin tuhannen palstan linukshihhulin mielestä!
Kysy niiltä jotka vuosittain raahaavat romuksi n. 200 000 000 kpl Windows laitteita.
Näin on. Vain Windows kelpaa - linuks mitätöi kaiken!
Et ole varmistanut Linux-yhteensopivuutta, useimmat koneet myydään jollain Windows -käyttiksellä jolloin ne ovat yhteensopivia sen myydyn version kanssa, riippuen minkäikäisestä tietokoneesta on kyse niin kone toimii myös Windows Vistassa ja Seiskassa koska monet valmistajat tekevät myös niille ajurit. Pahiten rajoittaa näytönohjain noiden kahden käyttiksen kanssa, pitää olla Radeon 9500, GeForceFX, Intel GMA950 tai joku uudempi jotta löytyy ajurit Aerolle ja täten kaikki ominaisuudet saa käyttöön.
On hyvin huolestuttavaa, että Linux-käyttäjä uskoo olevansa turvassa viruksilta, haittaohjelmilta, vakoiluohjelmilta ja mainosohjelmilta.
Ongelma on siinä, ettei ole keinoa havaita niitä mitenkään. Siksipä he julistavat sitä 0 virusta, kun eivät saa entisiäkään pois! Valhetta on kiva levittää.
Sitäpä tunnut harrastavan ja kaverisi kanssa tuota pupun levitystä.
Kannattaisi keskittyä niiden Winukkavirustaen poistoon.l
Ei ei, ei me mitään pupuja eli jäniksiä levitellä. Me kerrotaan vain totuus linuksista!
TE (?) valehtelette koska ette osaa muuta.
_____ Windows-puputtajat_____
Ainahan me ollaan valehdeltu. Mites muuten koska mekin käytetään linukseja. Linuksin käyttäjät valehtelee aina tai ainakin unohtaa helposti.