Kertokaa siisti kääpiökoira rotu!!!!

Apua vailla

Haluaisin kääpiökoiran joka olisi tavoiltansa siisti. Joten koiran ulkonäköseikat ja luonne asiat tulevat vasta näiden tärkeimpien seikkojen jälkeen mietittäväksi...
Joten en halua että se esimerkiksi olisi nokka kiinni kakka läjissä tai saati söisi kakkaa tai kieriskelisi niissä, kuten olen lukenut monien koirien tekevän niin, yök!!

Olen kuullut että bologneseissa, bichon friseissä olisi siisteyttä ja myös japanese chin olisi kissamaisen siisti, pitääkö paikkansa?

Kertokaa kokemuksia!!

7

866

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissamainen rotu

      Aika hassu kriteeri: tavoiltansa siisti! ;) Mikään rotuominaisuus kääpiökoirilla ei ole, että kierisivät kakkaläjissä tai söisivät kakkaa, vaan se on täysin yksilökohtainen juttu kaikenkokoisilla koirilla! Ja taitaa kakassa kieriskely olla myös todella harvinaista ja jos koira niin haluaisi tehdä, ei sen anneta tehdä niin! Ennemmin se siisteys tulee turkin kanssa; mitä lyhyempi, sen siistimpi. Huomioida kannattaa, että kääpiörotuiset koirat usein oppivat sisäsiisteyden normaalia myöhemmin ja että sen eteen on itse myös tehtävä normaalia enemmän töitä. Yksi kissamainen rotu on lukemani perusteella italianvinttikoira.

    • Hukka-Musti

      Se tarjoaa koiralle vastustusvoimaa sekä parantaa koiran ruuansulatusta ja aineenvaihduntaa. Mutta ei koirilla kyllä tapana paskassa peseytyä ole:-D

      Suosittelisin jotain sellaista rotua, joka ei alunperin ole ollut sellainen rottakoira. Sellaiset entisaikojen rottakoirat voivat olla aika tulisia, koska eivät välttämättä huomaa olevansa pieniä.

      Tuo japanese chin olisi hyvä valinta, mutta jos lapsia joutuisi tapailemaan (vaikka et maininnutkaan koiran joutuvan tapailemaan lapsia), niin suosittelisin jotain vähän isompaa koiraa, kuten vaikka kooikerhondjea.

    • toyvillis

      toyvillakoira tai kääpiövillakoira. :)

    • lälläspyy

      Varmaan lähes kaikki koirat, rodusta riippumatta kieriskelevät ja/tai syövät paskaa, yleensä kaikki toisten ja omat kakat jätetään meillä rauhaan, mutta mikäs on parempaa kuin jäniksen tai poron papanat? Meillä koirat ei kieriskele kakassa, mutta tosiaan syövät sitä.

      Hanki kissa jos kissamaisen koiran tahdot, tai jätä koira hankkimatta jos kakan syönti/kieriskely noin haittaa.

    • EdlaPolka

      Kyllä tuon luonne osan pitäisi olla tärkein. En pahalla tarkota. Mutta esim mulla on kääpiöpinserin pentu mikä oikein fiksuna oppinut sisäsiistiksi, kerran/kahdesti joutunut kylpyyn kun sotkua tullut. Mutta tosiaan yksilöstä kiinni. Jos sinua yökötyttää tämä kakka-homma, niin miten meinaat esim pentu-ajan sisäsiisteys koulutuksen kestää? esim. meillä kakkaa lehdille ja joskus saattaa ohi mennä.

      Kyllä minun mielestä tärkein koirassa on että on sen kokoinen että sopii elämäntilanteeseen ja että luonne on sopiva sinulle, ja on hermoja kouluttaa.

    • Anonyymi

      Shiba inu

    • Anonyymi

      Kiinanharjakoira naku narttu on supersiisti. Eikä lähde karvaa.
      Minulla oli tällainen prinsessa ja vieläkin on häntä ikävä, kiersi jopa vesilätäköt ulkona ollessa ja oli aika vauva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe