Oletko matkalla islantiin tai suunnittelemassa matkaa tai vain unelmoimassa matkasta islantiin?
Jos tarvit tietoja niin kirjoittele.
[email protected]
Olen asunut islannissa yli 5 vuotta ja autan mielelläni jos tarvit tietoja.
Tarvitko tietoa islannista?
8
1372
Vastaukset
- Pietilä
Onkos tämä maksullinen palvelu ???
- Sami
Ei ole. Puhtaasti mielenkiinnosta. Mutta ota silti huomioon etten tee tätä työnä joten olen avoin kertomaan eri asioista mutten aio juosta kaupungilla kyselemässä, vertailemassa tai varailemassa mïtään. Kerron kaiken minkä tiedän. Että näin.
Ja e-mail osoite on henkilökohtainen.
- Hanna
Hei Sami!
Lentoliput ostettu Islantiin, heinäkuun lopulla 3 viikkoa. Suunnitelmissa on ostaa bussilippu ja aloittaa matka Reykjavik-Akureyri ja sitten matkata myötäpäivää takaisin Reykjavikiin. Oisiko sinulla tiedossa matkan varrelta jotain ihan must nähtäviä paikkoja. Kiitos!- Sami
Hei.
Kiva kuulla että olette päättäneet tulla Islantiin. Jos aiotte kiertää Islannin niin nähtävää riittää varmasti. Lähinnä vuoristomaisemat ovat hyvin kiehtovia. Kulkiessanne Islannin ympäri menette useiden kaupunkien ja kylien läpi ja jokaisella niistä on jotain tarjottavaa. On kaikenlaisia museoita, kuumia lähteitä, kirkkoja, luolastoja, vanhoja tulivourten kraatereita, vesiputouksia ja kaikenlaisia nähtävyyksiä. On todella vaikeaa sanoa josko sellaisia ihan must paikkoja on siinä matkan varrella. Usein kaikkein upeimmat nähtävyydet sijoittuvat hieman kaupunkien ulkopuolelle. Maisemat vaihtelevat todella paljon. Länsipuolella on aika karua mutta todella värikästä, pohjoisessa ovat ainoat oikeat metsät, Itä islanti on lämpimin kesäisin ja taas etelässä on nähtävillä jäätiköitä.
Kehottaisin Reykjaviikkiin tultuanne menemään turisti infoon. Sieltä saa ilmaisia karttoja, matkaoppaita (n.150 sivuisia) joista löytyy todella paljon tietoa matkakohteista ja kaikenlaista tietoa bussi ja turistimatkoista sekä nähtävyyksistä. Tässä muutama linkki linja-auto kuljetuksia koskien.
www.allrahanda.is
www.austurleid.is
www.hopferd.is
www.re.is
Näiltä sivuilta löytyy paljon eri vaihtoehtoja.
Luulisin että auton vuokraaminen olisi hyvä vaihtoehto jos teitä on monta tulossa sillä silloin teillä on vapaus päättää itse missä matkallanne pysähdytte.
Kuitenkin kesä on sesonkiaikaa ja auton vuokraus voi maksaa yli tuhat euroa viikko.
Joten kannattaa katsoa mitä linja-auto vaihtoehtoja on tarjolla.
Tervetuloa Islantiin.
Sami
- Kärpät
Kuinka kallista on Islannissa ?
Onko 110% vai vielä kalliimpaa...
Kaikki aina pelottelevat, että siellä oli todella kallista ?
Mihin tämä hinnoittelu perustuu ?- Sami
Hinnat ovat korkeita kuten usein kuulee.
Joskus kuitenkin liioitellaan siellä täällä.
Luin artikkelin kuluttaja hinnoista ja siinä missä suomen indexi oli 100 niin Islanti oli 130. Eli suunnilleen 30% kalliimpaa kuin suomessa.
Tässä joitakin hintoja vertailun vuoksi.
Bensa litra 1,1 euroa.
Maitolitra 0,9 euroa.
Olut ravintolassa 5,5 euroa.
Bic Mac ateria 7,5 euroa.
Tarjous pizza 11 euroa.
Pizza ravintolassa 16,5 euroa.
GSM puhelu/min 20 senttiä
Joten kyllähän sitä hintaa kertyy.
Luulen että lorkeat hinnat johtuvat siitä että Islanti on meren keskellä ja suurin osa kaikesta tulee ulkomailta. Sitten myös on paljon sellaisia yrityksiä jotka omistavat monia saman alan yrityksiä ja siten voivat kontrolloida hintoja. Esim kun islannin kruunun arvo laski 30% niin bensan hinta nousi samassa suhteessa. Nyt kun kruunun arvo on palautunut niin bensa silti maksaa lähes yhtä paljon.
Toisaalta taas palkkataso on korkeampi kuin suomessa. Se mitä työntekijä saa täällä kuulostaisi yliarvioinnilta suomessa. Joten luulisin että tulo/kustannus suhde on aikalailla sama kuin suomessa.
- Päkä
Olen tulossa toukokuun toisena sunnuntaina Reykjavikiin ja viivyn tuonne elokuun lopulle. Työharjoittelu on ohjelmassa.
Minkäköhänlaista vaatetta kannattaa Islannin kesää varten varata?
Pääasiassa varmaan vietän aikaa kaupungissa, mutta mahdollisuuksien mukaan olisi kiva päästä näkemään muutakin maata... "Uskaltaako" yksinäinen naisihminen lähteä itsekseen reissuun? Olenpa kuullut saaren ympäri liftaamisestakin (epäillen suhtaudun ajatukseen)
Noihin hintoihin vielä, että onko jotain tiettyä (alkoholin ja tupakan lisäksi) joka on siellä huomattavasti kalliimpaa kuin Suomessa? Kannattaako mitään alkaa tuomaan mukana?
Kuinka yleisesti VisaElectron käy maksuvälineenä? Onko ulkomaalaiselle tilinavauksessa jotain ongelmia? Maksaako?
Satutko tietämään Reykjavikin lähistöllä kivoja heppapaikkoja?
Onko Reykjavikin sisällä hyvät bussiyhteydet? Entä tiedätkö saako polkupyöriä jotain edullisesti vuokralle koko kesäksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko831658- 401289
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu891001Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja202946Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.68888- 53872
- 61863
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20840- 34794
- 37789