Avioeron keskeneräinen ositus

KKOKKO

Erosimme mieheni kanssa, osituksessa kuivuri ym rakennukset jäivät maatilaan, johon osituksessa sain ½ osuuden. Mieheni käyttää rakennuksia ja peltoa edelleen kuin omiaan, minua ne eivät hyödytä, kun olen muuttanut tilalta. Täytyykö pyytää maamittauslaitokselta kiinteistön ositus vai voiko rakennusten käytöstä vaatia korvauksia??

3

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisi-

      Sinulla on oikeus siihen tuotantotaloudelliseen hyötyyn jota tila tuottaa toki sinun pitää olla siinä rahallisesti mukana ostoissa esm. lannoitteet jne.
      Pää rakennuksen siis rakennus joka ei katsota yritys käytön rakennukseksi emä talo ( asuin talo ) niin sinun pitää maksaa puolet siihen kuluvista esm. korjauskustannuksista, tielle ostettu sepeli tai hiekka, jne .
      Maa mittaus insinöörin hankinta ei kerro tuottoa ( tuloja vaan kilot / litrat / kuutiot kertovat tulot ) joten jos ei tule kyseeseen ositus osuuteen jota tilan omistaja ei jatka ( ulkopuolella viljelysmaa koska viljelysmaata ei voida osittaa siten että ei sitä ketään viljelysmaaksi osta koska viljelysmaa kun on rekisteröity viljelysmaaksi ( lainhuudatettu elinkeinoon ) sitä ei voi myydä tontti maaksi ) .
      Maa mittaus ins. hankinta koskee lähinnä metsän ositusta ja tilan arvon arvioinnin tekee jokin arvioitsija jolla on siihen arviointiin tarvittava oikeus jne .

    • lakimies..

      itsellesi juristi joka on perehtynyt maatilan asioihin.

    • entinen emäntä

      hyvä asianajaja, että pääset tilasta eroon. Sinä et tule saamaan mitään tukia, asunto-, työttömyys, ynnä muita, joihin muuten olisit oikeutettu. Lisäksi verottaja tulee muistamaan sinua joka vuosi tilan tuloista lapuillaan, vaikka et olisi pennin hyrrää saanut itsellesi. Teidät katsotaan maatalousyhtymäksi verotuksessa.

      Lisäksi PK 25 eli tämä lakipykälä vaikeuttaa eroa, vaikka ei perinnöstä ole kysekään mutta maatilan avioerossa tämä pykälä nostetaan ylös käyttöön, jotta toinen osapuoli saa itselleen kohtuuttoman hyödyn ja toinen jää nuolemaan haavojaan. Maatiloja kun ei koske normaali avioerolaki, että kaikki puoliksi.
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040

      Sinulla on oikeus vaatia vuokratuloa osuudestasi, niin asuintalosta, kuin pelloista, kuin muistakin rakennuksista, mutta siihen tarvitset lakimiehen joka tietää kaikki maatalouden konnankoukut ja osakkuudet ja pääomatulot. Jos saat vuokratulot, niin silloin maksat menoja eli esim. kiinteistöverosta puolet, jonka saat vähentää vuokranantajana verotuksessa, mutta vuokratuloista maksat pääomaveroa 28 % kaikkien vähennyksien jälkeen.

      Jos asiat eivät etene asianajajakaan kautta niin hae käräjäoikeudesta pesänjakaja. Se maksaa mutta pitkässä juoksussa paras vaihto-ehto.

      Onko ositus paperilla? Jos on, niin hae omalle osuudellesi lainhuuto 6 kuukauden sisällä, ettei tule sakkoja sen hakematta jättämisestä. Muista, että osituksessa saamasi tasinko on verovapaata sinulle, muista laittaa ositussopimukseen lauseen, saatu tasinkona erossa.

      Lisäksi on avioliito lainpykälä liiton kestosta, jos liitto on kestänyt alle viisi vuotta, on miehelläsi oikeus hakea käräjäoikeudesta osituksen kohtuullistamista.

      Onko teillä lapsia? Onko elatusmaksut sovittu ja vahvistettu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2062
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      722
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe