Erosimme mieheni kanssa, osituksessa kuivuri ym rakennukset jäivät maatilaan, johon osituksessa sain ½ osuuden. Mieheni käyttää rakennuksia ja peltoa edelleen kuin omiaan, minua ne eivät hyödytä, kun olen muuttanut tilalta. Täytyykö pyytää maamittauslaitokselta kiinteistön ositus vai voiko rakennusten käytöstä vaatia korvauksia??
Avioeron keskeneräinen ositus
3
891
Vastaukset
- Voisi-
Sinulla on oikeus siihen tuotantotaloudelliseen hyötyyn jota tila tuottaa toki sinun pitää olla siinä rahallisesti mukana ostoissa esm. lannoitteet jne.
Pää rakennuksen siis rakennus joka ei katsota yritys käytön rakennukseksi emä talo ( asuin talo ) niin sinun pitää maksaa puolet siihen kuluvista esm. korjauskustannuksista, tielle ostettu sepeli tai hiekka, jne .
Maa mittaus insinöörin hankinta ei kerro tuottoa ( tuloja vaan kilot / litrat / kuutiot kertovat tulot ) joten jos ei tule kyseeseen ositus osuuteen jota tilan omistaja ei jatka ( ulkopuolella viljelysmaa koska viljelysmaata ei voida osittaa siten että ei sitä ketään viljelysmaaksi osta koska viljelysmaa kun on rekisteröity viljelysmaaksi ( lainhuudatettu elinkeinoon ) sitä ei voi myydä tontti maaksi ) .
Maa mittaus ins. hankinta koskee lähinnä metsän ositusta ja tilan arvon arvioinnin tekee jokin arvioitsija jolla on siihen arviointiin tarvittava oikeus jne . - lakimies..
itsellesi juristi joka on perehtynyt maatilan asioihin.
- entinen emäntä
hyvä asianajaja, että pääset tilasta eroon. Sinä et tule saamaan mitään tukia, asunto-, työttömyys, ynnä muita, joihin muuten olisit oikeutettu. Lisäksi verottaja tulee muistamaan sinua joka vuosi tilan tuloista lapuillaan, vaikka et olisi pennin hyrrää saanut itsellesi. Teidät katsotaan maatalousyhtymäksi verotuksessa.
Lisäksi PK 25 eli tämä lakipykälä vaikeuttaa eroa, vaikka ei perinnöstä ole kysekään mutta maatilan avioerossa tämä pykälä nostetaan ylös käyttöön, jotta toinen osapuoli saa itselleen kohtuuttoman hyödyn ja toinen jää nuolemaan haavojaan. Maatiloja kun ei koske normaali avioerolaki, että kaikki puoliksi.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040
Sinulla on oikeus vaatia vuokratuloa osuudestasi, niin asuintalosta, kuin pelloista, kuin muistakin rakennuksista, mutta siihen tarvitset lakimiehen joka tietää kaikki maatalouden konnankoukut ja osakkuudet ja pääomatulot. Jos saat vuokratulot, niin silloin maksat menoja eli esim. kiinteistöverosta puolet, jonka saat vähentää vuokranantajana verotuksessa, mutta vuokratuloista maksat pääomaveroa 28 % kaikkien vähennyksien jälkeen.
Jos asiat eivät etene asianajajakaan kautta niin hae käräjäoikeudesta pesänjakaja. Se maksaa mutta pitkässä juoksussa paras vaihto-ehto.
Onko ositus paperilla? Jos on, niin hae omalle osuudellesi lainhuuto 6 kuukauden sisällä, ettei tule sakkoja sen hakematta jättämisestä. Muista, että osituksessa saamasi tasinko on verovapaata sinulle, muista laittaa ositussopimukseen lauseen, saatu tasinkona erossa.
Lisäksi on avioliito lainpykälä liiton kestosta, jos liitto on kestänyt alle viisi vuotta, on miehelläsi oikeus hakea käräjäoikeudesta osituksen kohtuullistamista.
Onko teillä lapsia? Onko elatusmaksut sovittu ja vahvistettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puhut olevasi hyvä ja kiltti ihminen
Mutta todellisuudessa oletkin itsekeskeinen ja omahyväinen. Kaiken pitää pyöriä sinun ympärilläsi, kuten esimerkiksi tää1531664Kimmo Kivelä mikä pösilö.
Kirkkoherra kehtaa kitistä saamastaan kunniamerkistä. Onpa törkee äijä. Ei niin pientä ojaa että meidän kirkkoherralla191150Olisin halunnut...
Olisin halunnut jutella kaikki asiat selväksi. Olen joskus kirjoittanut tänne huonossa mielentilassa ja todella ajattele881080- 421057
- 66881
- 107856
No jos sulla on muitakin ottajia
niin siitäpä sitten vaan. Ehkä niitä on sitte helpompi lähestyä! Eikait tämmöistä vaikeaa ujoa tapausta hittovie kannata45808Palasina edelleen ja paras pala hukassa loppuun asti
💞 Mä et ketään viereeni kaipaa Itselleni toistelen et kaikki hyvin on En tahdo et kukaan Perääni soittaa Helpompi on o113794Tänään on mun viimeinen päivä kanssas Sun
Tänään on mun viimeinen päivä Kanssas sun, täydellinen Ennenkuin mun mentävä on Kaihtimien välistä valo Tunkeutuu uniisi183778Nyt faktoja tiskiin mies
Kerro kaikki syyt miksi en kiinnosta. Arvaan jo joitain, mutta haluan kuulla ne sinulta.68761