Joulua ja uutta vuotta

Lumihiutaleet leijaillen
nenänpäähän tarttuen
toivat talven valkoisen
kuiskii korvaan kuulijain
Joulun saapuvan.

Uusi vuosi edessämme
tulevasta tuskin tiedämme
tarina vie mukanaan
iloihin tai haasteisiin
alati vaihtuviin
kuin itse elämä.



Hyvää ja kaunista joulua jokaiselle
ja
terveyttä tulevaan vuoteen.


t. jatta

http://www.studiotolvanen.fi/taustakuvia/joulu-ja-talvi-taustakuvat/joulu-taustakuvat-joulupukki-talvi-maisema-800-600.jpg

(jos linkki ei toimi niin kannattaa kopioida se
tekstinkäsittelyyn. Sitä kautta saa toimimaan)
17653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Samaa toivotan itsekin: Hyvää ja rauhallista Joulua ja Terveyttä Uuteen Vuoteen!

Äänestä
  • ..rauhallista jouluaikaa kaikille entisille ja nykyisille syöpäpotilaille.
    Haluan näin muistaa raspikurkkua,ihmesopaa,muumi äitiä,tässä ja nytiä,kevät mielistä,elisamaa,karjalan käköstä,,,ja monia muita
    jotka ajallaan kirjoittivat palstalla.
    Jumalan siunausta ja joulurauhaa teille joka ikiselle.

    Äänestä

Oletko sinä tosiaan se entinen jatta ihan itse? Mitä sinulle nykyään kuuluu, oletko voinut paremmin nyt?
Olitko se sinä, joka välillä kirjoitti tuonne toisellekin palstalle, ikäryhmiin? Et varmaan ollut.

Äänestä
  • se sama vanha jatta. Muille palstoille en ole kirjoitellut. Nikkiin piti laittaa etumerkki kun se pienelläkin kirjoitettu oli jo varattu. Harvakseltaan käyn täällä lukemassa. Kirjoitettavaa ei oikeastaan ole. Seurannat jatkuu kunnes terveeksi siltä osin toteavat. Sen toisen ässän kanssa taistelen jatkuvasti. Sekin pitää vaan hyväksyä kun muutakaan ei voi.

    Mahdollisimman hyvää vointia kaikille.

    Äänestä

  • *jatta kirjoitti:

    se sama vanha jatta. Muille palstoille en ole kirjoitellut. Nikkiin piti laittaa etumerkki kun se pienelläkin kirjoitettu oli jo varattu. Harvakseltaan käyn täällä lukemassa. Kirjoitettavaa ei oikeastaan ole. Seurannat jatkuu kunnes terveeksi siltä osin toteavat. Sen toisen ässän kanssa taistelen jatkuvasti. Sekin pitää vaan hyväksyä kun muutakaan ei voi.

    Mahdollisimman hyvää vointia kaikille.

    Ja mukava kun vastasit minulle. Olen lukenut paljon sinun kirjoituksiasi ja muistan sinut hyvin. On sinua kaivattu täällä. Miksi et kirjoittaisi kumminkin, kyllä aina välillä on varmaan jotain kirjoitettavaa?
    Olet varmaan huomannut tämän palstan hiljenneen melkoisesti, kun te melkein kaikki "puheliaammat" olette hävinneet jonnekin.
    Toivotan sinulle oikein hyvää joulun aikaa, mutta toivon myöskin kirjoituksiasi palstalle jatkossa, jos mahdollista!

    Äänestä

Kaikesta huolimatta. Olen entinen syöpäpotilas. Kontrollit toistaiseksi ok 4 kk käyden. Kaikesta huolimatta elämä jatkuu. Hyvää Joulun odotusta!

Äänestä

Juhlallista Joulua, Uljasta Uutta vuotta ja Leppeää Loppiaista. Kaikille.

Äänestä
  • 2006 luulin koristelevani joulukuusta viimeistä kertaa. Lahjaksi olen saanut jo tämän kolmannenkin joulun sen jälkeen. Elämä on ihmeellistä, nautitaan näistä päivistämme!

    Hyvää Joulua kaikille!

    Äänestä

  • kaikille palstalla hyvää joulua ja ennen kaikkea joulurauhaa. Toivottavat mumsku ja belgi.

    Äänestä

  • Iloista Joulua, Onnellista alkavaa vuotta 2010 sekä mahdollisimman hyvää vointia teille kaikille!

    Äänestä

Sinulle Jatta,rauhallista joulua aikaa ja hyvää joulua.Mukavaa kuulla sinustakin pitkästä aikaa:)

Äänestä
  • KAIKILLE Hyvää ja rauhallista joulua......

    Äänestä


  • farm.34 kirjoitti:

    Ajatus tälle päivälle
    Tarvitsemattomuus on suurin vapaus.
    Se vapauttaa sinut ensin pelosta:
    että olisi jotain jota et saisi;
    pelosta että menetät jotain, mitä sinulla on;
    pelosta että ilman jotain tiettyä asiaa et olisi onnellinen.
    Toiseksi tarvitsemattomuus vapauttaa sinut suuttumuksesta. Suuttuminen on viha julistettuna.
    Sinä et suutu, kun et saa mitä haluat,
    koska haluaminen oli yksinkertaisesti mieltymys, ei välttämättömyys.
    Sinä et ole vihainen, jos näet toisten tekevän jotain, jota et haluaisi heidän tekevän,
    koska sinä et tarvitse heitä tekemään tai olemaan tekemättä mitään määrättyä asiaa.
    Et ole vihainen kun jotkut ovat epäystävällisiä koska sinä et tarvitse heitä olemaan ystävällisiä.
    Et ole vihainen kun joku on rakkaudeton koska sinä et tarvitse hänen rakkauttaan

    Äänestä

Runo

Äänestä
  • gbpoll

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*jatta kirjoitti:

Lumihiutaleet leijaillen
nenänpäähän tarttuen
toivat talven valkoisen
kuiskii korvaan kuulijain
Joulun saapuvan.

Uusi vuosi edessämme
tulevasta tuskin tiedämme
tarina vie mukanaan
iloihin tai haasteisiin
alati vaihtuviin
kuin itse elämä.



Hyvää ja kaunista joulua jokaiselle
ja
terveyttä tulevaan vuoteen.


t. jatta

http://www.studiotolvanen.fi/taustakuvia/joulu-ja-talvi-taustakuvat/joulu-taustakuvat-joulupukki-talvi-maisema-800-600.jpg

(jos linkki ei toimi niin kannattaa kopioida se
tekstinkäsittelyyn. Sitä kautta saa toimimaan)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu