- Valmistunut Raision ammattikoulun ATK linjalta
- Osaa ohjelmoida Flash animaatio-ohjelmalla, ei C, Cobol, Visua Basic, Basic, Pascal, Turbo Pascal tietoutta, yleisimmät ohjelmakielet.
- C oppimiseen menee 5-10 vuotta helposti, ei siinä seksikapakoita pyöritetä.
- Ammattiohjelmoijan kuukausipalkka on n. 10000 € bonus myös firman osakkeita
- Nordealla, Sammolla ym. on tuhansia työntekijöitä töissä ATK osastolla, joista satoja osallistuu valuuttaohjelmien tekoon ja ylläpitoon, miten Hannu yksin vääntäisi ohjelmakoodia satojamiljoonia rivejä ?
niiden kirjoittamiseen jo yhdeltä mieheltä 8 tunnin päivinä menee vajaat satavuotta !
- Hannuhan on yksisormijärjästelmän kannattajajäsen, ei osannut edes kotisivuja vääntää, veli teki.
Ei tarvitse järjestää mitään keskustelua atk ammattilaisten kanssa, Hannu vain nolaa itsensä.
Tietokoneessa vakoojaohjelma paljasti Hannun totaalisesti ! hah hah atk-ammattilainen hah hhaaaaa
- Osaa ohjelmoida Flash animaatio-ohjelmalla, ei C, Cobol, Visua Basic, Basic, Pascal, Turbo Pascal tietoutta, yleisimmät ohjelmakielet.
- C oppimiseen menee 5-10 vuotta helposti, ei siinä seksikapakoita pyöritetä.
- Ammattiohjelmoijan kuukausipalkka on n. 10000 € bonus myös firman osakkeita
- Nordealla, Sammolla ym. on tuhansia työntekijöitä töissä ATK osastolla, joista satoja osallistuu valuuttaohjelmien tekoon ja ylläpitoon, miten Hannu yksin vääntäisi ohjelmakoodia satojamiljoonia rivejä ?
niiden kirjoittamiseen jo yhdeltä mieheltä 8 tunnin päivinä menee vajaat satavuotta !
- Hannuhan on yksisormijärjästelmän kannattajajäsen, ei osannut edes kotisivuja vääntää, veli teki.
Ei tarvitse järjestää mitään keskustelua atk ammattilaisten kanssa, Hannu vain nolaa itsensä.
Tietokoneessa vakoojaohjelma paljasti Hannun totaalisesti ! hah hah atk-ammattilainen hah hhaaaaa
Vastaukset 77
Vanhimmat
> - Osaa ohjelmoida Flash animaatio-ohjelmalla, ei C, Cobol, Visua Basic, Basic, Pascal, Turbo Pascal tietoutta, yleisimmät ohjelmakielet.
Ihan varmasti ATK-linjalta valmistunut osaa jotain ohjelmointikieltä.
> - C oppimiseen menee 5-10 vuotta helposti, ei siinä seksikapakoita pyöritetä.
Eikä mene. Pari kuukautta riittää vallan mainiosti jos ei ole täydellinen idiootti.
> - Ammattiohjelmoijan kuukausipalkka on n. 10000 € bonus myös firman osakkeita
Höpö höpö, älä unta näe. Joku todellinen guru saattaa päästä tähän mutta tavallinen koodari saa muutaman tonnin eikä näe osakkeista edes unta.
> - Nordealla, Sammolla ym. on tuhansia työntekijöitä töissä ATK osastolla, joista satoja osallistuu valuuttaohjelmien tekoon ja ylläpitoon, miten Hannu yksin vääntäisi ohjelmakoodia satojamiljoonia rivejä ?
niiden kirjoittamiseen jo yhdeltä mieheltä 8 tunnin päivinä menee vajaat satavuotta !
Eipä tuollaiseen ohjelmaan tarvita satojamiljoonia rivejä. Vähempikin riittää.
Et tunnu tietävän mitään ohjelmoinnista. Ei kannata kirjoittaa roskaa asiasta josta ei mitään tiedä.
--------------------
Se on sitten ihan toinen asia että WinCapita ei käynyt minkäänlaista valuuttakauppaa ohjelman kanssa tai ilman. WinCapita on ihan tavallinen pyramidihuijaus.
> Ihan varmasti ATK-linjalta valmistunut osaa jotain ohjelmointikieltä.
Eiköhän siellä kansanopisto (tai vastaavassa) keskitytä ihan Excelin ja Wordin opettelemiseen.
> Eikä mene. Pari kuukautta riittää vallan mainiosti jos ei ole täydellinen idiootti.
Ensimmäinen kirjoittaja ei varmaan viitannut ohjelmaan joka printtaa "Hello World!". Missähän opistossa opetetaan jokin ohjelmointikieli parissa kuukaudessa niin tehokkaasti, että pystyy ohjelmoimaan toimivan ennustavan valuuttakauppaohjelmiston?
> Höpö höpö, älä unta näe. Joku todellinen guru saattaa päästä tähän mutta tavallinen koodari saa muutaman > tonnin eikä näe osakkeista edes unta.
Niin, luulisi, että toimivan valuuttakauppaohjelmiston potentiaalinen tekijä olisi tällainen "guru". Miksi siis oli tarve tissibaarin pitämiseen?
> Eipä tuollaiseen ohjelmaan tarvita satojamiljoonia rivejä. Vähempikin riittää.
Niinkin yksinkertainen tietokoneohjelma kuin käyttöjärjestelmä vaatii satojamiljoonia koodirivejä. Katso esim. Debianin koodirivien määrä, ohjelmointigurua ei varmaan tarvitse neuvoa siitä miten tuo tieto löytyy.
Käyttöjärjestelmä on äärimmäisen yksinkertainen paketti verrattuna ennustavaan automaattisen valuuttakaupparobottiin.
> Et tunnu tietävän mitään ohjelmoinnista. Ei kannata kirjoittaa roskaa asiasta josta ei mitään tiedä.
Samoin
> Eiköhän siellä kansanopisto (tai vastaavassa) keskitytä ihan Excelin ja Wordin opettelemiseen.
Jaa? Ammattikoulusta aloitusvietissä puhuttiin. Mitä kansanopistot asiaan kuuluvat?
> Missähän opistossa opetetaan jokin ohjelmointikieli parissa kuukaudessa niin tehokkaasti, että pystyy ohjelmoimaan toimivan ennustavan valuuttakauppaohjelmiston?
Kielen oppii parissa kuukaudessa itsekin. Valuuttakauppaohjelmistossa ongelmana ei suinkaan ole ohjelmointikielen osaaminen vaan siinä että tietää mitä sen ohjelman oikein pitää tehdä.
> Niin, luulisi, että toimivan valuuttakauppaohjelmiston potentiaalinen tekijä olisi tällainen "guru". Miksi siis oli tarve tissibaarin pitämiseen?
Ei aavistustakaan. Vastaukseni käsitteeleekin vain ohjelmointia.
> Niinkin yksinkertainen tietokoneohjelma kuin käyttöjärjestelmä vaatii satojamiljoonia koodirivejä.
Käyttöjärjestelmä ei suinkaan ole yksinkertainen vaan päinvastoin hyvin monimutkainen.
> Käyttöjärjestelmä on äärimmäisen yksinkertainen paketti verrattuna ennustavaan automaattisen valuuttakaupparobottiin.
Et siis tunne lainkaan ohjelmointia.
Terveisin nimimerkki 'yli 25 vuoden kokemus ammatikseen ohjelmoinnista'
> Terveisin nimimerkki 'yli 25 vuoden kokemus ammatikseen ohjelmoinnista'
Niinhän meillä kaikilla täällä :D Olipa originelli nimimerkki, heti suhtaudun tähän suuremmalla vakavuudella.
> Jaa? Ammattikoulusta aloitusvietissä puhuttiin. Mitä kansanopistot asiaan kuuluvat?
Joo en muistanut mikä kurssikeskus siellä Raisiossa oli ja tämä selvinnee myös niistä suluista siinä alkuperäisessä viestissä. Et ilmeisesti huomannut niitä sulkeita vai?
> Kielen oppii parissa kuukaudessa itsekin. Valuuttakauppaohjelmistossa ongelmana ei suinkaan ole
> ohjelmointikielen osaaminen vaan siinä että tietää mitä sen ohjelman oikein pitää tehdä.
Kerrohan vaikka pari esimerkkiä ohjelmoijista, jotka ovat opiskelleet kielen parissa kuukaudessa ja siirtyneet sitten heti tuottamaan jotain noin monimutkaista ohjelmaa? Eiköhän se kahden kuukauden oppiminen ole vielä aika alkeellista osaamista, vai ihanko turhaan monet opiskelee vuosia sitä ohjelmointia?
Ja kyllä, käyttöjärjestelmä on ohjelmana edelleen yksinkertaisempi kuin oikeasti toimiva ennustava valuuttakauppaohjelmisto. Ja todisteet? Nimeäpä 20 toimivaa valuuttakauppaohjelmistoa, jotka ennustavat markkinoiden liikkeitä oikein. Sitten mieti sitä kuinka moni taho on yrittänyt tuottaa tuollaisen ohjelmiston siinä onnistumatta. Käyttöjärjestelmiä kyllä riittää joka lähtöön.
> Joo en muistanut mikä kurssikeskus siellä Raisiossa oli ja tämä selvinnee myös niistä suluista siinä alkuperäisessä viestissä. Et ilmeisesti huomannut niitä sulkeita vai?
Niissä sulkeissa luki "(tai vastaavassa) ". Raision ammattikorkeakoulu ei ole kansanopistoa vastaava eikä edes sinne päinkään.
> Kerrohan vaikka pari esimerkkiä ohjelmoijista, jotka ovat opiskelleet kielen parissa kuukaudessa ja siirtyneet sitten heti tuottamaan jotain noin monimutkaista ohjelmaa?
Minä tein näin edellisessä työpaikassani enkä pidä itseäni mitenkään ohjelmointinerona. Kiitos vaan jos sinun mielestäsi tämä on osoitus neroudesta! Väärässä kyllä olet.
> Eiköhän se kahden kuukauden oppiminen ole vielä aika alkeellista osaamista, vai ihanko turhaan monet opiskelee vuosia sitä ohjelmointia?
Ohjelmointia voi kyllä joutua opiskelemaan hieman pidempään mutta jonkin tietyn ohjelmointikielen oppii kyllä nopeamminkin.
> Ja kyllä, käyttöjärjestelmä on ohjelmana edelleen yksinkertaisempi kuin oikeasti toimiva ennustava valuuttakauppaohjelmisto.
Ei nyt vaan ole.
> Ja todisteet? Nimeäpä 20 toimivaa valuuttakauppaohjelmistoa, jotka ennustavat markkinoiden liikkeitä oikein. Sitten mieti sitä kuinka moni taho on yrittänyt tuottaa tuollaisen ohjelmiston siinä onnistumatta. Käyttöjärjestelmiä kyllä riittää joka lähtöön.
Tämä johtuu ihan yksinkertaisesti siitä että ennustaminen on vaikeaa mutta ohjelmoiminen ei. Kyse ei ole ohjelmointitaidosta tai ohjelman monimutkaisuudesta vaan siinä, että ensin pitäisi keksiä ne säännnöt joiden mukaan saadaan luotua oikeita ennusteita. Kerro sinä ne säännöt niin minäkin voin kyllä väsätä sen ohjelman :)
"Tämä johtuu ihan yksinkertaisesti siitä että ennustaminen on vaikeaa mutta ohjelmoiminen ei. Kyse ei ole ohjelmointitaidosta tai ohjelman monimutkaisuudesta vaan siinä, että ensin pitäisi keksiä ne säännnöt joiden mukaan saadaan luotua oikeita ennusteita. Kerro sinä ne säännöt niin minäkin voin kyllä väsätä sen ohjelman"
Tuossa voipi olla perääkin. Ajatellaanpa vaikka säätilaa ennustavia ohjelmia tai mitä tahansa tilannetta tai tapahtumaa ennakoivaa ohjelmaa jonka pitää ottaa huomioon lähes ääretön määrä muuttujia(Kaaosteoria)
Jos talouden tai valuuttavirtojen liikkeiden ennustamiseen olisi kehitetty ohjelma,olisi ohjelman haltijalla käytössään avaimet lähes täydelliseen vallankäyttöön. Se joka hallitsee globaalia taloutta,hallitsee käytännössä kaikkea.
Josta pääsemmekin näppärästi Hannuun ja siihen että maailman taloutta hallittaisiin Pirkanmaalta Anttilan tarjous läppäriltä. Tarvitseeko jatkaa
En ymmärrä koko keskustelua ohjelmoinnin ympärillä kun tiedetään ettei ole mitään ohjelmaa mistä keskustella.
Juurihan sen Kavoniuskin sanoi, että ohjelmaa vasta kehitellään. Tosin kehittely alkaa vasta kun Hande on saanut "saastumattoman tarjousläppärin" käyttöönsä.
Koneelleni Wincapitan jäsenenä jolla ensin demoilin ja hyvältä näytti, sitten laitoin oikeaa rahaa "koe-erän" alustalle ja edelleen näytti hyvältä ja erittäin voitolliselta ja valitettavasti vain se nypättiin pois juuri kun pääsin
alkuun valuuttakaupassa ja nyt se tekeminen on vähän hiinä ja hiinä, mutta sitkeästi on pienillä panoksilla tehty edelleen.
Mikä ohjelma se sitten oli, voitko kertoa? Voin kertoa, että sen toimivuus on hyvin laajalla sektorilla todennettu.;)
> Niissä sulkeissa luki "(tai vastaavassa) ". Raision ammattikorkeakoulu ei ole kansanopistoa vastaava eikä
> edes sinne päinkään.
Missä on puhuttu ammattikorkeakoulusta? Tietääkseni kansanopisto ja ammattikoulu antaa ihan samaa toisen asteen koulutusta. Toimintamuoto on toki erilainen, toinen on ilmainen ja toisessa maksetaan kursseista.
Oliko tämä nyt sinun mielestäsi niin järkyttävä ero?
> Minä tein näin edellisessä työpaikassani enkä pidä itseäni mitenkään ohjelmointinerona. Kiitos vaan jos
> sinun mielestäsi tämä on osoitus neroudesta! Väärässä kyllä olet.
On eri asia opetella esim. php, jos osaa jo ennestään esim. C :an. Etkö ollut ikinä ohjelmoinut mitään, kun opettelit tuon kielen?
> Ohjelmointia voi kyllä joutua opiskelemaan hieman pidempään mutta jonkin tietyn ohjelmointikielen
> oppii kyllä nopeamminkin.
Edellyttäen mitä? Ettei vaan olisi edellytyksenä, että osaa edes jotain kieltä ennestään?
Se, että osaa kielen komentorakenteet on aika toissijaista siihen nähden, että osaa hahmottaa ohjelman sisäistä logiikkaa. On ihan sama vaikka muistaisi kaikki funktiot ulkoa, jos ei osaa käyttää niitä oikealla tavalla.
> Tämä johtuu ihan yksinkertaisesti siitä että ennustaminen on vaikeaa mutta ohjelmoiminen ei. Kyse ei
> ole ohjelmointitaidosta tai ohjelman monimutkaisuudesta vaan siinä, että ensin pitäisi keksiä ne
> säännnöt joiden mukaan saadaan luotua oikeita ennusteita.
huoh, niin että osaisit kyllä kirjoittaa sen koodin, jos joku kertoisi miten se tehdään?
Olipas tärkeä huomio.
Eiköhän tuo ennustamisen vaikeus ole ihan se keskeisin ongelma myös siinä ohjelmakoodin tuottamisessa.
Ajattelitko, että wincapitan yhden miehen ohjelmointitalossa oli eriytetty tuotesuunnittelu, tutkimus ja koodin kirjoittaminen?
Ja ei ne "säännöt" nyt ihan vaan if else if ehtojen antamista ole. Se ei ole ihan pari heeboa kun yrittää hahmottaa niitä ihan joka päivä. Ei se nyt ihan niin mene, että jos punta laskee niin jeni nousee samassa suhteessa.
Pelkästään kaikkien pörssien tietojen *kerääminen* (jonka pitää olla siis jatkuva prosessi) ja edes *alkeellinen* analyysi (vaikkapa saatujen tietojen jonkinlainen niputtaminen reaaliajassa) työllistäisi yhden ohjelmoijan aika pitkäksi aikaa.
Ja tässä ei oltaisi edes lähelläkään *ennustavan* ohjelman luomista.
Lopputulos on aivan varmasti ohjelmana monimutkaisempi kuin käyttöjärjestelmä.
ja miksi se ei enää kelpaa, vaan pitää alkaa kehittämään jotain uutta ohjelmaa joka sekin piti olla valmis jo aikoja sitten?
toimiva ohjelma jolla pystyi tekemään huikeita tuottoja valuuttakaupassa. Silti nämä bisnesälyn jättiläiset haalivat ulkopuolista rahoitusta järjestelmän kehittämiseen, sen sijaan että olisivat käyttäneet vanhaa versiota tuottojen tekemiseen.
Sama homma tuntuu vieläkin jatkuvan, Hannu keskittyy järjestelmän kehittämiseen. Koittakaapas nyt löytää edes yksi jäsen joka voisi keskittyä järjestelmän käyttämiseen.
Olisi luullut että hänenkin olisi kannattanut sitä laajalti kokeiltua ohjelmaa käyttää ihan itse, eikä alkaa Plontzojen kanssa tekemään törkeitä petoksia.
Mikä sinusta on syynä siihen, että Hande lähti rikoksen tielle? Itse uskon että syynä oli täysin toimimaton ohjelma.
> Missä on puhuttu ammattikorkeakoulusta?
Sellainen se siellä Raisiossa on. katsos kun satun tietämään asiasta jotain muutakin kuin mitä täällä lukee.
> Tietääkseni kansanopisto ja ammattikoulu antaa ihan samaa toisen asteen koulutusta.
Tietosi on tässäkin väärä.
> On eri asia opetella esim. php, jos osaa jo ennestään esim. C :an. Etkö ollut ikinä ohjelmoinut mitään, kun opettelit tuon kielen?
Toki, montakin vuotta. Eipä se ensimmäisenkään kielen opiskelu kauaa vienyt.
> Se, että osaa kielen komentorakenteet on aika toissijaista siihen nähden, että osaa hahmottaa ohjelman sisäistä logiikkaa.
Aivan oikein (onnittelen, ensimmäinen kerta sinulla?)
> huoh, niin että osaisit kyllä kirjoittaa sen koodin, jos joku kertoisi miten se tehdään? Olipas tärkeä huomio.
Niin on. Kuten tässä olen kertonut ongelma ei suinkaan ole jonkun ohjelmointikielen osaaminen vaan siinä että pitää tietää mitä oikein tehdään (ja sillä taas ei ole mitään tekemistä ohjelmointikielen osaamisen kanssa).
> Eiköhän tuo ennustamisen vaikeus ole ihan se keskeisin ongelma myös siinä ohjelmakoodin tuottamisessa.
Ei vaan se on keskeisin ongelma ohjelman suunnittelussa (mikä on eri asia kuin ohjelmointikielen soveltaminen suunnitelmaan).
Ajattelitko, että wincapitan yhden miehen ohjelmointitalossa oli eriytetty tuotesuunnittelu, tutkimus ja koodin kirjoittaminen?
> Ja ei ne "säännöt" nyt ihan vaan if else if ehtojen antamista ole. Se ei ole ihan pari heeboa kun yrittää hahmottaa niitä ihan joka päivä. Ei se nyt ihan niin mene, että jos punta laskee niin jeni nousee samassa suhteessa.
Nimenomaan. Ongelma on todellakin niiden sääntöjen keksiminen (eikä itse ohjelmointi).
> Pelkästään kaikkien pörssien tietojen *kerääminen* (jonka pitää olla siis jatkuva prosessi)
Tarvitsee vain lukea reaaliajassa jonkin pörssin tietokantaa. Ei mikään vaikea juttu ohjelmateknisesti.
> ja edes *alkeellinen* analyysi (vaikkapa saatujen tietojen jonkinlainen niputtaminen reaaliajassa) työllistäisi yhden ohjelmoijan aika pitkäksi aikaa.
Valmiin tilastomatikkapalan liittäminen ohjelmaan ei sekään ole suurempi ongelma.
> Ja tässä ei oltaisi edes lähelläkään *ennustavan* ohjelman luomista.
Eipä niin, tuo analyysihän vasta kertoo miten on mennyt. Tulevaisuus on asia erikseen.
> Ajattelitko, että wincapitan yhden miehen ohjelmointitalossa oli eriytetty tuotesuunnittelu, tutkimus ja koodin kirjoittaminen?
Kuten tuossa jo kirjoitinkin ei Wincapitassa ole kyse valuuttakaupasta tai ohjelmien tekemisestä vaan ihan tavallisesta pyramidihuijauksesta.
> Lopputulos on aivan varmasti ohjelmana monimutkaisempi kuin käyttöjärjestelmä.
Ei ole.
Pikku vihjeenä: koetapa ymmärtää mikä ero on ohjelmoinnilla (ohjelmointikielen soveltamisella) ja ohjelman suunnittelulla (jossa ei edes oteta kantaa siihen millä ohjelmointikielellä ohjelma tullaan tekemään).
> Sellainen se siellä Raisiossa on. katsos kun satun tietämään asiasta jotain muutakin kuin mitä täällä lukee.
Ammattikorkeakouluja ei ollut olemassakaan ennen 90-lukua, joten Hannun on ollut hankala opiskella sellaisessa 80-luvulla. Tiedätkö mikä ero on ammattikoululla ja ammattikorkeakoululla ja miten ammattikorkeakoulut liittyy tähän aiheeseen?
>> Tietääkseni kansanopisto ja ammattikoulu antaa ihan samaa toisen asteen koulutusta.
>Tietosi on tässäkin väärä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Toisen_asteen_oppilaitos
"Lisäksi toisen asteen oppilaitoksia voivat olla esimerkiksi kansanopistot ja aikuiskoulutuskeskukset."
Millä perusteella tietoni on väärä?
>>> Eikä mene. Pari kuukautta riittää vallan mainiosti jos ei ole täydellinen idiootti.
>> Etkö ollut ikinä ohjelmoinut mitään, kun opettelit tuon kielen?
> Toki, montakin vuotta. Eipä se ensimmäisenkään kielen opiskelu kauaa vienyt.
Kuitenkin varmaan opit sen ekankin kielen alle parissa kuukaudessa?
> Pikku vihjeenä: koetapa ymmärtää mikä ero on ohjelmoinnilla (ohjelmointikielen soveltamisella) ja
> ohjelman suunnittelulla (jossa ei edes oteta kantaa siihen millä ohjelmointikielellä ohjelma tullaan
> tekemään).
Niin, tuossahan siitä kirjoittelin edellisessä viestissä. Mutta ok, jos haluat vängätä, että ohjelmointi sinällään on yksinkertaista niin hyvä on. Ei se toki ole kirjoittamista vaikeampaa, jos ohjelman suunnittelu jätetään kokonaan pois prosessista. Tässä yhden miehen ohjelmistotalon tapauksessa tällä ei ole kuitenkaan mitään merkitystä.
Keksiminen oli turhaa, kun sama homma olisi voitu hoitaa käsinkin? :)
ps. toiset kehittää ja höpöttää.
Hannu on valmistunut Raision ammatillisesta kurssikeskuksesta. Jos sitä valmistumiseksi voi sanoa, nuo kurssithan ovat lyhyitä ja alkeellisia.
Raisiossa on myös nykyään ammattikorkeakoulu mutta se ei liity Hannuun millään tavoin.
olettaen, että käsin lypsämällä olisi voitu tuottaa riittävä määrä maitoa kysyntään nähden.
Eikö 400% riitä?
Jos puhut valuuttakaupassa 400%/vuosi tuotosta ja siihen pannaan 100x vipua, niin vivutettu todellinen tuotto = 40000% Aika hyvin luvattu
Mutta jos puhut valuuttakaupasta 4%/vuosituotosta ja vipua on satasella, niin silloin puhutaan 400% voittoa/vuosi
tiedä sitten mitä vipuja HelenaZ on väännellyt
> Tiedätkö mikä ero on ammattikoululla ja ammattikorkeakoululla ja miten ammattikorkeakoulut liittyy tähän aiheeseen?
Joo, niillä on erona nimi, ei käytännössä muuta.
> "Lisäksi toisen asteen oppilaitoksia voivat olla esimerkiksi kansanopistot ja aikuiskoulutuskeskukset." Millä perusteella tietoni on väärä?
"Voivat olla" on eri asia kuin on. Kyllä nuo tavallisten kansanopistojen kurssit ovat ihan eri asia kuin ammattiin johtava ohjelmointikoulutus.
> Kuitenkin varmaan opit sen ekankin kielen alle parissa kuukaudessa?
Kyllä toki, eihän ne ohjelmointikielet niin vaikeita ole.
> Mutta ok, jos haluat vängätä, että ohjelmointi sinällään on yksinkertaista niin hyvä on. Ei se toki ole kirjoittamista vaikeampaa, jos ohjelman suunnittelu jätetään kokonaan pois prosessista. Tässä yhden miehen ohjelmistotalon tapauksessa tällä ei ole kuitenkaan mitään merkitystä.
Kysehän oli siitä voiko noilla Raision kursseilla oppia riittävästi ohjelmointikieltä tehdäkseen tuollaisen ohjelman. Kyllä voi. Ohjelman suunnittelussa ei tarvitse osata lainkaan yhtään mitään ohjelmointikieltä.
Ei tämä niin vaikeata ole.
Kannattaa edelleenkin muistaa ettei Wincapitassa ollut kyse ohjelmasta vaan pyramidihuijauksesta.
opetella näitä taitoja ominpäin ilman koulutusta kuten Bill Gates ja Steve Jobs tekivät ja hyvällä menestysellä Gatesilla oli viimeksi tarkistettaessa 40 miljardia fyrkkaa ja Jobs ei paljoa jälkeen jää. Nämä ovat ei´niitä omia fyrkkia ei firmojen. Onko se Microsoft mailman suuri yritys joka tapauksessa yhdenmiehen luomus joka lähti autotallista .
> Joo, niillä on erona nimi, ei käytännössä muuta.
mikäs tää on, joku kilpikonnapuolustus vai? Kerrohan nyt miten ammattikorkeakoulut liittyy tähän asiaan, kun ne otit esille.
> "Voivat olla" on eri asia kuin on. Kyllä nuo tavallisten kansanopistojen kurssit ovat ihan eri asia kuin
> ammattiin johtava ohjelmointikoulutus.
Katso nyt vaikka tänne: http://www.kansanopisto.fi/Kiteen_evankelinen_kansanopisto__b12288.html
Kovin sielllä puhutaan Tietojenkäsittelyn ammattitutkinnosta. Eikö tuo sitten mielestäsi johda tutkintoon?
> Kysehän oli siitä voiko noilla Raision kursseilla oppia riittävästi ohjelmointikieltä tehdäkseen tuollaisen
> ohjelman. Kyllä voi. Ohjelman suunnittelussa ei tarvitse osata lainkaan yhtään mitään ohjelmointikieltä.
Kovat on väitteet, kävitkö 80-luvulla samoilla kursseilla vai mistä tiedät koulutuksen sisällön?
>Kannattaa edelleenkin muistaa ettei Wincapitassa ollut kyse ohjelmasta vaan pyramidihuijauksesta.
Missä oikeudessa Wincapita on tuomittu pyramiidihuijaukseksi ja tiedätkin varmaan, että suolimurojen oikeutta ei hyväksytä.;)
Valitettavasti epäilen, että et pysty vastaamaan huutoosi ja siksi kaikki muukin kirjoittamasi joutuu kyseenalaiseen valoon. Ei voi mitään.:)
esitti vain oman kantansa asiaan. Vai onko tää joku eok:n keskustelupalsta, jossa ei saa tuoda omaa mielipidettään esille?
Jos sinä raiskaat tyttäresi, oletko raiskaaja siitä lähtien kun olet tekosi tehnyt vai siitäkö lähtien vasta kun olet tuomiosi saanut?
Mistä tämä aina esitetty väärä tieto on peräisin? Bill Gates on käynyt yliopistoa vaikka ei olekaan loppututkintoa suorittanut, yliopisto oli muuten Harvardi, joka lienee yksi maailman huippuopinohjoista.
Steve Jobs ei puolestaan itse koodannut käytännössä mitään vaan hoti lähinnä markkinointia, Wozniak hoiteli pääasiassa Applen alkuaikoina koodoukset sekä tuotekehittelyn, hänhän oli myös opiskellut yliopistossa muistaakseni Berkeleyssä joka on myös huippuyliopisto.
ei mitään tietikoneisiin liittyvää. Vaikka Jobs olikin kiinostunut pc markkinoinista niin kyllä hän oli perillä kokoajan missä mennään teknisesti ja valitsi mielestään parhaat vaihtoehdot. Parempi myöntää, että' nämä jotka tamän pc ja ohjelmisto siihen olivat täysin itseoppineita tällä alueella.
wikiped ei kerro mitä opiskeli Berkleyssä mutta veikkaan että ei tietotekniikkaan liityvää ei oli itse oppinut alalla kuten Gates, Jobs. Eli autotalli miehiä oli tämä Wozniak.
tietotekniikkaa.
kehittely ole turhaa. Wincapitan tapauksessa vain jätettiin ne lehmät käsin lypsämättä, vaikka piti osata lypsää käsin. Sen sijaan kehitettiin lypsykonetta. Hyvinhän tuo lypsykoneen kehityskin sujui, tunkeilta lypsettiin 100 miljoonaa euroa. Sen sijaan lehmää ei kukaan käynyt lypsämässä, vain kerrottiin tuottojen tulevan lehmästä.
jälkeen näyttää tosiaan siltä, että nämä Applen ja Mcícrosoftin perustajat ovat kaikki lopettaneet yliopisto opinnit aikasessa vaiheessa ja ovat itseoppineita alalla ja ovat oleet edellä' ajattelussa IBM ja Honeywell ilä jotka olivat alan johtajat mailamassa tuohon aikaan ja täynnnä mailman koulutetuinpia tiétotekniikan asiantuntijoita.
tällä kertaa kyllä alaan liittyvää eli matematiikkaa sen jälkeen 6 vuotta hantti hommia kunnes iski kultasuoneen . Näyttää sitä, että kaikki nämä ovat olleet itseoppineita nämä modernin tietokoneen isät.
Tarkista tietosi ennen kuin alat oikaisemaan.
Kaikki vääntää tavallista koodia !
Tietokantaa, windowsia, mätää omenaa, word, exel, ym..
Jos Hannu olis tehnyt ennustavan ohjelman arvo olisi myynnissä 5000-10000 € kpl.
Helposti menisi kymmeniätuhansia kappaleita kaupaksi.. ei tarvitsis abc:llä kaupitella abc kissakävelee lisenssejä.
ennustus on se nimenomainen tähtäin mihin MIT:ssä pyritään tällä hetkellä ohjelmissa ja tietokoneissa laskentateho tuo koko ajan ennustettavuutta lähemmäs todellisuutta. Avaruuden kappaleiden ennustettavuus on helppoa koska on vähän muuttujia, mantereiden ennustettavuus on vaikeampaa mutta mahdolista samoin monet muut aisiat voidaan ennustaa.
Mitä tulee valuuttakursseihin ne määräytyvät tehtyjen kauppojen perustella tietyllä viiveellä. Nen eivät määräydy satunnais generaattorista peräisin olevista luvuista vaan todellisista kaupoista peräisin olevista luvuista joiden ennustaminen voi olla vaikeaa mutta ei mahdotonta samalla tavalla luin ´jonkin singilaritetin saavuttaminen.
> Mitä tulee valuuttakursseihin ne määräytyvät tehtyjen kauppojen perustella tietyllä viiveellä.
Joo, ehkä makrotaloustieteen peruskurssilla, kun opetellaan markkinoiden toiminnan alkeita piirtelemällä käyriä.
Todellisuus, joka pitää ottaa oikeassa ennustuksessa huomioon, on ihan himpun monimutkaisempaa. Lue nyt vaikka aluksi toi wikipedian esitys aiheesta: http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market#Determinants_of_FX_rates
Mitenkäs esimerkiksi politiikan vaikutusta ennustetaan tehtyjen kauppojen perusteella?
on mielenkiintoinen aihe Weekly Bisness lehdessä käy katsomassa. Tässä ei ole tarkoituskaan ollut kehittää mitään absoluutista mallia joka ennustaisi tarkaan kurssin kehityksen se, että pystyy ennustamaan vain vähä'n paremmin kuin muut riittää mainiosti tässä kuin pelataan muita ihmisiä ja tietokoneita vastaan.
Teoreettinen valuuttakurssien enneustaminen ei ole koskaan ollut tarkoitus vaan olla parempi kuin muut siinä riittää pienikin marginaali.
määräytyvät pelkästään tehtyjen kauppojen perusteella bottom line.
riitä kuin viiveellä.
mutta ei niitä valuutojen liikeitä tarvitse ennustaan tarkalleen oikein, riittää kuin ennustaa paremmin kuin muut puuteelliset ihmiset ja voittaa heidän systeeminsä. Täytyy kehittää vain pragmaattisiin tarkoituksiin soveltuva ohjelma.
Esim ruletissa pidettiin mahdottomana voittaa casino pitkässä juoksussa. Kuitenkin tälläinne toimiva systeemi kehitettiin eli sellainen panostusjärjestelmä jonka avulla casino hävisi pitkässä juoksussa varmasti.
Tämä nyt ei liity tähän pistin vain esimerkiksi tälläisestä asiasta jota pidettiin matemaattisena mahdottomuutena kunnes toisin todistettiin.
Jos laittaa aina mustalle 18 kertaa peräkkäin tarvii 6.000.000,00 panoksen, sekö on sulla mukana..
Väitteesi on väärä. Valuuttakurssi ei määräydy aiemmin tehtyjen kauppojen perusteella.
Makrotasolla USD kurssiin vaikuttavat tietysti Yhdysvaltain talouden kehittyminen tai taantuminen. Siitä vaan ennustamaan Yhdysvaltain kansantuloa, velkaantumista ja keskuspankin valuuttavarantoa.
Lyhyellä periodilla sitten kaiken maailman uutiset vaikuttavat kurssiin. Valuuttakurssi on enemmänkin fiilistä ja tunnetta kuin eksaktia tiedettä. Saddam Hussein löityi kaivosta ja kun uutinen tuli julki, USD kurssi nousi. Miten sinä hölmöläinen oletat, että sinun ennustava ohjelma valvoo sitten kaikki maa'ilman kaivot? Osama Bin Laden on vielä piilossa.
Toinen trendi automaattisissa valuuttakauppasysteemeissä on se, että ole nopeampi kuin muut ja reagoi muutokseen sen tarvittavat 0.1s muita nopeammin. Tässä sitten kilpaillaan väylän nopeudella, tietokoneen laskentateholla ja nopeilla laskenta-algoritmeilla. Ihan tosissako sinä uskot, että tavallisella Soneran mokkulalla ja Anttilan koti-PC:llä ollaan mukana tässä kisassa?
Älä ole lapsellinen.
>C, Cobol, Visua Basic, Basic, Pascal, Turbo Pascal tietoutta
Näistä tänä päivänä käytetään: C, Visual Basic, jonkin verran Cobol
Basic, Pascal, Turbo Pascal kuuluvat Commodore-aikaan eikä niillä ole mitään kaupallista merkitystä tänä päivänä.
Ja siis ammattiohjelmoijan kuukausipalkka on 3000-5000 euroa eikä missään tapauksessa 10.000 euroa.
Kivoja ohjelmia, talouspuolen,
Pascal on lähellä visual basicia mutta helpompi oppia
platformit toimivat Java pohjaisina
ohjelmointikieli.
Sitten on myös suosittuja: Java, C#
Kaikkia nuo ovat vanhan ajan kaavoihin kangistuneita ohjelmointikieliä. Hande ymmärsi asian jo sexibaarinsa aikana. Siksi Hande käyttikaiken luppoaikansa tissibaarin tiskillä HANDEX ULTRAN kehittämiseen.
Handex Ultra on avain, millä ForexSignals valuuttakauppaohjelmisto on saatu sullottua RUBLUUTIN perseestä sisään.
On aivan turha yrittää työntää ForexSignals valuuttakauppa-ohjelmistoa Rublun perseeseen jos ei ole apuna HandexUltran luisto-ominaisuuksia.
Siihen juuttu yritys heti alkumetreille ilman Ultraa. Rublu ei anna asentaa itseensä mitään, varsinkaan takakautta ilman Ultraa. Hande tämän tiesi mutta muut ei. Siksipä pankkien valuutta-ohjelmat yskii ja köhii mutta Rublu ja Hande vain Rulettaa.
Siinä teille pikku oppitunti ohjelmoinnista.
Ps
HandexUltraa on turha yrittää pölliä. Ultra on 400% turvallisisesti säilötty FYI:n valmistamaan hillopurkkiin ja asennettu sen jälkeen virtuaalisesti Foliohatun sisälle. Turvassa on!
Varkauden kurssikeskuksesta. Puhuu muuten sujuvasti kuutta kieltä.
Hande on kultasydämminen ja hartaasti uskovainen sekä rehelliseksi tunettu mies. Siksi Hande sallii ystävilleen HandexUltran käytön muuhunkin kuin Rubluuttiin.
Aluksi asiasta oli kaverusten kesken jotakin juopatusta, mutta sittemmin asia jätettiin silleen ja Ultraa alkoi kulumaan.
Kyllä se Hannun aikoinaan opiskellessa kaupallisissa ohjelmissa käytetty kieli oli COBOL (Common Business Oriented Language) ja jos sen olisi osannut, olisi töitä riittänyt, eikä olisi tarvinnut "tissibisnekseen" sotkeutua.
Pedo ja Timo vanhoina tekijöinä eivät enään HandexUltraa tarvitse, mutta ensikertalaisille siitä saattaisi olla vinha apu.
Higeschool jäi Billyn opiskelut. Steve Job sentään pääsi collegeen, mutta sekin jäi kesken tässä hyviä esimerkkejä kuinka ilman 5-10 koulutuksella ei ymmärretä mitään ohjelmoinnista mitään.
Harvard on yksi yhdysvaltain arvostetuimpia yliopistoja. Opiskelupaikka vaatii erityistä lahjakkuutta.
ja pääsin silti wincapitaan. Olen hyvä esi merkki kaikille lapsille että ilman ponnisteluja voi päästä elämässä pitkälle.
Miksi te olette kateellisia meile jäsenille. Otaako päähän etä vuosien opiskelu ei riittänyt muuhun kuin kajehtimaan meitä.
Ottakaa meistä oppia ja tartukaa tilaisuuten kun sellainen seuraavan kerran kohalle osuu.
toimii propagandansa mukaan, eli toistaa valhettaan jatkuvasti.
Useita kertoja jo oikaistu tuo Bill Gatesin koulupohja, mutta Göbbels vaan sitkeästi jatkaa. Harvardin yliopistossa Bill opiskeli, kuten siellä on opiskellut myös muuan Barack Obama.
yliopistossa vaan oikeustiedettä ja jättä opiskelut kesken parin vuoden kuluttua . Eli Bill Gates oli täysin itseoppinut tietotekniikan alalla.
Havard myönsi 32 vuoden jälkeen kesken jääneiden opintojen jälkeen kunniatohtorin arvonimen oikeustieteen alalta .
Eli olin oikeassa tä
Mitenkä Bill Gates liittyy Hannu Kailajärven ohjelmointi-osaamiseen? Onko Bill Gates nyt omalla toiminnallaan todistanut että kuka tahansa koulujakäymätön voi olla ATK nero?
Hannu Kailajärvi on rikollinen. Törkeää että edes puhut hänestä kenenkään kunnioitettavan ihmisen yhteydessä.
oikeustiedettä ja jätti sitten Havardin. Steve Jobs taas oli täysin itseoppinut ja häntä ei edes kiinostanut elektroniikka vaan henkilökohtaisten tietokoneiden markkinointi. Näin wikiped kertoo tästä Applen perustajasta ja mailman 200 rikkainmasta ihmisestä.
on se avain menestykseen ja rikkauksiin. Valitettavasti siihen liityy myös kovaa työtä.
väärässä itse asiassa.
Mutta suurinmalta osalta kyseessä on kuitenkin siitä että on oltava myös rutkasti tuuria. Maailma on täynnä lahjakkaita ja kovaa työtä tekeviä jotka eivät sen suuremmin menesty tai rikastu. On lisäksi oltava sattumalta oikeassa paikassa oikeaan aikaan jne. Wincapita olisi ollut tälläinen mahdollisuus, mutta meni paljastumaan pyramidihuijaukseksi, joten merkit peritään takaisin.
menestyksen saanutta tietokone nörttiä eli Bill Gates (microsoft) ja Steve Jobs (Apple) eivät kumpikaan ole opiskellut alaa vaan ovat itseoppineita alalla. Tässä vaan epäiltiin Hannun atk taitoja sillä perusteella, että hänellä ei ole yliopistokoulutusta alalle.
Hyvin usein läpimurto keksijät ajattelevat asioita toisin kuin valtavirta.
Sen lisäksi Suomen suurimman huijausrikoksen toteuttaminen tarvitsee täysin moraalitonta luonnetta, että pystyy kusettamaan 10.000 ihmistä täysin kylmäverisesti vuositolkulla.
Ei ole todellakaan valtavirran touhua. Onneksi !
hyvää tuuria onnistumiseen. Voi olla myös mahdollista, että Hannu oli taitamaton liikemies ja keksijänä luuli jo ohjelmansa toimivan ja ajatteli lennossa korjaavansa ohjelman ja pitääkkseen Wincapitan liikkeessä
maksoi voittoja vaikka ei saanutkaan ohjelmaa toimimaan. Ihminen joutuu monta kertaa paniikkiin kuin konkurssi uhkaa jo koettaa kaikin tavoin välttää sitä jo odottaa jonkin pelastavan lopulta kuitenkin, tässä tapauksessa se olisi ollut täysin toimiva ohjelma. Eikö niin, että mitään pyramidihuijausta ei olisi ollutkaan jos ohjelma olisikin saatu kuntoon vaikka syksyllä 2008 Thaimaassa ja Hannu olisi pystynyt maksamaan osingot osakkaille.
on aivan samallainen ja vielä pakollinen.
Eli Suomen eläkejärjestelmää hallinnoidaan offshore-yhtiöistä Panamasta? Toimitusjohtajana on talousrikoksesta tuomittu henkilö? Eläkemaksuja kerätään suostuttelumarkkinoinnin periaatteella? Eläkkeistä saa tietoa vain sähköpostiosoitteen kautta, mitään käyntiosoitetta tai puhelinumeroa ei ole. Eläkejärjestelmät pohjautuvat Word-tiedostoihin. Eläkelaitos jätti serverimaksunsa maksamatta ja eläkkeet katosivat kokonaan jonnekin. Kelan pääjohtaja asui kuukausikaupalla jossakin ruotsalaisessa mökkerössä koodaamassa seuraavaa eläkejärjestelmää ja tekemässä samalla mökkiremppaa. Tuomioistuimet laittoivat eläkkeidensaajien omaisuuksia vakuustakavarikkoon ja heitä vastaan nostettiin syytteitä, koska olivat vastaanottaneet eläkkeitä?
Yksi suuri ero valtion ja Wincapitan taustalla on, että eläkejärjestelmä nojaa viimekädessä verotuloihin. Wincapitalla ei mitään yleistä verotusoikeutta ollut, joten sitä on turha verrata valtioon.
ja pohjauttu täysin pyramidi huijaus kuvioon. Katainen on itsekkin sanonut, että jos alalinjaan ei saada tar peeksi maksajia järjestämä sortuu ja kotoutuksia joudutaankin tästä syystä lykkäämään tuonnemaksi eli eläkeikää nostetaan.
Näin se menee komentotalousbisneksessä.
Eläkejärjestelmässä voidaan myös leikata eläkkeitä jos maksajia ei ole riittävästi. Järjestelmä ei kaadu, kuten ponzi, vaan sopeutuu maksajien määrään.
Ponzissa leikataan ylälinjan jälkeen 100%.
Siinä sitä onkin sopeutumista, vaikka rahat on kerätty vapaaehtoisesti, ilman mitään pakkoa.
NERO
Nörtit nauraa tietotekniikkaosaamiselle, ja taloustieteilijät bisnespuolen tietotaidolle. No, Jesseäkin pilkattiin aikoinaan...
Eikös Jessekin lähtenyt sille matkalle josta ei ole vielä kerennyt takaisin jonkinlaisesta maakuoppaa muistuttavasta kallionkolosta?
Valuuttamestari KUULEMMA piileskelee Pirkanmaalla jossakin perunakellarissa, joka KUULEMMA muistuttaa hänen käytössään Oulussa ollutta maakuoppaa muistuttavaa eriteselliä.
Jessen aikaan sitä valuuttakauppaa käytiin kai reali-aikaisesti oikeilla kolikoilla siihen saakka kunnes joku kuumakalle kaatoi rahanvaihtajien pöydät. Handen WinCapitassa ei valuuttakauppaa käyty missään muodossa mutta WinCapitassa kusettaminen loppui kun Hande tempaisi töpselin Rubluutin perseestä.
Valmistunut Raision ammatillisessa kurssikeskuksessa. Töissä Suomen Pankissa, Rautaruukilla ja Opus Capitan edeltäjällä. Koodaajana. Unifixerin J. Kokkonen saattaisi muistaa Raision ajat.
Raahessa valmistui Suomen ekat tai lähes ekat teknikot ja inssit.
Joku voisi sanoa, milloin Suomessa valmistui ensimmäiset ns. koodaajat. Nythän puhutaan kaverista, joka sai todistuksensa v. 1982 19-vuotiaana.
Siis ohjelma ennen dossia, kivikautista homma, Basic miehiä ?
Pascal oli silloin voimissaan, eli Turbo Pascal.
Raision ATK-osastolla oli 1 kone jota porukka sai räplätä 79-83, muuten
painittiin teorian kanssa.
Commadore ja Atari tuli silloin markkinoille ja tietenkin Apple 2,
joka oli tosi hintava ja paska. RadioChock oli talouspuolen kova kone
tilitoimistot käytti paljon, levykkeet oli tietokirjankokoisia.
Kysykää Hannulta muistaako näitä, vai nukkuiko tunnit ?
Mä olen joitakin vuosia Handea nuorempi mutta kuitenkin Atkinssin käynnyt ja sieltä värvättiin porukkaa
mm. OP-keskukseen jo ennen valmistumista. Raision kurssikeskus on vähän sama, kun olisi
käynnyt ompelukoneen ajokortin. Osaa kirjoittaa vihreälle ruudullulle mitä sitten pääte kysyykään. Nimeä tai salasanaa.
Raisiossa ei todellakaan opetettu ohjelmointikieliä. Atkinssissakin vaadittiin pitkä fysiikka ja matikka pohjalle hyvien muiden paprujen ohella.
Se, että Hande olisi ollut OP-llä duunissa, on helppo torpata. Siellä on vieläkin OKO:n puolella johtajavakansseissa mun kavereita.
Hannu taitaa olla patologinen valehtelija, nyt kannattais kysyä onko Hannu koskaan puhunut totta näistä valuuttakauppa-asioista ?
Epäilen...
Warezien mukana tulee kaikenmaailman skeidaa ja windows on muutenkin kunnon parasiittialusta, joka pitäisi
skannata päivittäin ja taustatuki pitää olla päällä, aina kun on virta. Linux ei sitä vaadi. Lisäksi monoliittikernel toiminnaltaan on vakaampi, kun hybridi.
On erikseen olemassa BIOS:iin pesityviä viruksia, joita ei edes päivittämällä saa pois. Tarkoitettu ihmisen riivaamiseen, vaikka se toimii ihan täysin ilman rajapinnan kautta tapahtuvaa käskyä. Eli aivan independent standing millibitti softa.
Tosin ihminen on erehtyväinen, eikä tajua käyttää oikeita työkaluja ongelman korjaamiseen tai sen verran laiska, että antaa ajoitetun taustaskannauksen hoitaa parasiittiongelmat Windows alustalla.
Windows käyttöjärjestelmä on muutenkin semmoinen Titanic, ettei sitä kannata käyttää.
Itse käytän Windowsia sen helppokäyttöisyyden takia.
"Itse käytän Windowsia sen helppo käyttöi syyden takia."
Minä taas juon Jim Beamia, koska se paras käyttö järjestelmä ATK-sian tuntijalle eikä tule takaisin.