Onko mitään keinoa saada vesi pois polvesa kotikonstein ???
Vettä polvessa
8
33227
Vastaukset
- asdfasdfgasg
lepo se auttaa. vältä rasitusta viimeiseen asti, niin kyllä se siitä asettuu. tulehdushan siellä on, jos nesteilee. kylmällä hautominen myös auttaa, ja SAUNOMISEN VÄLTTÄMINEN.
nimim. kokemusta on, ja liikaakin! - kiitollinen
Minulla on ollut polvi turvoksissa ja kipeä monta vuotta ja julkinen terveydenhoito vain kirjoittelee säärkylääkkeitä, eikä ole ollut puhettakaan, että kirjottaisi lähetteen ortopedille. Olen kammpaillut tämän vaivan kanssa jo vuodesa 2005 lähtien ja nyt yksityisen lääkärin lähetteellä olen pääsyt jonottamaan Jorvin erikoiskoilsäkäreiden tutkittavaksi.
Edellisenä kesänä kesäjuhlissa tuli nuori kaunis nainen minun luokseni ja sanoi, että onko sinulla polvi kipeä, hänellä voisi olla ko. vaivaan pari luonnonparannusvinkkiä. Tämä kaunis nuori nainen kertoi minulle, että pese polvi huolella ja kääri siihen rapaperin lehtiä kääreeksi ja teippaa pyyhenliina raparperin suojaksi ja aamulla polvesta rapaparperi on imenyt nesteet.
Saunomisen jälkeen, en missään nimessä rasvannut ihoa, vaan levitin rarperinlehtiä polven ympäri tiiviiksi paketiksi ja menin nukkumaan. Yöllä polvi oli hirvittävän tuskainen aivan varpaan kynsiin saakka, mutta aamulla olin äimällä lyöty, turvotus oli poissa. Hoidin polvea raparperillä ja polvessa ei ole enää vettä, mutta siellä todennnäköisesti on luunsirpaleita, koska yksityisen ortobedin mielestä polvioire viittaa sellaiseen. Jonotan siis nyt magneettikuvauksiin Jorvi specialisteille.
Kokeile ihmeessä, mutta nyt on talvi ja raparperi ei kasva ja ei ole lehtiä siis, mutta tämä muori kaunis luonnonparantaja sanoi mulle, että talvella voit kokeilla kaalin lehtiä. Nämä kaalinlehden pitää kaulita litteiksi, että ne nesteytyvät ja sitten ne pitää kääriä polven ympärille edellä kerrotulla tavalla.
Jos polvea ei pese kosteusvoiteista, polvi ärsyyntyy helposti, näin varoitti tämä luonnonhoitomenetelmistä kiinnostunut ihminen. Kannattaa olla avoin ja uskoa, että hoito tepsii, näin ainakin kävi minun kohdallani.- vesivesivesihiisi
Ja minä pölvästi, kun eilenkin makoilin saunassa ja siellä polvi tuntui siellä tosi hyvältä, mutta yöllä äityi kovin kipeäksi. Ja kylmägeeliä siihen olen alittanut ja se on voinut vähäsen auttaa.
Tota kaalinlehteä en ole vielä kokeillut, mutta olen kuullut sen auttavan esim nivelkipuihin... pitääpä kokeilla josko pääsen kauppaan... kiitti Keräkaali on vanha konsi myöskin ratamonlehti, Tuo raparperavoi ärsyttää koska siinä on oksaahappoa
- Anonyymi
Tosi paljon kiitoksia. Kaalin lehdet muistin mutta raparperia en. Varmaan hyvä. Pianhan niitä tuosta nousee. Putosin tikkailta ja täräys varmaan aiheutti nestettä ja turvotuksen. Oli jo ennenkin vähän vaivainen polvi. 20v kun polkee vanhan Valmetin kytkintä, siinä se.
Nim. 504 vm75.
- kokieltu on
on sitoa kaalin lehtiä polven ympärille. Niiden pintaa voi hieman rikkoa. Eikun nukkumaan, yön aikana kaali on vetänyt veden pois. Toimii.
- Vettä polvessa
Minulla on usein ollut polvessa vettä ja reuman takia on terapeutilla käyty. Terapeuttini käski "pumpata" polvea iltaisin ja sehän tepsi. Eli tuolilla istuessa pitää liikuttaa (pumpata) säärtä ylös alas mieluiten kolme sataa kertaa, sadan jaksoissa. Vaikka vettä olisi vain toisessa polvessa, on hyvä pumpata samalla toistakin jalkaa. Veden pitäisi lähteä muutamassa päivässä. Lisäksi suosittelen myös kylmällä hautomista.
- Anonyymi
Joo kyllä lähti pumppaamalla suurin turvotus ihan jo yhdellä 3x100 kerralla. Kiitos neuvosta! Katsotaan miten huomenna..
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel353605Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1312475Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v331982Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen101583Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.761556Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma561346- 671240
Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e611198Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen681194- 671140