Vettä polvessa

vesivesivesihiisi

Onko mitään keinoa saada vesi pois polvesa kotikonstein ???

8

33255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdfgasg

      lepo se auttaa. vältä rasitusta viimeiseen asti, niin kyllä se siitä asettuu. tulehdushan siellä on, jos nesteilee. kylmällä hautominen myös auttaa, ja SAUNOMISEN VÄLTTÄMINEN.

      nimim. kokemusta on, ja liikaakin!

    • kiitollinen

      Minulla on ollut polvi turvoksissa ja kipeä monta vuotta ja julkinen terveydenhoito vain kirjoittelee säärkylääkkeitä, eikä ole ollut puhettakaan, että kirjottaisi lähetteen ortopedille. Olen kammpaillut tämän vaivan kanssa jo vuodesa 2005 lähtien ja nyt yksityisen lääkärin lähetteellä olen pääsyt jonottamaan Jorvin erikoiskoilsäkäreiden tutkittavaksi.

      Edellisenä kesänä kesäjuhlissa tuli nuori kaunis nainen minun luokseni ja sanoi, että onko sinulla polvi kipeä, hänellä voisi olla ko. vaivaan pari luonnonparannusvinkkiä. Tämä kaunis nuori nainen kertoi minulle, että pese polvi huolella ja kääri siihen rapaperin lehtiä kääreeksi ja teippaa pyyhenliina raparperin suojaksi ja aamulla polvesta rapaparperi on imenyt nesteet.

      Saunomisen jälkeen, en missään nimessä rasvannut ihoa, vaan levitin rarperinlehtiä polven ympäri tiiviiksi paketiksi ja menin nukkumaan. Yöllä polvi oli hirvittävän tuskainen aivan varpaan kynsiin saakka, mutta aamulla olin äimällä lyöty, turvotus oli poissa. Hoidin polvea raparperillä ja polvessa ei ole enää vettä, mutta siellä todennnäköisesti on luunsirpaleita, koska yksityisen ortobedin mielestä polvioire viittaa sellaiseen. Jonotan siis nyt magneettikuvauksiin Jorvi specialisteille.

      Kokeile ihmeessä, mutta nyt on talvi ja raparperi ei kasva ja ei ole lehtiä siis, mutta tämä muori kaunis luonnonparantaja sanoi mulle, että talvella voit kokeilla kaalin lehtiä. Nämä kaalinlehden pitää kaulita litteiksi, että ne nesteytyvät ja sitten ne pitää kääriä polven ympärille edellä kerrotulla tavalla.

      Jos polvea ei pese kosteusvoiteista, polvi ärsyyntyy helposti, näin varoitti tämä luonnonhoitomenetelmistä kiinnostunut ihminen. Kannattaa olla avoin ja uskoa, että hoito tepsii, näin ainakin kävi minun kohdallani.

      • vesivesivesihiisi

        Ja minä pölvästi, kun eilenkin makoilin saunassa ja siellä polvi tuntui siellä tosi hyvältä, mutta yöllä äityi kovin kipeäksi. Ja kylmägeeliä siihen olen alittanut ja se on voinut vähäsen auttaa.
        Tota kaalinlehteä en ole vielä kokeillut, mutta olen kuullut sen auttavan esim nivelkipuihin... pitääpä kokeilla josko pääsen kauppaan... kiitti


      • Keräkaali on vanha konsi myöskin ratamonlehti, Tuo raparperavoi ärsyttää koska siinä on oksaahappoa


      • Anonyymi

        Tosi paljon kiitoksia. Kaalin lehdet muistin mutta raparperia en. Varmaan hyvä. Pianhan niitä tuosta nousee. Putosin tikkailta ja täräys varmaan aiheutti nestettä ja turvotuksen. Oli jo ennenkin vähän vaivainen polvi. 20v kun polkee vanhan Valmetin kytkintä, siinä se.
        Nim. 504 vm75.


    • kokieltu on

      on sitoa kaalin lehtiä polven ympärille. Niiden pintaa voi hieman rikkoa. Eikun nukkumaan, yön aikana kaali on vetänyt veden pois. Toimii.

    • Vettä polvessa

      Minulla on usein ollut polvessa vettä ja reuman takia on terapeutilla käyty. Terapeuttini käski "pumpata" polvea iltaisin ja sehän tepsi. Eli tuolilla istuessa pitää liikuttaa (pumpata) säärtä ylös alas mieluiten kolme sataa kertaa, sadan jaksoissa. Vaikka vettä olisi vain toisessa polvessa, on hyvä pumpata samalla toistakin jalkaa. Veden pitäisi lähteä muutamassa päivässä. Lisäksi suosittelen myös kylmällä hautomista.

      • Anonyymi

        Joo kyllä lähti pumppaamalla suurin turvotus ihan jo yhdellä 3x100 kerralla. Kiitos neuvosta! Katsotaan miten huomenna..


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      73
      4976
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3369
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      22
      2671
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1737
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1332
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      220
      1149
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1015
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe