Kertoisitteko kokeneemmat jotta minkälainen patruuna on tuo Federalin High Velosity piekkarissa.
Tarkoitus on harvennella variskantaa yms. Vaimentimella ei ole tarkoitus niitä ampua. Laadulla tarkoitan tasalaatua eli saako pienehkön kasan 50 metristä. Kauempaa tuskin vaakkuun saa sattumaankaan vaikka kiikaripyssyllä osun kyllä tauluun tulitikkuaskin kokoisella alalla Winsun Subsonikeilla. Tuo Federal lienee iskuvoimaisempi suuremman nopeutensa ansiosta mutta vieko nopeus tarkkuuden? Hinta on halpa joten hieman epäilyttää senkin vuoksi.
Fereral Champion .22 High Velocity
5
356
Vastaukset 5
- Nimimerkki-Erkki
Niin kiväärissä kuin Exemplarissa. Kaikenmaailman zetorit ja berettasakot asia erikseen. Vain kokeilemalla selviää.
- Ryynäsen Topi
Paukkua on kokeiltava tauluun jo tähtäimen säätämiseksi. Erimerkkiset ja nopeuksiset paukut kun vievät hieman eri tavalla.
Varisjahdissa pihakoivuista pääset kyllä niin lähelle että kannattaa ampua niillä jo tutuilla aliäänipaukuilla vaikka eivät ihan metsästysjouleja vastaisikaan. Siihenkin taitaa tulla muutos?
Kun käytät vaimenninta niin voit napsutella puoli parvea eikä muu parvi välttämättä pakene ensimmäisen varisvainaan jälkeen. Naapuritkaan eivät häiriinny.
Itse ammuskelin radalla vaimentimen kanssa ja samaan aikaan talitintit titityytteli kaikessa rauhassa muutaman metrin päässä. Kun lopuksi posautin muutaman kutin ilman vaimenninta Jellow Jacketeilla pyrähti koko risukon linnut matkoihinsa jo ekalla lasauksella.
- ...
Omakohtaista kokemusta tuosta paukusta ei ole, mutta hyvin usein nopeus vie tarkkuuden. Pienoiskiväärit ovat yksilöitä. Tarkkuus omalla aseelasi selviää ainoastaan kokeilemalla.
HV-patruunat vaativat melkoisen paljon testausta ja tietysti testauskelejä.
http://www.hunt101.com/showphoto.php/photo/648705/size/big/cat//ppuser/52887
Tuossakin on kolme kärpästä ja kun tarkemmin laskee niin enemmän reikiä kuin ammuttuja laukauksia, mutta perustarkkuus olosuhteisiin nähden hyvä 19-20lks(en muista varmaksi)/100m. Kronotuksessa oli pari kärpästä, toinen alapäässä ja toinen yläpäässä, mutta muuten kohtuullisen tasanopeuksinen patruuna.(64 fps hajonta)
Tuolla patruunalla tuli sen verran hyviä kasoja kohdistaessa paremmissa olosuhteissa, etten kehdannut edes ruveta muita testaamaan kun patruunan saatavuus on hyvä kotipuolessa.- Stepniewsky
k0rh0nen kirjoitti:
HV-patruunat vaativat melkoisen paljon testausta ja tietysti testauskelejä.
http://www.hunt101.com/showphoto.php/photo/648705/size/big/cat//ppuser/52887
Tuossakin on kolme kärpästä ja kun tarkemmin laskee niin enemmän reikiä kuin ammuttuja laukauksia, mutta perustarkkuus olosuhteisiin nähden hyvä 19-20lks(en muista varmaksi)/100m. Kronotuksessa oli pari kärpästä, toinen alapäässä ja toinen yläpäässä, mutta muuten kohtuullisen tasanopeuksinen patruuna.(64 fps hajonta)
Tuolla patruunalla tuli sen verran hyviä kasoja kohdistaessa paremmissa olosuhteissa, etten kehdannut edes ruveta muita testaamaan kun patruunan saatavuus on hyvä kotipuolessa.Pitäs olla rekisteröetyny enne ku osottees aakii.!!!!
Ilima vua kurreelessan empähä rekisteröötynykkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 67861
- 48835
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha538761- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561